December közepéig már 100 esetben támadtak meg MÁV-jegyvizsgálókat.


Az utóbbi két évben meredeken emelkedett a MÁV-csoport közfeladatot ellátó munkatársaival szemben: 2023-ban 78 alkalommal szenvedtek el erőszakos támadást jegyvizsgálók, míg 2024. december közepéig 100 eset történt, ebből 59 alkalom tettlegesség, 39 tettleges becsületsértés, 2 esetben pedig 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett munkatársunk, egy esetben pedig életveszélyesen megfenyegették - írja közleményében a MÁV.

A szóbeli fenyegetéseken kívül számos alkalommal előfordult, hogy utasok leköpték vagy megdobálták a jegyvizsgálót. Volt olyan is, hogy egy munkáját végző jegyvizsgálót sörrel öntöttek le. Az agresszív utasok gyakran nem korlátozódnak a verbális támadásokra; lökdösés, ütés, rúgás, sőt, akár késelés is előfordulhat. Az esetek között említést nyer, hogy egyszer egy jegy nélküli utas bántalmazta utastársát, míg a vasúttársaság 262 lopást regisztrált.

Idén egy támadás érte a MÁV-HÉV egyik járművezetőjét, akit egy utas a vállán megütött. A MÁV-HÉV adatai alapján idén a legtöbb atrocitás a H8/H9-es vonalon történt, ezért ezen a vonalon jelentősen megnövelték a rendészek létszámát. A biztonság növelése érdekében számos állomásra és megállóhelyre térfigyelő kamerákat telepítettek, emellett testkamerákat szereztek be a HÉV rendészek számára, amelyek után az intézkedés alá vont személyek együttműködőbbé váltak.

A Volánbusz munkatársai 2024-ben összesen 224 alkalommal kényszerültek rendőrségi segítséghez folyamodni különféle okokból. Ebből 116 esetben a járművezetőket ért szóbeli támadások vagy fizikai atrocitások miatt kellett a hatóságokhoz fordulniuk. Ezen esetek közül 8 alkalommal munkatársaink sérüléseket szenvedtek el, és további három esetben az állomásokon szolgálatot teljesítő biztonsági őrök is érintettek voltak. December hónapban 13 esetben inzultálták az autóbusz-vezetőket, míg 7 további esetben, például utasok közötti verekedések miatt, vált szükségessé a rendőri beavatkozás.

Karácsony előtti napokban egy utas kifogásolta, hogy az autóbusz-vezető nem halad elég gyorsan, így lekéste a csatlakozó járatot. Ezt követően leszálláskor verbálisan inzultálta a járművezetőt, aki a forgalmi helyzetnek megfelelően teljesítette a feladatát, és négyszer arcon ütötte őt. Novemberben egy másik utas sértődött meg, amikor a buszsofőr figyelmeztette, hogy ne szemeteljen, amiért ő és a barátja fizikailag is megtorolták a figyelmeztetést. Augusztusban újabb incidens történt, amikor egy utas elégedetlenségét fejezte ki a járművezető döntése miatt, felállt a helyéről, fenyegetőzött, leköpte, és többször megütötte, beleértve az arcon ütést is. Júniusban pedig egy utas csavarhúzót ragadott magához, és a buszsofőr lábát szúrta meg.

Az utazási jogosultságok ellenőrzése során gyakran feszültségek keletkeznek, különösen akkor, amikor az utazni kívánó személy nem rendelkezik érvényes jeggyel, vagy nem a megfelelő típusú bérletet vásárolta meg, és a helyszínen sem hajlandó jegyet venni. Sok esetben indoklás nélkül, akár részeg vagy tudatmódosító szerek hatása alatt, emberek zaklatják a járművezetőket és más utasokat. Ez a bántalmazó és garázda magatartás nem csupán fizikai sérüléseket okozhat, hanem súlyos lelki következményekkel is jár az áldozatok számára, továbbá rontja az utasok biztonságérzetét is. Az ilyen helyzetek nemcsak a közlekedési élményt árnyékolják be, hanem a közlekedés biztonságát is veszélyeztetik.

A MÁV hivatalos tájékoztatása szerint a különféle kamerák és a rendőrség közreműködésével végül sikerült kézre keríteni az elkövetőket. A jegyvizsgálók, buszvezetők, mozdonyvezetők, HÉV járművezetők és rendőrök mind közfeladatot ellátó személyeknek számítanak, így bántalmazásuk bűncselekménynek minősül. Az elkövetők súlyos következményekkel nézhetnek szembe, akár szabadságvesztésre is számíthatnak.

Related posts