A természet varázslatos időkalendáriuma (DCLXXVII.) Az évszakok váltakozása, a természet ciklusai mindannyiunk életének szerves részei. A DCLXXVII. számú bejegyzésben felfedezzük a természet csodáit, amelyeket az év különböző hónapjai hoznak el számunkra


Charles Baudelaire első magyar fordítója, az akkor mindössze 34 éves Reviczky Gyula, 1889. július 11-én, pontosan 136 évvel ezelőtt lépett a halhatatlanság ösvényére, nemcsak a saját életében, hanem a magyar irodalom történetében is maradandó nyomot hagyva.

Rózsáját a porból felemelve indulok július második sétámra. Ha kedved tartja, kedves Olvasóm, csatlakozz hozzám!

Aratás havában, ahogy körülnézek a gabonaföldek határán, a pipacsok élénk piros tengeréből néha felbukkan egy-egy ragyogó kék búzavirágsziget, mintha az ég darabkái szóródtak volna szét a földön.

- írja Bartis Ferenc a Búzavirág balladában. Régi, háború utáni emléket idéz:

Reményünk ebben a korai kánikulát váltó zivataros időben, hogy gyermekeinknek, unokáinknak nem lesznek ilyen emlékeik. A béke kékje megmarad, a többi színnel együtt.

Korábban soha nem gondoltam bele, de csodálatos, hogy hányféle fény van a világon és hányféle égbolt: a tavasz halványkékje, amikor az egész világ irul-pirul; a júliusi dél buja, élénk derűje; a bíborszínű viharfelhők, a zöldes háborgás, mielőtt lecsap a villám, és az őrülten színes naplementék - írja az 1982-ben született Lauren Oliver amerikai írónő.

Hagyjuk magunk mögött a nyári ég csillagfényét, és lépjünk a földre. Nem a betakarítás ideje jött el, hanem egy békés utazás a Nádas varázslatos világába, ahol Fekete István meséi életre kelnek.

Július 13-a, Szent Margit napja, amely különleges helyet foglal el a naptárban. De ha jobban belegondolunk, Margitnak nemcsak a szent mivolta figyelemre méltó, hanem az is, hogy milyen különös ragadványnevekkel illették őt az idők során. Ezek a nevek színesítik a róla szóló legendákat, és hozzájárulnak a személyének varázsához.

A rigmus a júliusban előforduló égiháborúkra és jégverésre utal, amelyek gyakran elpusztítják a termést. Pisis Margit is megemlítette ezt, hiszen ez az időszak a heves felhőszakadásokról is ismert. Ez különösen nagy gondot jelentett, mivel az aratás folyamatát is jelentősen akadályozta. Ekkor kezdődött el a szabadban való fürdés időszaka is.

Ez a nap is a negyedik x-en túl áll, és a hagyományok szerint, ami ma fogad minket, az következő 40 napunk időjárását is meghatározhatja. E megfigyelés tudományos alapokon is nyugszik, hiszen a Medárdi monszun utóhatása gyakran vívott harcot a tűző nap égető hőségével. A természet e szeszélyei mindig tartogatnak meglepetéseket, és a következő hetek során is érdemes lesz figyelemmel kísérni az égi jelenségeket.

Margit napja különös jelentőséggel bírt a régi hagyományokban. A hiedelmek szerint, ha ezen a napon eső áztatta a tájat, akkor a dió- és mogyorófák termésének sorsa megpecsételődött: vagy lehulltak a gyümölcsök, vagy sajnálatos módon férgesedésnek indultak. E megfigyelések jól tükrözik, hogy az emberek hogyan próbálták megjósolni a termés bőségét és minőségét a természet jelenségei alapján.

Antióchiai Szent Margit legendája egy szűz vértanúról szól: július 13-án halt mártírhalált. Mindössze tizenöt éves volt, amikor a keresztény Margitot megpillantotta a keresztényüldöző római helytartó, Olibrius, aki rajta felejtette a szemét a bárányokat őrző hajadon. Szolgái a lányt eléje vitték, de Margit visszautasította, mire a sértett férfi bíróság elé hurcoltatta a keresztény lányt, akit hite miatt megkínoztak, tömlöcbe zártak. Az ördög sárkány képét öltve jelent meg előtte, és le is nyelte, de Margit a feszülettel kivágta magát a vadállat gyomrából. A moldvai csángók a jégverés ellen Margitot hívják segítségül, hiszen az a sárkány műve.

Antiókhiai Szent Margit a magyar Árpád-kor kivételesen tisztelt szentje, aki a Királyság Patrónája címet viselte. Kultusza akkor lendült fel igazán, amikor II. Endre szentföldi keresztes hadjáratáról hazahozta koponyaereklyéjét. Hazai kultuszának része lehetett abban, hogy IV. Béla Margitnak nevezte el a tatárjárás borzalmaitól való szabadulásáért cserébe Istennek ajánlott leányát. Az Árpád-házi királyleány domonkos apáca, majd maga is az egyház szentje lett.

Július 14-én, 1927-ben született Vasas Samu biológiatanár. A székelykeresztúri tanítóképző elvégzése után Kolozsváron a Babeș-Bolyai Tudományegyetem természettudományi szakán szerzett tanári oklevelet 1965-ben. Cikkei és tanulmányai jelentek meg a Korunk, a Művelődés, az Igazság és A Hét hasábjain. Igazi küldetésének érezte a világ elé tárni Kalotaszeg értékeit, tanári pályája mellett végezte gyűjtőmunkáját. 1990-ben újraindítója és főszerkesztője volt a Kalotaszeg című lapnak. A Kós Károly Kulturális Egyesület alapítótagja. Színpadra alkalmazta Kós Károly Varjú nemzetség című regényét, melyet rendezésében több alkalommal is bemutattak. A biológia és természetvédelem tudományok népszerűsítése mellett elhivatott néprajzkutató volt. Ezt a kettősséget tanúsítják megjelent könyvei is: Hasznos műszerek készítése, Bukarest, 1962; A bionika ma, Kolozsvár, 1974; Életünk a víz, Bukarest, 1976; Erdő- és környezetvédelem, Bukarest, 1981; Népi gyógyászat, Bukarest, 1985; Kalotaszegi ünnepek (társszerkesztő Salamon Anikó), Budapest, 1986; A kalotaszegi gyermek, Kolozsvár, 1993; Virágzó népművészet, Bánffyhunyad, 1993; Népi jelvilág Kalotaszegen, Kráter, Pomáz, 1994. Ugyancsak Turcsány Péter adta ki Pomázon újra a kalotaszegi népi gyógyászatról szóló művét Vasas Samu halála után, 2009-ben.

Az éppen száz éve, 1925. július 17-én született Nagy László Rapszódiája hív vissza e békés-békétlen szemlélődésbe.

Ma szeretném, ha a hőség helyett egy hólyagos eső érkezne, s a zápor frissítő cseppjei között újra felfedeznénk a csillagok ragyogó útjait. Egy kék lepke és egy sárga szárnyú csoda kísérne minket, mindez a fénylő arcú költő ajándékaként, aki mindig tudja, hogyan varázsolhatja el a pillanatokat.

Képzelj el egy varázslatos pillanatot 2025 júliusának második dekádjának elején, amikor a nyári napfény aranyló sugarai a világot beragyogják, és a levegő tele van a friss gyümölcsök édes illatával. Az időjárás tökéletes, a természet zöldell, és az emberek vidáman élvezik a nyár örömeit. Ez a csodás időszak tele van lehetőségekkel, baráti összejövetelek és izgalmas kalandok várnak ránk.

Related posts