Nyolc év elteltével újra együtt ünnepelhették a karácsonyt azzal a kutyussal, akit sokáig elveszettnek hittek.
2025. január 19. - Fotók forrása: azenkutyam.hu, Ebsegély Alapítvány Facebook oldala.
Nyolc év elteltével egy különleges történet valósult meg Kiskunlacházán: egy kutya, akit hosszú időn át elveszettnek hittek, végre visszatalált eredeti gazdájához. A megtaláló elárulta, milyen érzelmekkel teli volt a pillanat, amikor a kutya újra a régi otthonában tűnt fel. A találkozás tele volt meglepetésekkel és örömmel, ahogy a hűséges kedvenc és gazdája újra egymásra találtak.
Az örömteli találkozás eseményéről a Ebsegély Árva Kutyák Rehabilitációs Alapítvány Facebook-oldalán értesültem. Ekkor úgy döntöttem, hogy felkeresem az egyik alapítót, Komjáti Ferencet, hogy felfedje a találkozás hátterét, és betekintést nyújtson az alapítvány tevékenységébe is. Így került vissza az elveszett kutya az otthonába.
Az Ebsegély menhelyként működik, és több helyi önkormányzattal együttműködve segít a kóbor kutyák befogásában és gondozásában, valamint gazdáik keresésében. Nemrégiben Szigetszentmiklósra kaptak egy hívást egy kutya miatt, amelynél hamarosan fény derült arra, hogy a chipjében egy fontos bejegyzés található. Ez általában azt jelzi, hogy az állatot keresik, és a bejegyzés dátuma 2015-re datálható.
"Felhívtam a tulajdonost; egy hölgy vette fel a telefont, aki először azt sem tudta, hogy mit akarok, amikor elmondtam a kutya nevét. Gyakorlatilag amikor felfogta, hogy miről beszélek, elsírta magát. Elmondta, hogy 8 éve tűnt el a kutya, és ők már rég azt hitték, hogy meghalt" - idézi fel a pillanatot Ferenc. Másnap már jöttek is érte. Amikor eltűnt a kutyus, még nem volt egyéves; kiszökött a kapun, és hiába keresték hosszú időn keresztül, nem bukkantak a nyomára. Azóta a családnak lett két kutyája és cicájuk is, ide érkezett haza Gotti.
Mint kiderült, Gotti nem bolyongott 8 éven át a világban; egy jószívű ember rátalált, és hazavitte. A történet szomorúbbik része, hogy a megtaláló az eltelt évek során soha nem vitte el orvoshoz, így Gotti oltásokat sem kapott. Ha ezt megtette volna, azonnal kiderült volna, hogy van egy gazdája, aki várja őt haza.
Az alapítványt Komjáti Ferenc és Hartai Szilvia alapította 15 évvel ezelőtt, azzal a szívélyes céllal, hogy Kiskunlacháza és Ráckeve térségében segítő kezet nyújtsanak a gazdátlan és feleslegessé vált kutyák számára. Jelenleg 300 mentett kutya és macska talál otthonra a gondozásukban. A menhely működését három lelkes gondozó segíti, de a csapat bővítése elengedhetetlenné vált, hiszen gyakran érzik a munkaerőhiány súlyos következményeit. Ezen kívül egy részmunkaidős kolléga is támogatja az alapítvány munkáját, aki főként a kutyák és cicák örökbefogadási fotózásáért felelős, de mindig ott van, ha plusz segítségre van szükség. Az alapítvány munkáját egy állatorvos is segíti, aki rendszeresen látogat el a menhelyre, ahol vizsgálja, kezeli és oltja az állatokat, ezzel biztosítva az egészségüket és jólétüket.
"Rengeteg kutyust segítünk hazajutni, és örömmel tapasztaljuk, hogy sokan új gazdira találnak. Mégis, bármilyen erőfeszítést is teszünk, a helyzet sajnos nem javul: az utcákon továbbra is sok kutya vár segítségre" - mondja Ferenc, szomorú arccal.
Az önkéntesek létszáma sajnos elég alacsony, ami részben annak tudható be, hogy az itt mentett állatok többsége külföldön talál új otthonra. Ferencék már két éve fáradoznak azon, hogy elérjék az itthoni kutyát és cicát keresőket. "Külföldre évente 300-400 cicát és kutyát adunk örökbe, míg itthon tavaly csupán tíznek tudtunk gazdát találni" – osztja meg tapasztalataikat.
Egy nemzetközi állatvédő szervezet a partnereink között szerepel, amely anyagi támogatásával segíti alapítványunkat a mentett állatok megfelelő ellátásában és gazdához juttatásában. Ferenc elmondása szerint: "Gyakorlatilag Ausztriában és Nyugat-Európában szinte teljesen ismeretlen fogalom a kóbor kutya. Az ennek hátterében álló ok nem csupán az állattartási szabályok szigorúsága, hanem sokkal inkább az, hogy ott a jogszabályok betartására való odafigyelés kiemelkedő szerepet kap. Amikor valaki kutyát szeretne, két lehetőség közül választhat: az egyik, hogy egy tenyésztőtől vásárol fajtatiszta kutyát, míg a másik, hogy egy állatvédő szervezet segítségével örökbe fogad egy rászoruló ebbet."
Fontos lenne, hogy Magyarországon kötelezővé tegyük az ivartalanítást, hiszen a kóbor kutyák túlnyomó többségét a nem kívánt szaporulatok alkotják. "Az elmúlt 12 év alatt Kiskunlacházáról 1200-1300 kutyát fogadtunk be. De nem ez a legnagyobb szomorúság, hanem az, hogy az utcákon nemhogy csökkent volna a számuk, hanem ugyanolyan mértékben jelen vannak. Az ilyen kutyák gazdái – akik gazdáknak nem nevezhetők – szinte egyáltalán nem törődnek az állataikkal. Nem viszik el őket állatorvoshoz, hiányzik róluk a chip, és az állatvédelmi törvény előírásait sem tartják be, hiszen nem is tartják őket a telkük határain belül. Ha pedig valamelyikük eltűnik, nem keresik őket, inkább újabb kutyát szereznek egy szaporítótól. És ez a ciklus folytatódik. Hiszen ha én befogadok 1200 kóbor kutyát, akkor utána nem maradhatna több az utcán" - hívja fel a figyelmet Ferenc a felelős állattartás súlyos hiányosságaira.