A szlovák rendőrség eddig nem ért el jelentős előrelépést a bombariadók ügyében, ennek ellenére a magyar hatóságok tőlük kérik az együttműködést.
Csütörtök reggel egy figyelemfelkeltő esemény zajlott le Magyarországon, ahol több mint 260 iskola kapott aggasztó fenyegető levelet. Ennek következtében bombariadót hirdettek ki az intézményekben. Érdekes, hogy Szlovákiában hasonló incidens történt tavaly, amelyről az egyik helyi újság is beszámolt, megosztva tapasztalataikat a helyzetről.
Szlovákiát az utóbbi időszakban többször is megrázta az iskolákra irányuló bombariadó, amely akár hetekig is elhúzódott - számolt be a szlovákiai Napunk. A cikk szerint a magyar hatóságok ennek nyomán már felvették a kapcsolatot szomszédos országunkkal, ahol eddig nem sok konkrét információt sikerült kideríteni az incidensekről.
Több mint 1500 iskolában volt bombariadó Szlovákiában tavaly májusban, a fenyegetéseket az iskolák szlovák nyelven, orosz e-mail címről írták. A névtelen üzenetben e-mailekben az iszlámot és Allahot emlegették, csakúgy mint Magyarországon csütörtök délelőtt.
A 2024/25-ös tanév kezdetén Szlovákiában és Csehországban szinkronban zajlott le egy figyelemre méltó eseménysorozat. Mindkét országban ismeretlenek fenyegető e-maileket küldtek iskolák ezreinek, Szlovákiában körülbelül 270, míg Csehországban több mint 500 intézmény érintett volt. A cseh belügyminiszter a helyzetet egy összehangolt nemzetközi támadásként jellemezte, és nyíltan arra utalt, hogy Oroszország állhat a háttérben. Szlovákiában is felvetődtek hasonló gyanúk, de a kormány és a hatóságok határozottan elutasították ezt a feltételezést.
A cikkben arról esik szó, hogyan reagált a magyar kormány és az ellenzék az aktuális eseményekre. A kormányzati álláspont hangsúlyozza a stabilitás és a biztonság fontosságát, míg az ellenzék kritikusan szemléli a hivatalos lépéseket, és alternatív megoldásokat javasol. Érdemes megvizsgálni a két oldal reakcióit, hogy jobban megértsük a politikai tájat és a közvélemény alakulását.
A szlovák hatóságok a májusi fenyegetés kapcsán a beérkezett e-mailek számát és a külföldi domain használatát figyelembe véve terrorcselekményként azonosították az ügyet. A rendőrség, hiába indított nyomozást, nem tudta felgöngyölíteni a bűncselekményt elkövető személyek kilétét, ahogyan a szeptemberi incidens mögött álló elkövetőket sem sikerült azonosítani.
Magyarországon délelőtt 11:30-ig összesen 268 oktatási intézmény értesült bombafenyegetésről, amely e-mail formájában érkezett a postafiókokba. A fenyegetések közül 245 intézmény található Budapesten, míg 23 vidéki településen. Az ügyben az Országos Rendőr-főkapitányság is reagált, és közleményükben a következőket fogalmazták meg:
Valószínűleg egy helyről származó, hasonló tartalmú elektronikus levél érkezett több oktatási intézménybe 2025. január 23-án reggel. Ezzel kapcsolatban a rendőrség minden szükséges intézkedést megtesz. Kérjük, aki ilyen küldeményt kap, értesítse a hatóságot, és a rendőrség utasításai szerint járjon el.
A Napunk beszámolója szerint a Pozsonyi Tanácsadó és Prevenciós Központ (CPP) egy időben e-mailt küldött az iskolaigazgatóknak, amelyben olyan fontos információkat osztottak meg, amelyek segítséget nyújthatnak a kialakult helyzet kezelésében. Ebben a levélben hangsúlyozták, hogy a bombariadó különösen az első osztályos tanulók számára figyelemzavart és félelmet kelthet az érintett helyiségben. Emellett a fizikai tünetek, mint például bőrkiütések, fejfájás vagy emésztési problémák, szintén előfordulhatnak.
A szlovák pszichológusok csoportja a helyzet kapcsán azt ajánlotta, hogy két héten belül rendezzenek egy osztálytermi foglalkozást, amelyen részletesen átbeszélik, miként kell elhagyni az iskolát, ha újabb fenyegető üzenet érkezik. Ezen kívül javasolták, hogy tartsanak egy próbát is, amely során a diákok és a személyzet biztonságos evakuálását gyakorolják, így növelve a felkészültséget és a biztonságérzetet.