Fiatal gazda pályázat: milliós támogatással segítik a fiatal mezőgazdasági vállalkozókat!
A fiatal gazdák számára 79 milliárd forintos keretösszegből 89,6 millió forintos támogatásra lehet pályázni.
A negyven év alatti gazdálkodók számára akár 89,6 millió forintos támogatás is elérhető a Fiatal gazda pályázaton. Érdemes már most nekilátni a felkészülésnek, hiszen az eddigi agrártámogatási pályázatok többsége a második szakasz után már lezárult a források kimerülése miatt. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget!
A lehetőség az agrárium generációváltását is segítheti, a fogyasztók részére pedig azért lehet érdekes, mert új, modernebb technológiák bevezetésével, elterjesztésével a mezőgazdasági termékek kínálata is megújulhat.
A Fiatal Gazda Pályázat kerete 79 milliárd forint, amely 2025. április 8-tól válik elérhetővé a pályázók számára.
A 40 év alatti gazdálkodók számára akár 89,6 millió forint értékű támogatás is elérhető. Ez a lehetőség különösen vonzó a fejlődni kívánó kisebb gazdaságok vezetői számára, hiszen egy olyan pályázati konstrukcióról van szó, amely lehetővé teszi a teljes önerő nélküli, vagy csupán minimális önerőt igénylő finanszírozást. Ezáltal a fiatal gazdák számára új távlatok nyílhatnak a fejlődés és a növekedés irányába.
Pályázatot nyújthatnak be az államilag elismert mezőgazdasági végzettséggel rendelkező, 18 és 40 év közötti magánszemélyek és vállalkozók. A jelentkezőknek legfeljebb öt éve létrehozott mezőgazdasági üzem tulajdonosainak kell lenniük, valamint legfeljebb öt éve kell, hogy megkezdték a gazdálkodási tevékenységüket.
A gazdaság nagysága is kulcsfontosságú tényező: elvárás, hogy a minimális üzemméret 10.000 euró, míg a maximális 50.000 euró értéket érje el.
A felhívás keretein belül két különböző célterületen van lehetőség együttes támogatás igénylésére.
Az első célterület a fiatal vállalkozók üzleti ötleteinek megvalósítását támogatja. Ennek keretében egy egyszeri, 14,6 millió forintos átalánytámogatás igényelhető, amelyet a gazdaság fejlődésének elősegítése érdekében rugalmasan lehet felhasználni.
A második célterületen négy önálló célterület található, amelyek a pályázati kiírás tervezetében szerepelnek.
A legelső lépés az állattartás fejlesztésének megvalósítása. Ez magában foglalja az állattartó telepek épületeinek újonnan kialakítását és bővítését, továbbá a megfelelő takarmányozáshoz, állategészségügyi feladatokhoz és higiéniai követelményekhez elengedhetetlen gépek beszerzését. Emellett fontos a betakarítást támogató eszközök és munkagépek hozzáférhetősége is, valamint számos egyéb beruházás, amelyek hozzájárulnak az állattartás hatékonyságának növeléséhez.
A második a kertészeti fejlesztések megvalósítása. Ebben az ágazatban például épületek építése, kertészeti gépek és eszközök - többek között traktor, traktorhoz kapcsolható munkagépek, talajművelő gépek beszerzése -, továbbá fagyvédelemhez szükséges eszközök telepítése szerepel a támogatási lehetőségek között.
Harmadik lehetőségként forrást lehet igényelni terménytisztítók, szárítók és tárolók létesítésére, korszerűsítésére, valamint a szükséges gépek beszerzésére.
Negyedikként a pályázat támogatást kínál különféle termények, mint például gyümölcsök, gyógynövények, aromanövények és fűszernövények, továbbá borszőlő-ültetvények telepítéséhez.
A Fiatal gazda pályázat egyik kiemelkedő előnye, hogy a sikeresen pályázó fiatal gazdák 14,6 millió forintot, azaz átalánytámogatást kapnak, amelyet szabadon felhasználhatnak saját fejlesztési céljaikra. Ennek keretein belül olyan beruházások is megvalósíthatóak, amelyek a pályázati feltételek között nem szerepelnek, mint például állatok vásárlása vagy napelemrendszerek telepítése. Ez a rugalmasság lehetőséget ad a gazdák számára, hogy igényeik és terveik szerint alakítsák gazdaságukat.
"Miklovicz Péter, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy mindannyian, beleértve a gazdálkodókat is, úgy tapasztaljuk, hogy a korábbi konstrukciókhoz viszonyítva a termelők számára kedvezőbb feltételek állnak rendelkezésre."
Évek óta feszülten várják a gazdálkodók a Fiatal gazda pályázat lehetőségét, hiszen sokan úgy vélik, hogy ez a lehetőség kulcsszerepet játszhat saját gazdaságuk gyors és gazdaságos fejlődésében.
"Több ezer ügyfelünk közül többeknek már elkezdtük előkészíteni a pályázati anyagát. A korábbi pályázati konstrukciók tapasztalatai alapján az várható, hogy a keretösszegre hatalmas lesz az igény és a forrás hamar kimerül" - vetítette előre a pályázati szakértő.
A pályázatírás folyamatától kezdve a megvalósítás során nyújtott támogatásig, sőt a monitoring fázisáig terjedő széleskörű pályázati szolgáltatásokat kínáló cég vezetője hangsúlyozza, hogy számos olyan tényező létezik, amely miatt már most célszerű elindítani a felkészülést a pályázatok benyújtására.
Miklovicz Péter kifejtette, hogy a megadott üzemméretek pontos meghatározása gyakran időigényes feladat. Azok számára, akik építkezési projekteket terveznek, fontos figyelembe venniük, hogy az építészeti és műszaki tervdokumentáció kidolgozása nem csupán néhány hetet vesz igénybe; ez egy komplex, hónapokat igénylő folyamat.