Az olvadó gleccserek hatásai globális szinten érezhetőek lehetnek, és komoly következményekkel járhatnak az egész bolygóra nézve.

A gleccserek olvadása az elmúlt évtizedben drámai mértékben felgyorsult - derül ki egy átfogó nemzetközi tanulmányból. Az édesvízkészletek csökkennek, miközben az óceánok szintje folyamatosan emelkedik.
2000 és 2023 között a globális kutatók több mint 705 ezer négyzetkilométernyi gleccser állapotát elemezték. A kutatás kezdetén a jég tömege körülbelül 121 ezer milliárd tonnára rúgott. Azóta azonban a gleccserek körülbelül 5%-kal csökkentek teljes súlyukban, amely figyelemre méltó változást jelez a klímaváltozás hatására.
Közép-Európában tapasztalták a legszembetűnőbb csökkenést, ahol a jégterület 39%-a véglegesen eltűnt.
Az elmúlt tíz évben drámaian felgyorsult a jégolvadás folyamata: 2012 és 2023 között 36%-kal több jég veszett el, mint a mérések kezdeti időszakában, valamint a 21. század első éveiben. A legújabb kutatások alapján évente körülbelül 273 milliárd tonna jég olvad el, ami folyamatosan növeli az óceánok vízszintjét.
2000 óta az óceánok szintje körülbelül 18 millimétert emelkedett, ami jelentős változást jelent. Ez a drámai növekedés nem csupán a part menti övezeteket veszélyezteti, hanem komoly következményekkel is jár az éghajlati rendszerre nézve.
A tanulmány eredményei alapján a gleccserek olvadása jelentős mértékben hozzájárulhat az édesvíz eltűnéséhez. Meglepő, egyben sokkoló adat, hogy az évente elolvadt jég mennyisége elegendő lenne ahhoz, hogy a teljes emberiség 30 évig napi három liter ivóvízhez jusson.