Cseh miniszterelnök: Oroszország többé nem gyakorolhat felettünk nyomást az energiaellátás terén.


Csehország 2025 júliusától véglegesen leállítja az orosz kőolaj importját, miután befejeződtek a Transalpine (TAL) kőolajvezeték kapacitásának bővítési munkálatai. A cseh Unipetrol olajvállalat, amely a lengyel Orlen irányítása alatt áll, ezután már nem fog kőolajat vásárolni Oroszországtól. A döntést Petr Fiala miniszterelnök tette közzé, kiemelve, hogy e lépés révén Oroszország többé nem tud Csehországra nyomást gyakorolni az energiaellátás terén - értesült róla a Reuters.

Úgy tűnik, hogy megerősítést nyert az a várakozás, miszerint Csehország az év második felétől teljesen leállítja az Oroszország irányából érkező kőolaj-importot. Ezt a fejleményt a cseh Unipetrol olajvállalat, amely a lengyel Orlen cégcsoport tulajdonában áll, a cseh pénzügyminiszter nyilatkozata alapján erősítette meg.

2025 második felétől, azaz júliustól kezdődően, a vásárlások listájáról eltűnik az orosz kőolaj.

A leálló vezetékszakasz, amely a cseh kőolaj-import felét biztosítja, Oroszországból Ukrajnán és Szlovákián keresztül juttatja el a nyersolajat a litvinovi olajfinomítóhoz. A döntés hátterében az áll, hogy a TAL kőolajvezeték kapacitásának növelését célzó fejlesztések befejeződtek, így ez a rendszer képes pótolni a keletről kieső mennyiséget - tájékoztatta a közvéleményt kedden Petr Fiala miniszterelnök.

Ez a pillanat kulcsfontosságú Csehország történetében, hiszen mostantól Oroszország nem gyakorolhat ránk nyomást az energiaellátás terén.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – hangoztatta a miniszterelnök.

Az EU által bevezetett szankciók célja, hogy a régió teljes mértékben megszüntesse az orosz kőolajimportot. Az átmeneti időszak alatt Csehország, Magyarország, Szlovákia, Németország és Lengyelország mentesültek az orosz vezetékes kőolajra vonatkozó uniós intézkedések alól. Jelenleg Németország és Lengyelország már felfüggesztette az orosz kőolaj vásárlását, és Csehország is követi ezt a példát. Magyarország és Szlovákia számára még elérhető az orosz vezetékes kőolaj beszerzése, de a jövőbeli lehetőségek kérdésesek, hiszen az EU határozatai bármikor változhatnak.

Fontos megemlíteni, hogy a Barátság I. kőolaj-vezeték műszaki állapotát a leállás után is megőrzik ellátásbiztonsági megfontolásokból. Az infrastruktúrát feltöltik olajjal, hogy szükség esetén tartalékként szolgálhasson.

Related posts