A nagy kereskedelmi megállapodás Amerika és Kína között új formát ölt, ahogy a felek folyamatosan dolgoznak a részletek kidolgozásán.


Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter, úgy véli, hogy közel állunk egy jelentős kereskedelmi megállapodás megkötéséhez az Egyesült Államok és Kína között. Eközben értesülések szerint a Trump-adminisztráció a kínai importtermékekre kivetett vámok csökkentését mérlegeli - számolt be róla a CNBC. Bessent körvonalazta a globális pénzügyi rendszer stabilitásának helyreállítására irányuló elképzeléseit, külön hangsúlyt fektetve a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap reformjára. Különösen kritikus hangvétellel illette a Világbankot, amiért olyan fejlett gazdaságoknak, mint Kína, még mindig kölcsönöket ítél meg.

Bessent szerdán a washingtoni Nemzetközi Kereskedelem és Pénzügy Intézet (IITF) keretein belül kifejtette gondolatait az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi viszonyokról. Rámutatott, hogy a kereskedelmi egyensúly helyreállítása érdekében közös erőfeszítésekre van szükség. "Ha valóban szeretnék, hogy a kereskedelem újra egyensúlyba kerüljön, tegyük ezt közösen" – mondta.

A pénzügyminiszter szerint

Ez egy rendkívüli alkalom a két nemzet számára.

Miközben Bessent nyilatkozott, a The Wall Street Journal arról tájékoztatott, hogy a Trump-adminisztráció mérlegeli a Kínára kivetett jelenlegi 145%-os vámok 50-65%-ra való csökkentését. Ezzel kapcsolatban azonban a miniszter azóta nyilvánosan cáfolta az értesüléseket.

Beszédében Bessent részletesen ismertette elképzeléseit a globális pénzügyi rendszer egyensúlyának visszaállítására, kiemelve a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap reformjának fontosságát.

Az IMF-nek és a Világbanknak tartós értéke van, de a küldetéstől való eltérés letérítette ezeket az intézményeket a helyes útról

- fejtette ki.

A pénzügyminiszter éles kritikát fogalmazott meg más országok gazdasági stratégiái iránt, amelyek véleménye szerint "kiforgatták Amerika ipari szektorát, és gyengítették a létfontosságú ellátási láncainkat, ezzel veszélyeztetve nemzetbiztonságunkat és gazdasági stabilitásunkat". Emellett hangsúlyozta, hogy

"A jelentős és tartós egyensúlytalanságok jelenlegi helyzete nem tartható fenn sem az Egyesült Államok, sem pedig más országok gazdaságainak szempontjából."

Bessent éles szavakkal bírálta a Világbank működését, különösen amiatt, hogy olyan fejlett gazdaságoknak, mint Kína, továbbra is kölcsönöket nyújt. „A Világbank évente pénzügyi támogatást biztosít olyan országoknak, amelyek már régóta megfelelnek a hitelekből való kilépés feltételeinek” - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy ennek a gyakorlatnak nincs valós indoklása.

Bár számos nyugati piac rovására történt, Kína felemelkedése rendkívül gyors és lenyűgöző folyamatot mutatott.

Ha Kína valóban a globális gazdaságban betöltött tényleges szerepének megfelelő befolyással kíván rendelkezni, akkor elengedhetetlen, hogy az ország fejlődjön és alkalmazkodjon a nemzetközi kihívásokhoz. Ezt a folyamatot pozitívan értékeljük és támogatjuk.

- zárta gondolatait a pénzügyminiszter.

Related posts