33 milliárd forint pihen a MOHU-nál - De állításuk szerint ez nem jelent plusz bevételt.
2024-re Magyarországon közel 800 millió italos palack gyűlt össze, amelyeket nem váltottak vissza. Ez a hatalmas mennyiség összesen körülbelül 33 milliárd forintot jelent, ami a "bennragadó" betétdíjakból származik. A MOHU álláspontja szerint azonban ez az összeg nem tekinthető profitnak, mivel a jogszabályok egyértelműen előírják, hogy a befolyt összeget kizárólag a rendszer fenntartására és fejlesztésére lehet felhasználni.
Fotó: Facebook/MOHU
Tavaly körülbelül 1,2 milliárd italcsomagolás után fizettek betétdíjat a gyártók, azonban ennek csupán közel kétharmadát sikerült visszaváltaniuk a fogyasztóknak – derül ki a MOHU által közzétett statisztikákból, amelyeket az ATV is bemutatott. A fennmaradó 800 millió palack után összesen 33 milliárd forintnyi betétdíj maradt a rendszer működtetéséért felelős vállalatnál.
A MOHU hangsúlyozta, hogy ez az összeg nem minősül nyereségnek, hiszen a hatályos jogszabályok értelmében a "bennragadó pénzt a rendszer működtetésére, fejlesztésére, automaták telepítésére és a visszaváltási infrastruktúra bővítésére kell felhasználniuk".
A MOHU élén álló Pethő Zsolt már korábban is kiemelte, hogy a vállalat felelősséget vállal a visszaváltási rendszer fenntartásáért és fejlesztéséért, azonban az automaták előfinanszírozása eddig körülbelül 50 milliárd forintot emésztett fel. A cég hangsúlyozza, hogy téves az a nézet, miszerint a náluk maradó betétdíj a vállalat profitját gyarapítaná; valójában ez egy olyan összeg, amelyet vissza kell forgatni a rendszerbe.
A 2025-ös év eddigi adatai kedvezőbb képet mutatnak: az első negyedévben időarányosan már meghaladta a visszaváltási arány a 80 százalékot, míg az első öt hónap során a fogyasztók közel 1,1 milliárd palackot váltottak vissza. A MOHU becslései szerint ez az érték év végére akár 2,5 milliárd darabig is emelkedhet.