Sára a bíróságtól várja, hogy Botondot megfoszthassák a fizetésétől, aki jelenleg a börtön falai mögött tölti büntetését, mint Óbuda polgármestere.


A fővárosi kormányhivatal abban bízik, hogy a bíróság "kikényszeríti az egyértelmű állásfoglalást" Kiss László javadalmazásának ügyében, mivel a III. kerületi képviselő-testület nem volt képes önállóan döntést hozni.

A bíróság lesz az, amely véglegesen dönt a jelenleg korrupciós vádakkal terhelt óbudai polgármester, Kiss László javadalmazásáról. Az óbudai önkormányzat körüli letartóztatások tavaly márciusban indultak, amikor a rendőrök Czeglédy Gergő alpolgármestert is letartóztatták, majd ezt követően a DK színeiben politizáló Kiss Lászlót is őrizetbe vették, vesztegetés és egyéb bűncselekmények gyanújával. Érdekes módon, a júniusi önkormányzati választáson újra bizalmat szavaztak neki, így a börtönből is folytathatta polgármesteri tevékenységét.

Az önkormányzat álláspontja szerint Kiss jogszerűen folytatja a fizetésének felvételét még a börtönből is, mivel, bár letartóztatás alatt áll, aktívan részt vesz a munkájában: előterjesztéseket készít, összehívja a testületi üléseket, és polgármesteri utasításokat ad ki. Ezzel szemben Sára Botond, a budapesti főispán, más véleményen van. Ennek megfelelően a fővárosi kormányhivatal nevében arra kérte a képviselő-testületet, hogy vonják meg Kiss fizetését, és követeljék vissza tőle az eddig felvett összegeket.

Sára Botond annyira eltökélt volt a célja mellett, hogy már előre jelezte: ha a képviselőtestület nem reagál a kormányhivatal felhívására, akkor jogi lépéseket fognak tenni. Ezzel szemben a III. kerületi önkormányzat emlékeztette a közvéleményt, hogy a kormányhivatal nem mutatott hasonló lelkesedést, amikor a korábbi polgármester, Bús Balázs, a Fidesz színeiben, egy egész évig összeférhetetlen módon, két különböző pozícióból húzott le fizetést.

A képviselőtestület nemrégiben foglalkozott a kérdéssel, ám a megbeszélés nem vezetett előrelépéshez. Ennek következtében a fővárosi kormányhivatal a Fővárosi Törvényszékhez fordult. A HVG megkereste a hivatalt azzal a céllal, hogy tisztázza, létezik-e világos törvényi iránymutatás ilyen esetekben, és mikorra várható a végleges döntés a polgármester javadalmazásáról. A válasz azonban csupán annyira szorítkozott:

A februári rendkívüli ülés során a képviselő-testület nem fogalmazott meg érdemi véleményt, ezért a kormányhivatal lépéseket tesz: a Fővárosi Törvényszékhez fordul, hogy a bíróság kötelezze a testületet az érdemi állásfoglalás megadására.

Azt, amiről a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) is posztolt korábban, miszerint a testület még meg is akarta emelni Kiss fizetését a megvonás helyett, Béres András alpolgármester a HVG-nek azzal magyarázta, hogy az emelés törvényi előírás, azt az önkormányzatoknak végre kell hajtani, nem önálló akcióról volt szó.

Az a személy, akit jogerősen szabadságvesztésre ítélnek, nem jogosult a választásokon való részvételre. Kiss László azonban kivételes helyzetben van, mivel ellene még nem született jogerős döntés, és úgy tűnik, nem szándékozik önként lemondani posztjáról. Tavaly augusztusban tartóztatták le a polgármestert, így az októberi alakuló ülést is a börtön falai között hívta össze, ráadásul az esküt is ott tette le. A Kiss és alpolgármestere közötti korrupciós ügyben betöltött szerepükről itt olvashat bővebben:

Related posts