Figyelem! A kutatók figyelmeztetnek: 2025-ben várhatóan a legkritikusabb allergiaszezon elé nézünk!
A pollenszezon manapság nem csupán a tavaszi hónapokra korlátozódik, hanem januártól egészen októberig érezhető hatását gyakorolja.
Ha idén úgy érzed, hogy jobban kínoz az orrfolyás, viszkető szem, tüsszögés, köhögés - és már reggel sem tudsz nyugodtan levegőt venni -, akkor nem képzeled: 2025 eddig minden idők egyik legrosszabb allergiaszezonja. És hogy miért ilyen brutális most? Mutatom!
Az idei tél Európa széles területein váratlanul enyhe időjárást hozott. A hőmérséklet nem csökkent annyira, hogy a pollentermelő növények "késlekedjenek" a virágzással, így a pollenszórás sokkal korábban kezdődött el. A mogyoró és az éger például már január végén megkezdte a pollen kibocsátását, ami szinte példa nélküli jelenségnek számít.
A tavasz érkezése meleg időjárással és ragyogó napfénnyel köszöntött ránk, így szinte varázsütésre kezdtek el pompázni a különféle virágok. Ezek a növények, amelyek máskor hetekre elnyúlnak a virágzásukkal, most egy időben tárták szirmaikat a világ elé, mintha csak egy közös ünnepre készültek volna.
A napfényes, száraz és szeles időjárás igazi "pollenbombázó" környezetet teremt – a szél szinte azonnal szétszórja a polleneket, legyen szó városi vagy vidéki területekről. Idén a pollenkoncentráció szinte folyamatosan a magas vagy akár extrém magas szintet éri el, különösen a következő növények esetében:
Még azok is kifejezik elégedetlenségüket, akik korábban csak enyhe tünetekkel küszködtek.
A városi légszennyezés következtében a pollenek "agresszívebb" formát öltenek, mivel a levegőben található szálló por és egyéb szennyező anyagok "rátelepednek" rájuk. Ennek eredményeként a pollenek erősebben irritálják a nyálkahártyát, ami magyarázatot adhat arra, hogy miért nem mindig elegendőek a megszokott gyógyszerek a tünetek enyhítésére.
Az allergiaszezon mára már messze túlmutat a tavaszi hónapokon. A klímaváltozás hatásai miatt a pollenszezon egyre korábban kezdődik, és sok esetben egészen októberig elnyúlik. Az extrém időjárási jelenségek, mint a forróság, aszály vagy hirtelen viharok, folyamatos stresszhelyzetet teremtenek a növények számára, ami arra készteti őket, hogy még több pollent bocsássanak ki. Igen, jól hallottad: a védekezés jegyében még több pollen kerül a levegőbe.
Az allergiás megbetegedések száma évről évre nő, és ma már minden harmadik ember érintett valamilyen formában. Ennek egyik oka szintén a környezetváltozás, másrészt a túlzottan steril életmód - egyre gyakoribb, hogy már kisgyermekkorban kialakul a pollenallergia.