A Trump-kormány jelentős költségcsökkentési intézkedéseket tervez a NASA történetében, ami akár az egyik legfontosabb holdprogram, a projekt törléséhez is vezethet.


Ha az amerikai Kongresszus rábólint Donald Trump költségvetési javaslatára, a NASA 2026-ban hat milliárd dollárral kevesebb támogatásban részesülhet.

A NASA jövőbeli holdbéli misszióinak egyik kulcsfontosságú komponense a Lunar Gateway, ami egyfajta űrbéli állomásként szolgálna. Ez a létesítmény bár kényelmetlen, de ideiglenes szálláshelyként funkcionálhatna az űrhajósok számára, akik a Holdra, vagy akár a Marsra készülnek. Azonban úgy tűnik, hogy a Trump-adminisztráció tervei között nem szerepel a Gateway, ami komoly kérdéseket vet fel a jövőbeni űrkutatási céljaink megvalósulásával kapcsolatban.

Az Egyesült Államok kormánya által benyújtott előzetes költségvetési tervezet a NASA számára történelmi mértékű, egyéves finanszírozáscsökkentést javasol a szervezet 67 éves működése alatt. Ez a lépés a Fehér Ház által irányított széleskörű kormányzati költségcsökkentési politikának csak egy része - számolt be róla az Engadget. A tervezett megszorítások gyakorlatilag eltüntetnék a NASA tudományos programjait, leállítanák a Gateway űrállomás fejlesztését, és fokozatosan felszámolnák a Space Launch System (SLS) rakétát és az Orion űrkapszulát, amelyek eddig mindössze három alkalommal repültek.

Trump javaslata azzal fenyeget, hogy a NASA költségvetését több mint 6 milliárd dollárral csökkenti, így a 2025-ös tervek szerint a finanszírozás 24,8 milliárd dollárról 18,8 milliárd dollárra csökkenne. Ez a lépés 24 százalékos visszaesést jelentene, ami a The Planetary Society állítása szerint a NASA történetének legnagyobb pénzügyi megvonása lenne. A Space.com értesülése szerint a legnagyobb megszorítások az űrtudományi kutatásokat (2,3 milliárd dollár), a Földdel kapcsolatos tudományágakat (1,2 milliárd dollár) és a hagyományos emberi kutatási programokat (900 millió dollárral kevesebb) érintenék.

A Fehér Ház továbbá arra törekszik, hogy a NASA leállítsa a fenntartható repülési technológiák fejlesztésére irányuló kutatásait.

Az Engadget értesülései szerint a javasolt megoldás csupán pénzpazarlásnak tűnik, hiszen az SLS rakéta és az Orion űrhajó fejlesztésének költsége együttesen 47,9 milliárd dollárt tett ki. Ez átszámítva 17 042 milliárd forintot jelent, és mivel eddig mindössze három alkalommal indították őket, érthetően nem térült meg a befektetett összeg. A Trump-adminisztráció ezzel szemben "költséghatékonyabb kereskedelmi megoldásokra" törekszik az ilyen projektekkel kapcsolatban.

A Fehér Ház emellett 7 milliárd dollárral növelné a holdkutatásra szánt forrásokat, míg a Mars kutatására 1 milliárd dolláros támogatást tervez.

Felmerül a kérdés, hogy az amerikai Kongresszus képviselői módosítani fognak-e a költségvetési elképzeléseken.

Related posts