Oroszország rendszere súlyosan megbukott az amerikai fegyverekkel szemben, és most már még Moszkva szövetségesei is elfordulnak tőle.


Irán nem kívánja megvásárolni az orosz Sz-400-as légvédelmi rendszereket, mivel a saját fejlesztésű rendszerei lényegesen hatékonyabbak – nyilatkozta egy magas rangú tisztviselő az iráni Forradalmi Gárdától a Moscow Times beszámolója szerint. Az iráni álláspontváltozás mögött valószínűleg az húzódik meg, hogy az orosz Sz-300-as rendszerek, amelyek az elődnek számítanak, gyakorlatilag tehetetlenek voltak Izrael F-35-ös lopakodó repülőgépei ellen.

Nem egészen egy hónapja az Iránban állomásozó orosz légvédelmi erők, köztük a megmaradt három Sz-300-as rendszer, képtelenek voltak megakadályozni egy izraeli rakétatámadást. A hírek szerint nem csupán a támadást nem tudták visszaverni, hanem a rendszerek is megsemmisültek, ahogyan azt az amerikai és izraeli hírszerzés jelzései is megerősítik.

Irán nem igényelte az S-400-as légvédelmi rendszert Oroszország részéről.

- mondta Davud Sejkján, a Forradalmi Gárda egyik fontos parancsnoka az állami média által sugárzott videóinterjúban.

A jelenlegi rendszereink lényegesen fejlettebb technológiával bírnak, mint az Sz-400-as.

- tette hozzá, hangsúlyozva, hogy Teherán jelenleg is folyamatosan üzemelteti az orosz gyártmányú Sz-300-as légvédelmi rendszereket, miközben határozottan cáfolta azok megsemmisülését.

Augusztus elején a The New York Times értesülései szerint Irán aggódik az Izrael elleni konfliktus lehetősége miatt, ezért fejlett légvédelmi rendszerek beszerzésére tett javaslatot Moszkvának. Ezt a kérést Szergej Szoigu, az orosz biztonsági főtitkár teheráni látogatása során fogalmazták meg – osztották meg a lappal olyan iráni tisztviselők, akik jól ismerik a katonai stratégiákat.

Izrael október 1-jén választ ígért az iráni rakétatámadásra, ekkor az iráni média meg nem erősített hírek terjedésébe kezdett. Ezek szerint Oroszország legalább egy századnyi Szu-35-ös vadászgépet és egy bizonytalan mennyiségű Sz-400-as légvédelmi rendszert tervezett Teheránba szállítani. Azonban a tervezett szállítmány végül nem valósult meg – számolt be róla az Euronews.

Végül Irán légvédelme képtelen volt bármit is tenni az izraeli támadás ellen, amelyet mintegy 100 repülőgép, köztük F-35-ös lopakodó vadászgépek hajtottak végre október 26-án. Izrael a bombázás során működésképtelenné tett 12 olyan létesítményt, amelyek üzemanyagot állítanak elő az iráni ballisztikus rakéták számára, illetve megsemmisített egy titkos kutatóközpontot, amelyben nukleáris fegyverekkel kapcsolatos kutatások folytak.

Ráadásul a szolgálatban lévő három Sz-300-as rendszer nemcsak hogy nem védte meg az iráni célpontokat, hanem állítólag maguk is megsemmisültek.

Amerikai és izraeli tisztviselők a The Wall Street Journalnak adott interjújukban hangoztatták, hogy bár az orosz védelmi rendszerek néhány rakétát sikeresen megsemmisítettek, ez csupán egy kis része volt a teljes támadásnak.

Irán négy Sz-300-as légvédelmi komplexummal bír, azonban az év elején egyet már megsemmisített egy izraeli támadás.

Related posts