A görögországi nehézségek árnyékában a Ferencváros újra diadalmas évet zárt.
Újabb sikeres, bár hullámvölgyektől sem mentes évet tudhat maga mögött a magyar labdarúgás, nincs ez másként a honi klubfutball zászlóshajójának számító Ferencvárosnál sem. Évértékelőnkben a rekordbajnok, a nemzetközi porond érdemi részében a magyar klubfutballt ismét egyedüliként képviselő, ott ezúttal is vitézkedő népligeti alakulat elmúlt 12 hónapját összegezzük.
A válogatott a veretlenül kivívott Európa-bajnoki kijutást követően az Aranycsapat óta nem látott szériát épített fel, ami pont a németországi kontinensviadal előtt szakadt meg, és a torna sem úgy sikerült Szoboszlai Dominikék számára, ahogyan szerették, szerettük volna. Bár az utolsó pillanatig így is reménykedhettünk a továbbjutásban.
A Nemzetek Ligája új évada ismét elindította szekerünket a völgyek irányába, ám a düsseldorfi vereség és a Bosznia-Hercegovina ellen elszenvedett hazai kudarc után a történetünk meglepően szép fordulatot vett. Két bravúrdöntetlennel a zsebünkben végül sikerült megszereznünk a harmadik helyet, ami osztályozót ért.
A Fradinál egy évvel ezelőtt egy szinte azonos forgatókönyv valósult meg, és tavalyi összegzésünket a hullámvasút emelkedő szakaszán zártuk le.
Miután hét év elteltével először nem a zöld-fehérek zárták az évet az élen, a folytatásban teljesen eltűntek a 2023-as gyengélkedések nyomai. A márciustól a 2022-2023-as idény végéig tartó, valamint a november elejétől december közepéig tartó negatív sorozat (4-2-6 és 1-2-3) már a múlté volt.
A téli transzferek során 1,2 millió euróért szerződtetett örmény Edger Szevikjan, valamint a góllövőlistát vezető Kenan Kodro és a Metz védekező középpályása, Habib Maiga érkezésével megerősített csapat az NB I folytatását 10 győzelemmel, 3 döntetlennel és 4 vereséggel várta. A következő 13 mérkőzésük során azonban lenyűgöző teljesítményt nyújtottak, hiszen 11 győzelmet arattak és csak két döntetlent játszottak, ezzel pedig biztosították maguknak a 35. bajnoki címüket.
Varga Barnabás a sérülése után felépülve február 6. és április 10. között kilenc NB I-es meccsen 11-szer talált be, megalapozva újabb mesterlövész címét, végül 24 bajnokin 20 gól és hat gólpassz volt a mérlege.
A sorozatban elért hatodik aranyérme új klubrekordot hozott, de a célok között már ott lebegtek a nagy rivális Újpest 1969 és 1975 közötti hét győzelmeinek megdöntése. A Ferencváros keretértéke, amely 59,43 millió euróra rúg, kiemelkedően magas a mezőnyben – a következő öt csapat összesen csupán 53,43 millió eurót képvisel. Így nem csupán ez a cél tűnik reálisnak, hanem az MTK 1915 és 1925 között elért tízes szériájának megdöntése is, ami szintén nem tűnik elérhetetlennek...
A Magyar Kupát sem vette fél vállról a kilencedik kerületi gárda, és bár Varga Barnabás kihagyott büntetője után úgy festett, hogy meglepetésre kikap a Nyíregyháza vendégeként, a 85. perc után Ibrahim Cissé és Edger Szevikjan is betalált, így összejött a fordítás az akkor még másodosztályú rivális ellen.
A finálé során azonban már nem engedhette meg magának Varga újabb kihagyott büntetőjét. A 38. perctől kezdve tíz emberrel harcoló Paks a hosszabbításban, a (75. perctől szintén megfogyatkozó) Ferencváros felett diadalmaskodott, így a Puskás Arénában megszerezte története első kupagyőzelmét.
Az egy éve még berobbanó üstökösként ünnepelt Lisztes Krisztián pocsék tavasza épp itt csúcsosodott ki: a 82. percben pályára lépő támadót a 100. percben lekapta a pályáról Dejan Sztankovics, az idény közben hozott szerb vezetőedző pedig másnap a Szpartak Moszkához írt alá, és már a bajnoki záráson sem ült le a kispadra.
Lisztes már Frankfurtban található, de nem a legfényesebb időszakát éli, hiszen az őszi idény során az első csapatban egyetlen perc játékidőt sem kapott. A negyedik ligás tartalékcsapatban is csupán három alkalommal lépett pályára. A magyar futball legnagyobb ígéretei között számon tartott játékostól, aki tavaly itthon látványosan berobbant az NB I-be, sokkal szebb teljesítményt reméltünk.
Ezekhez a tényezőkhöz mérten az Olympiakosz ellen vívott tavaszi Ekl-nyolcaddöntőbe jutásáért folytatott harcban a magyar bajnok esélyei kifejezetten csekélynek bizonyultak, ami végső soron csupán egy apró bosszúságot jelentett. Érdemes megemlíteni, hogy a görög csapat végül megnyerte a sorozatot, hiszen a Fradi csoportellenfele, a Fiorentina ellen aratták a győzelmet a döntőben. Ez pedig némiképp árnyalja a helyzet megítélését.
A Lisztesért kifizetett 4,5 millió eurós összeg csupán a nyári átigazolási mozgalom egyik mérföldköve volt, hiszen Marquinhosért 5 milliót adott ki Sztankovics új csapata, a Szpartak Moszkva. Ezen kívül Myenty Abenát is megszerezték 1,2 millió euróért, míg a távozók listáján Samy Mmaee, Henry Wingo és Muhamed Besic neve is szerepel. Szevikjan és Kodro pedig kölcsönszerződést kötöttek új egyesületeikkel.
A csapat számára beáramló közel 11 millió eurót igyekeztek okosan újra befektetni. Szeptember elején csatlakozott a kerethez Matheus Saldanha, aki a bajnokság legértékesebb játékosává vált, és mindezt mindössze 3 millió euróért, a piaci értékének töredékéért sikerült megszerezni. Továbbá érkezett Kady Borges a Krasznodartól 2 millió euróért, valamint Philippe Rommens a holland élvonalból 1,5 millióért. Haza tért Szalai Gábor Lausanne-ból, aki 0,9 millió euróért csatlakozott, és nem utolsó sorban Stefan Gartenmann is, aki korábban a Fradit a Bajnokok Ligájából kiejtő Midtjylland csapatában játszott.
A brazil játékosok közül az előző szezon őszén az egyikük kilenc gólt zsebelt be, míg a másik három találat mellett hét gólpasszt is kiosztott. A belga középpályás pedig 1763 játékperccel a ferencvárosi csapat hatodik legaktívabb futballistája lett.
A Real Madrid Bajnokok Ligája-győzelme nyomán az új idényben Pascal Jansen által irányított Ferencváros csapata már csak a második selejtezőkörben csatlakozott a versenyhez. Itt a zöld-fehérek mindössze tíz perc alatt elintézték a walesi The New Saints gárdáját, ezzel pedig biztosították helyüket az újabb kupaőszre. A hazai pályán aratott 5-0-s győzelem után idegenbeli diadalt is arattak a magyar bajnokok, akiket a Midtjylland ejtett ki a főtábláról. Az Európa-liga playoffkörében viszont komoly nehézségek árán, de végül büntetőpárbajban sikerült megverniük a Borac Banja Luka csapatát, ezzel teljesítve a papírformát.
Ezzel a teljesítménnyel úgy tűnt, hogy a zöld-fehér csapatnak sikerülhet megragadnia a fonalat. Hazai pályán három győzelmet arattak zsinórban, ám ezt követően a belgiumi Anderlecht ellen elszenvedett vereség új, nehezebb időszakot indított el számukra. Ekkor négy mérkőzésből három alkalommal is alulmaradtak. Ugyanakkor voltak pozitív pillanatok is: legyőzték az éllovas Puskás Akadémiát, és a Tottenham ellen aratott szoros vereség sem volt ok a szégyenkezésre.
A paksi 3-1-es bukás persze már fájdalmasabb volt, különösen a Magyar Kupa májusi döntőjében elszenvedett vereség ismeretében, de az októberi válogatott szünet után - ha nem is mindig szép játékkal, de - kezdtek jönni a jobb eredmények: az Európa-ligában a Nice (1-0) a Dinamo Kijev (4-0) és a Malmö (4-1) ellen is győzött a nemzetközi kupatavasz küszöbére érő gárda, utóbbi siker után viszont jött az újabb fordulat.
A bajnokságban azért a Győr (1-1), a Debrecen (2-2) és a Diósgyőr (3-3) elleni botlás sem festett jól, utóbbin hazai közönség előtt háromgólos hátrányból állt fel az együttes. De legalább pontot mentett, az sem kis bravúr közte háromról. A december eleji újpesti derbin megtört a lila-fehérek elleni 17 meccses győzelmi széria (0-0), Debrecenben viszont hiába jött vissza megint 0-3-ról a csapat, végül 5-4-re kikapott a kiesés elől menekülő házigazdától. Hogy aztán a Zalaegerszeg elleni rendkívül szenvedős 1-0 után a PAOK elleni El-évzárón megint egy ötöst kapjon, a 0-5 miatt pedig egyelőre nem dőlhetnek hátra Dibusz Dénesék.
A mezőny rendkívül kiélezett, hiszen az Eintracht Frankfurt (13 pont) elleni idegenbeli mérkőzés és az AZ Alkmaar (8) ellen hazai pályán megrendezett találkozó előtt csupán két pont választja el a csapatot a már nem továbbjutó Bragától (7). Ezáltal teljesen lehetséges, hogy a csapat nem tudja kivívni a tavaszi folytatást jelentő top 24 közé jutást.
A Nyíregyháza ellen aratott nehezen megszerzett győzelem mindenképpen hozzájárult ahhoz, hogy a Ferencváros (34 pont) továbbra is a legjobb helyezést érje el az élvonalban. Ugyanakkor a Puskás Akadémia, amely egy mérkőzéssel többet játszott, 35 ponttal jelenleg az élen telelhet.
A téli átigazolási időszakban a Ferencváros mindig is különösen aktív szereplő volt, és ez idén sem változik. Az első érkező már jóval a piac hivatalos megnyitása előtt bejelentésre került: a Liverpoollal Bajnokok Ligáját nyerő Naby Keita csatlakozik a csapathoz.
Az egykor 65 millió euróra becsült középpályás 129 találkozón lépett pályára a Mersey-parti klub színeiben, ami alapján hatalmas erősítést nyújthatna a magyar bajnok számára. Azonban itt is van egy de:
A Werder Brementől kölcsönkapott guineai játékos a március végén lejátszott Wolfsburg elleni bajnoki óta egyetlen percet sem töltött a német csapat pályáján, így a 2024-2025-ös szezont eddig teljesen kihagyta. Érdemes megemlíteni, hogy már az előző idényben is mindössze 107 percnyi játéklehetőséggel büszkélkedhetett. Ha ezt összevetjük az utolsó Liverpoolnál eltöltött idényében szerzett 488 percével, akkor világosan látható, hogy a karrierje nem éppen felfelé ívelő, és a jövője is kérdéses.
A kihagyás hátterében nem éppen kedvező körülmények állnak: áprilisban, amikor a Leverkusen ellen nem kapott helyet a kezdőcsapatban, megtagadta, hogy a kispadra üljön. Ennek következményeként fegyelmi vétség miatt a brémaiaknál elvesztette a bizalmat.
Ha az Üllői úton elkerülik a sérülések, és lesz kedve játszani, akkor persze óriási fogás lehet a megszerzése - és lehet, hogy ő rángatja ki az együttes szekerét a gödörből.