Cseke Attila ismertette a fejlesztési minisztérium idei elképzeléseit.


Idén a fejlesztési minisztérium fókuszában a bölcsődék építése, az adósságok rendezése és a települések megfelelő tervezése áll. Ezen kulcsfontosságú területek mellett számos egyéb kezdeményezés is szerepel a programban, amelyek célja a közösségek fejlődésének elősegítése.

A 2025-ös terveket Cseke Attila, a tárcavezető, csütörtökön tette közzé egy bukaresti sajtótájékoztatón. Emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ célja, hogy a választási kampányok során és a kormányra lépéskor válaszokat találjon a demográfiai csökkenés problémájára, támogassa a családokat, és szembenézzen Románia pénzügyi kihívásaival. "2025-ben a fejlesztési szaktárca eszközeivel ezeken a területeken fogunk dolgozni, különös figyelmet fordítva a települések fejlesztésére, a vidéki és városi területek, valamint a különböző régiók közötti fejlettségi különbségek csökkentésére, a közigazgatás digitalizálására, valamint az iskolák, kórházak, lakások és közintézmények földrengésbiztossá tételére" - nyilatkozta.

A sajtótájékoztatót összefoglaló közlemény alapján a szaktárcavezető elmondta: a fejlesztési minisztérium legfontosabb prioritása a bölcsődei férőhelyek bővítése, mivel Románia jelenleg az Európai Unió legvégén helyezkedik el a bölcsődei férőhelyek számát illetően. Az RMDSZ-es miniszter által vezetett szaktárca a korábbi mandátumban indított bölcsődeépítési programját most újraindította. A program révén eddig 7 bölcsőde épült fel, 2025 végére pedig összesen 75 új, korszerű és környezetbarát bölcsőde átadását tervezi a minisztérium. A megépítésüket a helyreállítási alapból finanszírozza a szaktárca, emellett több mint 100 új bölcsőde építése van folyamatban kormányzati forrásokból.

A minisztérium továbbra is kezeli a megörökölt adósságokat, és folytatja a fejlesztési projekteket - tájékoztatott Cseke Attila. Az adósságok 6,3 milliárd lej értékben kezdődtek. A szaktárca először az európai uniós források felhasználásához kapcsolódó kifizetéseket indítja el, ezt követően pedig 900 millió lejt szán az Országos Beruházási Társaság (CNI) által lebonyolított befektetések támogatására. Emellett a víz-, szennyvíz- és gázszolgáltatások fejlesztésére, valamint az úthálózat korszerűsítésére is kifizetetlen számlák összegét biztosítják egy átlátható rendszer keretein belül, prioritási lista alapján.

Cseke Attila hangsúlyozta, hogy az általa irányított szaktárca elkötelezett a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek mérséklése mellett. Kiemelte, hogy a vidéki kistelepülések fejlesztése éppoly fontos, mint a nagyvárosok modernizálása. Emellett a közigazgatás digitalizációjának elősegítésére is törekszik, valamint a közigazgatási egységek közötti együttműködés erősítése is a céljai között szerepel.

A közlemény alapján Cseke hangsúlyozta, hogy a minisztérium célja egy alaposabban kidolgozott településrendezési rendszer megvalósítása. A tervezet, amely e célkitűzést szolgálja, a szaktárca éves prioritásai között szerepel. Az új javaslat támogatja a digitális platformok alkalmazását az építési engedélyek és urbanisztikai tanúsítványok kiadásában. Emellett a célok között szerepel az építkezési engedélyek folyamatának felgyorsítása és egyszerűsítése, valamint a lakosságot terhelő költségek csökkentése.

Cseke Attila kifejtette, hogy a helyreállítási alapból, valamint az Anghel Saligny közművesítési program keretében megkötött támogatások digitális megvalósítása egy igazi sikertörténetet jelentett a legutóbbi mandátumban. E példát követve az Országos Beruházási Társaság (CNI) és a Lakásügynökség (ANL) által lebonyolított, a fejlesztési szaktárca által finanszírozott programokat is digitális platformokon hirdetik meg.

Related posts