Férgek bukkantak fel Pilis csapjaiból! De hogyan kerültek az ivóvízbe?
Nyomozást kezdeményeztek, hogy felderítsék, ki a felelős a szennyezett ivóvízért, és mikor állhat helyre a vízhálózat rendje.
Nemrégiben a Blikk is hírt adott arról, hogy lárvák, kukacok és más élőlények lepték el az ivóvizet Pilisen. Kezdetben azt feltételezték, hogy a probléma csupán néhány házat érint a városban, de hamarosan kiderült, hogy a férgek sokkal szélesebb körben, több lakásban is megjelentek. A kormányhivatal tájékoztatása alapján a vízellátást biztosító medencék szennyeződtek meg. A helyzet olyan súlyosra fordult, hogy a településen már elrendelték az ivóvíz fogyasztásának tilalmát.
Cserényi Sándor és felesége, Terézia, sosem tapasztaltak még kukacokat a csapjukból folyó vízben, ám a község másik felében élő unokájuk egészen más élménnyel gazdagodott. Mikor ők is a víztisztító karbantartásával foglalkoztak, szembesültek a megdöbbentő valósággal, amely teljesen átalakította eddigi elképzeléseiket a víz minőségéről.
Azonnal értesítették a nagyszülőket, így ők is leállították a vízfogyasztást az utóbbi napokban. Szerdán két nagy karton ásványvizet vásároltak a boltban, amit főzéshez és ivásra használnak, míg a mosogatásra a saját kutukból merítenek, hiszen annak vize tiszta és megbízható.
Birinyi Bálint és családja már két esztendeje kerüli a pilisi csapvizet, mivel állandóan problémák merülnek fel vele.
Emlékszem, amikor a gyerekmedencét töltöttem meg, és hirtelen észrevettem, hogy valami barnás szenny kering benne. Azonnal megbeszéltük a feleségemmel, hogy ezentúl csak ásványvizet töltünk a pohárba – mesélte a férfi a Blikknek, miközben éppen vizet hozott az egyik parkolóhoz állított lajtoskocsiból.
Miután az egészségügyi hatóság a hét elején elrendelte a pilisi csapvíz ivásának tilalmát, a helyi közműszolgáltató, a Daköv Kft. több központi ponton vízosztó járműveket helyezett üzembe a településen.
Gaálné Bacskai Eszter a délutáni órákban néhány palackot töltött meg. Korábban a mosogató csapjához beszereztek egy kedvező árú vízszűrőt, amely 80 ezer forintba került. Azonban ahhoz, hogy a lakás minden egyes pontján biztosítani tudják a tiszta víz minőségét és megszüntessék az esetleges szennyeződéseket, körülbelül félmillió forintra lenne szükségük.
- Nálunk ez a dolog másképp van, a gyerekek sosem ittak mást, csak ásványvizet, és nekem sem áll távol a palackozott víz. Szabolcsban nőttem fel, ahol a csapvíz gyakran ízletlen volt, így mindig boltban vásároltunk vizet - mesélte az édesanya.
László Attila Tibor polgármester közben vizsgálatot indított, hogy kiderüljön, ki a felelős a történtekért. Adatokat kért az orvosi rendelőktől, hogy milyen megbetegedések voltak Pilisen az elmúlt években. Nem tudni, mióta lehetett férges az ivóvíz, de most többféle élősködőt is találtak benne, ezek között van olyan, ami a szervezetbe jutva betegséget okozhat és gyógyszeres kezelést igényel.
Talán sosem derült volna ki, hogy ekkora a baj, ha az önkormányzat múlt vasárnap nem reagál a lakossági panaszokra, és nem hív össze válságértekezletet. A közműszolgáltató kezdetben még ragaszkodott ahhoz, hogy csupán helyi problémáról van szó, hiszen elsőként csak egy utcából érkeztek a férgekkel kapcsolatos bejelentések. Azonban a helyszíni vizsgálatok során kiderült, hogy a település három víztározójából kettő már fertőzött.
Azt is tudjuk már, hogyan kerültek bele az élősködők. A szellőzőjük nem rozsdamentes acélból készült, elkorrodálódott és az így keletkezett réseken juthattak be a kórokozók
- osztotta meg a Blikk munkatársaival a polgármester.
A vízhálózat tisztítása és fertőtlenítése jelenleg folyamatban van, azonban egyelőre bizonytalan, mikor térhet vissza a megszokott rend.
A Daköv Kft. válaszolt megkeresésünkre, és automatikus levélben tájékoztatott, hogy 30 napon belül visszajeleznek.