Merész döntés a magyar alapkezelők részéről, hogy ismételten a csúcsra törő amerikai részvények felé fordulnak.


A geopolitikai események ellenére, amelyek az utóbbi hetekben zajlottak, a befektetők bizakodása töretlen maradt. Június végén a vezető amerikai tőzsdeindexek új rekordokat döntögettek, ahogyan azt a magyar portfóliómenedzserek júniusi ajánlásaiból megtudhatjuk. Az alapkezelők ismét a részvények irányába terelték a befektetéseiket, csökkentve a pénzpiaci és kötvénykitettségüket, ezzel növelve a reáleszközök arányát. A devizák közül a dollár egyre nagyobb népszerűségnek örvend, míg a megerősödő forintot a szakemberek devizavásárlásra használják ki.

A "Portfólióajánló" sorozatunk keretében havi rendszerességgel kérdezzük meg a hazai alapkezelőket arról, hogyan alakítanának ki egy közepes kockázatvállalásra optimalizált, középtávú modellportfóliót. Az ajánlások a júniusi piaci környezethez igazodva készültek el, és a felmérésünkben tizenkét alapkezelő osztotta meg velünk véleményét. A portfólióajánlókat az alábbi cégek bocsátották rendelkezésünkre: Accorde Alapkezelő, Apelso Capital, Equilor Alapkezelő, Erste Alapkezelő, Eurizon Alapkezelő, Gránit Alapkezelő, Hold Alapkezelő, K&H Alapkezelő, MBH Alapkezelő, OTP Alapkezelő, Raiffeisen Alapkezelő és VIG Alapkezelő.

Az Irán és Izrael közötti feszültség ellenére az amerikai részvények történelmi magasságok felé kúsznak, köszönhetően a dollár 1,17-ig gyengülésének az euróval szemben. A magyar alapkezelők képviselői portfólióajánlataikban hangsúlyozzák, hogy a befektetők inkább a kedvező hírekre összpontosítanak. A friss fegyveres konfliktus az olajárakat jelentős mértékben befolyásolta, míg más eszközosztályok viszonylag stabilan teljesítettek a június folyamán. Ugyanakkor a könnyen realizálható profit lehetőségei már mögöttünk állhatnak, így a szakértők a jövőbeni lépések során elővigyázatosságot javasolnak.

Az amerikai tőzsdei bizalom újbóli megerősödését a Fed kommunikációja is serkentette, hiszen a piaci várakozások szerint év végéig két kamatcsökkentésre is sor kerülhet. Az első lépés azonban - Trump nagy csalódására - még mindig várat magára. Az amerikai kötvénypiacon a hozamok enyhén csökkentek, ami a kötvényárfolyamok emelkedéséhez vezetett. A kötvénypiac szempontjából a következő kiemelkedő esemény a "Big Beautiful Bill" névre keresztelt amerikai költségvetési javaslat júliusi elfogadása lehet, amely jelentős hatással bírhat a piacokra.

Az Európai Központi Bank folytatta a kamatvágási ciklust, mostanra 2%-ra csökkent az irányadó eurós kamatszint. Ez segít az európai tőkepiacoknak, azonban a német (és több más erős) gazdaság bizonytalan kilátásai visszább fogták a menetelést, az európai részvények ebben a hónapban többnyire oldalaztak.

A közelmúltban a magyar részvénypiac emelkedő tendenciát mutatott, azonban a hazai gazdaság jövőbeli perspektívái aggasztóak. A júniusi inflációs jelentés is ezt a kedvezőtlen képet erősíti.

A Magyar Nemzeti Bank meglepő módon borongós előrejelzést tett közzé, miszerint az idei gazdasági növekedés várhatóan mindössze 0,8%-ra rúg.

A forint viszonylag erős, az euróval szemben a 400-as árfolyam alá is benézett, a dollárral szemben pedig 340 környékére is erősödött. Középtávon azonban többen is forintgyengülésre számítanak, főként a közelgő választásokat övező gazdaságpolitikai kockázatok miatt.

A júniusi események következményeként a portfóliómenedzserek egy kicsit elmozdultak a nagyobb kockázatot vállaló eszközök felé. Csökkentették a pénzpiaci és kötvénykitettségüket, miközben a részvények, különösen a fejlett piaci részvények révén, közel 1 százalékpontos súlynövekedést értek el az eszközportfólióban.

A jelenlegi közös portfólióban legnagyobb súllyal a nemzetközi (19,1%) és magyar kötvények (15,5%) szerepelnek. A dobogó harmadik fokát az abszolút hozamú / hedge fund kitettség foglalja el 14,2%-os részaránnyal. A fejlett piaci részvények súlya 13,6%-ra nőtt.

A közös portfólió a nagy eszközkategóriákat tekintve 11%-ban pénzpiaci kitettségből áll, ez továbbra is egy éves csúcsot jelent. A kötvénysúly lényegében nem változott, jelenleg a legnagyobb részt (35%) teszi ki a portfólión belül. A részvények aránya 29%-ra nőtt, így valamivel feljebb mozdult a több mint egy éves mélypontról. Az alternatív befektetések tartását jelenleg 26%-os súllyal ajánlják a portfóliómenedzserek, igaz, hogy ide sorolható az abszolút hozamú alapok csoportja is, amely valójában más eszközosztályokban lévő kitettséget is takarhat.

Az alapkezelők devizák szerinti súlyozását folyamatosan figyelemmel kísérjük. A júniusi adatok alapján a portfóliómenedzserek a forint kitettségét 48%-ra csökkentették, ami jelentős visszaesést jelent a megelőző hónaphoz viszonyítva. Ez azt mutatja, hogy a szakértők a forint egy részét más devizákba fektették. Jelenleg a pénzeszközök 27%-át euróban tartanák, míg a dollárra szánt befektetések aránya 17%-ra emelkedett. Ezen kívül 8%-os súllyal egyéb devizás befektetések ajánlottak.

A részletesebb megértés érdekében ajánlott, hogy nézd át az alapkezelők egyedi portfólióajánlatait is, melyekben alaposan kifejtik véleményüket a jelenlegi piaci helyzetről. Az egyes ajánlók közvetlenül az alábbi linkeken érhetők el:

A portfólióajánlók fő feladata, hogy értékes útmutatást adjanak a Portfolio olvasói számára, különös figyelmet szentelve azoknak a tényezőknek, amelyeket érdemes mérlegelni egy közepes kockázatvállalású, középtávú portfólió megalkotásakor. Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a portfóliók csupán tájékoztató jellegűek, és nem feltétlenül tükrözik az alapkezelők saját befektetési stratégiáit vagy preferenciáit.

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts