A református közösség konferenciát hív össze a kegyelmi botrány körüli események megvitatására és feldolgozására.
Az egyház és a politika összefonódása számos komplex hatást gyakorol a közösségekre és az egyénekre egyaránt. Amikor a két terület találkozik, gyakran felmerülnek etikai dilemmák és feszültségek, amelyek befolyásolják a vallásos közösségek hitelességét és társadalmi szerepét. A politikai hatások erősödése akár elvonhatja a figyelmet az egyházi misszióval kapcsolatos alapvető célokról, miközben a hívők között is megosztottságot szülhet. A fiatal református lelkészek, akik a Szemlélek cikkében említett Református Megújulás Konferenciát szervezik, arra keresik a választ, hogyan lehet a kihívásokkal szemben kitartani, és hogyan lehet megbirkózni az egyház vezetőinek hibáival, valamint a külső támadásokkal. A hibák elviselése nemcsak türelmet igényel, hanem a közösség erejének és a hit mélységének felfedezését is. A közösség támogatása, a nyílt párbeszéd és a megértés kulcsfontosságú lehet a nehéz helyzetekben. A külső támadásokra reagálva a fiatal lelkészek hangsúlyozzák a közösség összefogását és a közös értékek melletti kiállást. A fenyegetések ellenére fontos, hogy az egyház hű maradjon alapvető tanításaihoz, és aktívan részt vegyen a társadalmi párbeszédben. Az ilyen megújulási törekvések nem csupán az egyház belső életére, hanem a társadalom egészére is pozitív hatással lehetnek, erősítve a közösségi összetartozást és a hiteles vallási jelenlétet.
A rendezvény fővédnöke Steinbach József püspök, a református zsinat lelkészi elnöke, aki áprilisban vette át a vezető szerepet Balog Zoltántól. Balog lemondása mögött az állt, hogy kiderült, aktívan részt vett K. Endre kegyelmi ügyének kezelésében, ami végül Novák Katalin köztársasági elnök bukásához vezetett.
"Egyházunkat és társadalmunkat mélyen érintette az úgynevezett kegyelmi botrány, amelynek következményei még ma is érezhetőek és hatással vannak mindennapjainkra" - olvasható a szervezők felhívásában. A konferencia célja, hogy olyan kérdésekre találjanak válaszokat, mint például...
A szervezők ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy kizárólag teológiai alapú megközelítésről van szó, és nem kívánnak semmilyen pártpolitikai irányt képviselni.
Balog Zoltán korábban nyíltan elismerte, hogy támogatta a bicskei gyermekotthon pedofil vezetője, K. Endre kegyelmi kérvényét. Eleinte azonban nem volt hajlandó lemondani a református egyházban betöltött pozícióiról. Végül február 16-án döntött a lelkészi elnöki tisztségéről való lemondás mellett, ugyanakkor más, jelentős szerepét megőrizte, így továbbra is a Dunamelléki Egyházkerület püspöke maradt.