Európában elképesztő árcsökkenések várhatóak, köszönhetően Trump vámintézkedéseinek.


Az amerikai piacról kiszoruló európai vállalatoknak szükségszerűen kedvezményes ajánlatokat és árkedvezményeket kell bevezetniük, hogy alkalmazkodjanak a vámintézkedések okozta kihívásokhoz.

Donald Trump amerikai elnök újonnan bevezetett vámtarifái nagyon kellemetlen helyzetbe hozzák a globális ellátási láncoknak kitett multinacionális vállalatokat. Az Európai Unió exportőrei mostantól 20 százalékos vám mellett exportálhatnak az Egyesült Államokba. Kínából ugyanez a vám 34 százalék, Japánból pedig 24 százalék lesz, miközben az Egyesült Királyság, Ausztrália és

Törökország mindössze 10 százalékos vámot számol fel.

Az exportálók számára ez egyértelműen frusztráló helyzetet teremt.

Az európai vásárlók számára kedvezőbb lehetőségek nyílhatnak, különösen addig, amíg az Egyesült Államokból kiszoruló termékek készletei el nem fogynak. Az EU régóta kedvező kereskedelmi mérleget mutat az Egyesült Államokkal szemben. 2023-ban az unió 503,8 milliárd euró értékben exportált az USA-ba, míg az importja 347,2 milliárd eurót tett ki, ami összesen 156,6 milliárd eurós kereskedelmi többletet eredményezett.

A szolgáltatások esetében ellentétes a szaldó;

Európa és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatokat jelentős mértékben érinti a jelenlegi vámrendszer. Az EU 427,3 milliárd euró értékben importál az Egyesült Államokból, míg az export 318,7 milliárd euróra rúg. A szolgáltatások terén különösen a nagy amerikai technológiai vállalatok dominálnak. Donald Trump által bevezetett 20%-os általános vám komoly hátrányt jelent a kontinens exportőreinek, mivel ez drámaian csökkenti versenyképességüket. Az amerikai vásárlók számára a francia borok ára most 20%-kal magasabb, ami jelentősen befolyásolja a keresletet. Az európai autók esetében a helyzet még súlyosabb, mivel az elnök 25%-os vámot állapított meg, ami még inkább megnehezíti az európai gyártók helyzetét az amerikai piacon.

versenyképtelenné teheti őket a tengerentúlon.

Az Egyesült Államok jelenlegi helyzete az EU exportjának 12%-át öleli fel, ami azt jelenti, hogy a kereslet csökkenésével a készletek Európában és más régiókban is felhalmozódhatnak. Ez a trend hamarosan arra ösztönözheti a kontinentális vállalatokat, hogy árengedményeket és kedvezményeket alkalmazzanak, hogy megszabaduljanak a felesleges készletektől. Az amerikai elnök az európai exportőrökre kirótt vámokat országonként eltérő indokokkal magyarázza, és a több száz oldalas dokumentumban tizenkilenc alkalommal említi Magyarországot, mint a legfontosabb érintett felet.

az Európai Unió legnagyobb korrupcióval sújtott állama.

A Financial Times vezércikkírójának véleménye szerint a Trump-féle vámterhek nem fognak sokáig érvényben maradni. A szavazók és a gazdaság nyomása egyre növekedni fog, ami az árak emelkedéséhez és a gazdasági növekedés lassulásához vezet. Úgy tűnik, hogy a Trump-adminisztráció alábecsülte a közvélemény befolyását és a társadalmi hangulat változásainak hatását.

Az elnök népszerűsége jelenleg saját szavazói soraiban is gyorsan zuhan, egyre jobban terjed az elégedetlenség. Az amerikai vállalatok költségei eközben megugranak, miközben külföldön piaci pozíciókat veszítenek.

Related posts