Akadálymentes fürdők: elérhető luxus vagy alapvető emberi jog?


Szécsi Imrét, a rozsdamentes anyagokkal foglalkozó Szécsinox Kft. ügyvezető igazgatóját faggattuk a hazai akadálymentesítési helyzetről és a rendelkezésre álló lehetőségekről. Az interjú során betekintést nyertünk a cég innovatív megoldásaiba és a jövőbeli terveikbe is.

A gyógyvizes fürdők esetében a mozgáskorlátozottak számára biztosított medencelift kérdése sokkal inkább alapvető igény, mint pusztán egy plusz szolgáltatás. A hozzáférhetőség biztosítása nemcsak etikai szempontból fontos, hanem jogszabályi kötelezettségek is vonatkoznak rá. A fürdőknek törekedniük kell arra, hogy minden látogató élvezhesse a gyógyvizes élményeket, függetlenül a mozgáskorlátozottság mértékétől. A medencelift tehát nem csupán egy kényelmi funkció, hanem elengedhetetlen része a befogadó környezet kialakításának.

- Magyarországon a fürdőkben, szállodákban köztudottan sok helyen van gyógyvíz, amelynek gyógyító hatását különféle kezelések során alkalmazzák. Nem kell rehabilitációs szakembernek lenni ahhoz, hogy megállapítsuk, az ilyen helyekre olyan vendégek jönnek, akik gyógyulni szeretnének. Külföldről is nagyon sokan érkeznek pont azért, mert élvezni szeretnék a víz gyógyító hatását, hiszen szomszédainknál nem sok helyen van gyógyvíz, ott a medencék vízét melegítik. A balneológiai kezeléseket rehabilitációs szakemberek javasolják és a gyógyfürdőkbe, gyógyszállodákba irányítják a vendégeket.

Fontos, hogy a közhasználatú létesítmények akadálymentessége ne csupán jogszabályi kötelezettség legyen, hanem alapvető elvárás is. A legutóbbi időszakban életbe lépett 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet világosan rögzíti, hogy a balneológiai kezeléseket nyújtó gyógyfürdők és szállodák számára kötelező biztosítani a mozgáskorlátozott személyek akadálymentes hozzáférését, beleértve a medencékhez szükséges speciális eszközöket is. A jogszabályi előírások értelmében legalább egy medencét olyan berendezéssel kell ellátni, amely lehetővé teszi a mozgáskorlátozottak biztonságos be- és kijutását. Ez a lépés nem csupán egy ajánlás, hanem egy szigorúan betartandó kötelezettség, amely célja, hogy mindenki számára egyenlő esélyeket biztosítson a szabadidős tevékenységekhez való hozzáférésben.

- A nem gyógyászati profilú fürdőkre, strandokra, szállodák fürdőrészlegeire más szabály vonatkozik?

- A nem gyógyászati profilú fürdőkre is az általános akadálymentesítési előírások érvényesek. Az 1998. évi XXVI. törvény az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításáról, különös tekintettel a közszolgáltatások akadálymentesítéséről rendelkezik. Ezen felül az épített környezet akadálymentesítéséről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet is releváns lehet. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet is szabályozza az akadálymentesítés megvalósítását. Több oldalról is megközelíthető az akadálymentesítés szükségessége ezekben a közhasználatú létesítményekben. Aki gépkocsival érkezik, tapasztalhatja, hogy a parkoló méretétől függően találhat mozgássérültek részére fenntartott helyeket. Általában innen kerekesszékkel a vendég könnyen eljut a recepcióhoz, ahol intézheti a szobafoglalással kapcsolatos ügyeit.

Biztosan kijelenthető, hogy mozgásukban korlátozott személy részére átalakított szobával rendelkezik az adott szálloda, amelyben az egyéb fogyatékossággal élő személy számára is építettek be olyan eszközöket, mely könnyebbé teszi önálló életvitelét. Ezek a szobák lifttel jól megközelíthetők, egy kerekesszékes személy könnyen meg tudja közelíteni az éttermet, a wellness részt. Itt találkozhat ez első problémával, mert a lábmosókon nem tud átmenni kerekesszékével, erre is van megoldás, azonban nem sok helyen találkoztam ilyennel. Ezen az akadályon átjutva jön a legnagyobb gond, hogyan menjen be a vízbe fürdeni?

Sajnos, ezekben a környezetekben elterjedt az a gyakorlat, hogy két jól megtermett úszómester felajánlja segítségét, és puszta kézzel emelik be a fogyatékkal élő vendéget a vízbe. Ez a megközelítés több szempontból is aggályos, és számos problémát felvet, különösen, ha a fürdőmesterek férfiak, míg a vendég nő...

Az említett jogszabályok betartása, betartatása esetén ilyen problémával nem találkoznának a kerekesszékkel érkező vendégek. Egy wellness szálloda, fürdő építésének megkezdése előtt a rehabilitációs szakmérnök komoly terveket készít az akadálymentesítési megoldásokról. Ezt a tervet - hasonlóan a kivitelezési tervekhez - engedélyeztetik és az építés során az ellenőrzést végzők felügyelik annak megvalósítását. Ekkor keresnek meg bennünket az előkészítők és kérnek ajánlatot a medenceliftre.

A szálloda és a fürdő megépítése hamarosan befejeződik, és a hírekből értesülünk az átadás időpontjáról. Az előkészítő mérnököktől érdeklődve megtudjuk, hogy a medencelift beszerzésére már nincs keret, így az nem kerül megvásárlásra. Érdekes módon az átadás során a helyszínen jelen lévő hatósági munkatárs nem emeli ki a szerkezet hiányát, annak ellenére, hogy az eredeti tervek között szerepelt. Információik szerint a medencelift csak a gyógyfürdők esetében kötelező, wellness szállodákban és fürdőkben viszont nem.

Sajnos ez a megközelítés rendkívül szomorú, hiszen a kerekesszékkel érkező vendég ugyanúgy megfizeti a belépőt, mint a két lábon járó társai, ám ő sajnos nem élvezheti ugyanazt az élményt.

Van-e információd arról, hogy Magyarországon hány ember él olyan mozgáskorlátozottsággal, akik számára a medencelift hiánya megakadályozza a fürdők és uszodák látogatását?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint Magyarországon körülbelül 600 000 ember él valamilyen mozgáskorlátozottsággal. Ebből a csoportból sokan nem tudják élvezni a gyógy- és termálfürdők nyújtotta szolgáltatásokat, amennyiben a létesítmények nincsenek megfelelően akadálymentesítve. Fontos megjegyezni, hogy ez a szám csupán egy becslés, hiszen nem minden mozgáskorlátozott személy számára szükséges a medencelift, csupán azok számára, akiknek a mozgásuk korlátozottsága ezt szükségessé teszi.

A medencelift iránti kereslet különösen erőteljes azon személyek körében, akik alsó végtagi bénulással, súlyos ízületi problémákkal, egyensúlyzavarokkal vagy amputációval élnek. Érdemes kiemelni, hogy az idősebb generáció körében is egyre nagyobb szükség van ezekre az eszközökre, hiszen az életkor előrehaladtával gyakran csökken a fizikai erőnlét és az önálló mozgás képessége. Továbbá, a rehabilitációs céllal fürdőket látogató páciensek között is sokan vannak, akik ideiglenesen igénybe veszik a medenceliftet, például balesetekből vagy ortopédiai műtétekből való felépülés során.

Fontos figyelembe venni, hogy bizonyos mozgássérült személyek hiúságuk, önérzetük vagy függetlenség iránti vágyuk miatt nem használják a medenceliftet. Ehelyett inkább nagyobb erőfeszítéseket tesznek, és kockázatot vállalva lépcsőt vagy létrát választanak. Ez a döntés azonban fokozza a balesetveszélyt, különösen csúszós felületeken. A medenceliftek jelenléte tehát nem csupán az önálló fürdőzés lehetőségét kínálja, hanem a biztonság érzését is növeli, még azok számára is, akik egyébként ritkábban igénybe vennék ezeket az eszközöket. Például az ausztriai KÄRTEN THERME Warmbad - Villach medencéjénél minden vendég számára elérhető egy önállóan használható medencelift, amelyet hasonlóan lehet igénybe venni, mint egy többemeletes épület liftjét.

- A tapasztalatok szerint a hazai fürdők hány százalékában áll rendelkezésre medencelift?

A Magyar Fürdőszövetség statisztikái alapján a gyógyfürdők körülbelül 30-40%-ában található medencelift, ami az akadálymentesítés szempontjából fontos előrelépést jelent. Habár az utóbbi években észlelhető javulás tapasztalható ezen a téren, még mindig nem értük el az ideális állapotot. A medenceliftekkel való ellátás elősegítése közérdekű feladat, mivel ezek az eszközök lehetőséget biztosítanak a mozgáskorlátozottak számára, hogy teljes mértékben részt vehessenek a fürdőzés örömében.

Fontos megjegyezni, hogy bár a gyógyfürdőkben viszonylag elterjedtebbek ezek az eszközök, a strandfürdőkben, wellness központokban és szállodák medencéi esetében a medenceliftek aránya jóval alacsonyabb. Ez különösen problémás, mivel ezek a létesítmények is nagy számban látogatottak, és a mozgássérült személyek számára ugyanolyan fontos lenne a teljes akadálymentesség biztosítása.

Az akadálymentesítés szintje szorosan összefonódik a fürdők pénzügyi kereteivel és fejlesztési céljaival. A modern, változatos működési elvekkel rendelkező medenceliftek nemcsak nagyobb biztonságot nyújtanak, hanem esztétikai szempontból is harmonikusan illeszkednek a fürdőhelyek környezetébe. Ezzel nem csupán a funkcionalitás növekszik, hanem a fürdő összképe, arculata is pozitív irányba változik.

Mennyire költségesek ezek az eszközök?

Magyarországon számos medencelift elérhető a piacon, de jelenleg csak a Szécsinox Kft. kínálja ezt a speciális eszközt. A vállalat olyan innovatív megoldásokat tervez és gyárt, amelyek maximálisan alkalmazkodnak az adott helyszín sajátos igényeihez. Mielőtt a gyártási folyamat megkezdődne, alapos helyszíni felmérést végeznek, amelynek során precíz méreteket rögzítenek. Ennek a gondos előkészítésnek köszönhetően az elkészült medencelift tökéletesen illeszkedik a környezetéhez, így elkerülhetők az utólagos módosítások, hiszen a szerkezet kifejezetten az adott helyszínre lett megtervezve.

Az eszközök két különböző működési rendszerrel bírnak:

1. Hidraulikus rendszerű medencelift: A hidraulikus medencelift innovatív megoldás a víz alatti mozgás megkönnyítésére. E rendszer lényege a folyadékok nyomásának kihasználása, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy biztonságosan és egyszerűen közlekedjenek a medence szintjei között. A lift könnyedén emeli és süllyeszti a felhasználót, miközben stabil és megbízható támogatást nyújt. Ideális választás mozgáskorlátozottak számára, hiszen segít a fürdőzés élményének megélésében, függetlenül a fizikai állapottól. A modern dizájn és a felhasználóbarát kezelhetőség garantálja, hogy a hidraulikus medencelift mindenki számára elérhetővé teszi a víz örömét.

Ezek a berendezések az ivóvízhálózat nyomását alkalmazzák a személyek emelésére. Rendkívül könnyen kezelhetők, és amennyiben a vízhálózat megfelelő nyomással rendelkezik, már ez is elegendő ahhoz, hogy az eszköz biztonságosan kiemeljen vagy beemeljen egy embert a medencéből.

2. Elektromos rendszerű medencelift megoldások:

Ezek az eszközök kifejezetten 24 voltos egyenáramú (DC) akkumulátorral üzemelnek. A 24V DC feszültség teljes mértékben ártalmatlan az emberi szervezetre, így vizes környezetben való használatuk is biztonságos. Az akkumulátor megbízható működést garantál, ráadásul könnyedén eltávolítható, ami jelentősen megkönnyíti az üzemeltetést. Az akkumulátoros megoldás gyors és egyszerű karbantartást biztosít, hozzájárulva ezzel az eszköz hosszú távú és biztonságos használatához.

A medenceliftek árai, amelyeket a Szécsinox Kft. készít, bruttó másfél millió forinttól négy millió forintig terjedhetnek. Ez az ár tartalmazza:

a gyártáshoz szükséges anyagok és munkadíjak összegét,

* a helyszíni kiszállást és felmérést,

* az elkészült eszköz helyszínre történő szállítását,

* a telepítést és üzembe helyezést,

* valamint a kezelőszemélyzet oktatását is.

Fontos kiemelni, hogy az ár a gyártás elején kerül meghatározásra, és annak érvényességi idején belül az nem változik. Ez biztosítja a megrendelő számára az átláthatóságot és a tervezhetőséget a költségek tekintetében.

- Ezeket akár egy segítő családtag is alkalmazhatja, vagy esetleg szükség van egy úszómesterre a megfelelő működtetésükhöz?

- Az előző kérdésekben már említettem, egy mozgássérült személy általában a családtagjaival, barátaival vagy hozzátartozóival látogatja a fürdőket. Azokban a fürdőkben, ahol medencelift áll rendelkezésre, az eszközök működtetése rendkívül egyszerű. A kezelhetőségük úgy lett kialakítva, hogy nem szükséges hozzá külön szakképesítés, illetve úszómester jelenléte.

Ha a fürdő üzemeltetési szabályzata lehetővé teszi, akkor a családtag vagy kísérő is biztonságosan kezelheti a medenceliftet egy rövid oktatás után. Sőt, a modern modellek, mint például a Jumbo 150, lehetőséget biztosítanak arra, hogy a mozgássérült felhasználó akár önállóan is használhassa. Ez a lift kerekeken mozog, így könnyedén odatolható ahhoz a medencéhez, ahol a vendég szeretne fürdeni.

A CraneBird 130 ezzel szemben rögzített kivitelű, mivel a tartó hüvelyét csavarokkal rögzítik a padozathoz a medence közelében. Ugyanakkor ebből a típusból is létezik olyan változat, amely lehetővé teszi, hogy a mozgássérült személy önállóan, segítség nélkül beemelje magát a vízbe, illetve a fürdés végén ki is tudjon jönni onnan a medence személyemelő segítségével.

Elengedhetetlen, hogy a medencelift használata során szigorúan tartsák be az üzemeltetési előírásokat. Az eszköz kezelését kizárólag olyan személy végezheti, aki részt vett egy alapvető kezelői oktatáson. Ez az oktatás általában a medencelift telepítése után, a helyszínen zajlik, és nem csupán a fürdő dolgozóit, hanem a mozgássérült felhasználót vagy a hozzátartozóit is felkészíti az eszköz biztonságos és hatékony használatára.

A medenceliftek tervezése nem csupán a biztonság megteremtését célozza, hanem arra is törekszik, hogy a felhasználók a lehető legkevesebb külső segítséggel boldoguljanak a napi rutinjaik során. Ezáltal hozzájárul az érintettek önállóságának és kényelmének növeléséhez.

A mozgáskorlátozott személyek számára a balneológiai kezelések során számos speciális eszköz áll rendelkezésre, különösen a kádban végzett kezelésekhez. Ezek az eszközök nemcsak a komfortérzetet növelik, hanem a biztonságot és a függetlenséget is fokozzák. 1. **Kádkapaszkodók**: Ezek a stabil, falra szerelhető kapaszkodók segítenek a be- és kiszállásban, megkönnyítve ezzel a kezelésekhez való hozzáférést. 2. **Különleges fürdőszékek**: Az állítható magasságú és manőverezhető fürdőszékek lehetővé teszik, hogy a felhasználók ülve élvezhessék a kezelést, miközben biztonságban érzik magukat. 3. **Víz alatti masszázsgépek**: Ezek a gépek segítenek a víz alatti terápiás masszázsban, amely segít a fájdalomcsillapításban és az izmok ellazításában. 4. **Csúszásmentes felületek**: A kádban és környékén elhelyezett csúszásmentes szőnyegek csökkentik a balesetek kockázatát, ezáltal biztonságosabbá teszik a kezeléseket. 5. **Víz alatti világítás**: A kellemes hangulat megteremtésére szolgáló víz alatti világítás hozzájárul a relaxációhoz, ami különösen fontos a terápiás folyamat során. 6. **Automatikus vízszint-szabályozók**: Ezek az eszközök a víz szintjét automatikusan szabályozzák, így a személyeknek nem kell a víz feltöltésével foglalkozniuk, ami megkönnyíti a kezelések lebonyolítását. 7. **Személyre szabott fürdősegédek**: Ezek az eszközök a különböző igényekhez és mozgáskorlátozottsági fokozatokhoz igazodnak, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Ezek az innovatív megoldások lehetővé teszik, hogy a mozgáskorlátozott személyek is élvezhessék a balneológiai kezelések jótékony hatásait, miközben maximális biztonságban és komfortban érzik magukat.

- A balneológiai kezelések során előfordul, hogy a pácienst kádban kell kezelni, például a jól ismert tangentor kezelés esetében. Ilyenkor a mozgásában korlátozott vagy idős személynek be kell jutnia egy fürdőkádba, ahol a kezelést elvégzik. Azonban a kádba való belépés nem mindig egyszerű feladat, mivel ezek a speciális kádak gyakran a helyiség padozatának szintje fölött, akár egy méter magas peremmel rendelkeznek. A belépéshez lépcsőt használnak, amit sok mozgássérült vagy idős ember nem tud biztonságosan használni.

Ilyen helyzetekben rendkívül hasznos egy kád beemelő szerkezet, amely lehetővé teszi, hogy a pácienst biztonságosan és egyszerűen helyezzék a kádba, akár kerekesszékből, akár egy székből ülő pozícióból. Ezek az eszközök úgy lettek megalkotva, hogy a beteget egy speciális emelőheveder vagy háló segítségével emeljék be. Az emelőszerkezet használatát követően a hevedert könnyedén eltávolítják, lehetővé téve, hogy a páciens a kádban már bármiféle idegen eszköz nélkül élvezze a víz jótékony hatásait, mintha csupán egy egészséges, két lábon járó ember lenne a vízben.

Fontos hangsúlyozni, hogy a balneológiai kezelések, mint például a tangentor terápia, során az izmok és ízületek ellazulnak, ami váratlan következményekkel járhat. Előfordulhat, hogy még az a személy is, aki saját erejéből képes volt belépni a kádba, a kezelés végén már nem tud önállóan kijutni onnan. Ilyen esetekben elengedhetetlen egy emelőszerkezet alkalmazása, amely biztonságosan és kíméletesen segít a páciensek kimentésében a kádból.

Elmondható, hogy a magyarországi gyógyfürdőkben és minden olyan helyen, ahol kádban végzett kezeléseket alkalmaznak, egyre elterjedtebbek az általunk gyártott kádliftek. Ezek az eszközök nemcsak a betegek biztonságát és kényelmét növelik, hanem megkönnyítik az egészségügyi dolgozók munkáját is.

Related posts