A kormány különös figyelmet fordít a látássérültek támogatására.


A látássérültek ugyanúgy sok hasonló kihívással találkoznak, mint a többi hátrányos helyzetű ember, ugyanakkor hatalmas előrelépés, hogy a kormány kiemelt hangsúlyt fektet erre a területre, ezt mutatja az önálló fogyatékosságügyi államtitkárság létrehozása is, amely a fogyatékossággal élő embereket és családjaikat érintő problémák megoldására fókuszál - mondta a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének (MVGYOSZ) elnöke az Esélyünk portálnak adott interjúban.

Nagy Sándor a Braille-írás világnapja kapcsán kiemelte, hogy a Braille-írás mellett az okostelefonok, számítógépek és egyéb infokommunikációs eszközök révén a látássérült személyek számára egyre több lehetőség nyílik meg az önálló információszerzésre. Ezek az eszközök lehetővé teszik számukra, hogy digitálisan intézzék ügyeiket, vásároljanak, leveleket írjanak és olvassanak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még mindig van hova fejlődni, mivel a mobilalkalmazások és webes platformok egyenlő hozzáférhetősége gyakran nem kapja meg a kellő figyelmet a fejlesztők és megrendelők részéről.

Kiemelte, a szövetség fő célkitűzése évtizedek óta változatlan: az adott kor technikai színvonalának megfelelő, modern szolgáltatásokkal segíteni a látássérült emberek minél önállóbb életvitelét. Ezeket a szolgáltatásokat nemcsak fenntartják, hanem fejlesztik is, sőt igyekeznek újakat is kitalálni. Nagy Sándor a szolgáltatásaik között említette a Braille-könyvtárat, a hangoskönyvtárat, a digitális könyvtárat, a Távszem-szolgáltatás működtetését, a tankönyvek adaptálását a közoktatásban integráltan tanuló diákok részére, a segédeszközbolt és webáruház működtetését, Braille-kiadványok nyomtatását, valamint a vakvezetőkutyák képzését.

"– Hangsúlyozta az elnök. Elmondása szerint a szövetség létrehozta a Braille-írás szabályait tartalmazó kézikönyvét, amelyet pontírásban is kiadtak. E dokumentum révén a felnőttkorukban látásukat elvesztett személyek könnyebben elsajátíthatják a magyar Braille-írás alapjait, emellett az integrált oktatásban részt vevő tanulók és pedagógusaik is hasznát veszik. Az MVGYOSZ Braille-formátumban közvetíti a rádió- és televíziós műsorokat, továbbá saját kiadványát, a Vakok Világa című folyóiratot is így teszi elérhetővé. Nagy Sándor a Braille-írás világnapján a szövetség mottóját idézve intézett üzenetet a társadalom felé: 'Együtt formáljuk élhetőbbé a világot!'"

Related posts