Gulyás Gergely a Kormányinfón kifejtette, hogy az uniós költségvetési tervezet egyértelműen az ukrán érdekeket szolgálja. Az elhangzottak szerint a javasolt költségvetés nemcsak a tagállamok közötti egyensúlyt veszélyezteti, hanem a regionális stabilitást

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban 2025. július 16-án
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget irányító miniszter, a mai sajtótájékoztató kezdetén bejelentette, hogy a kormány friss információkat kapott az érintett miniszterektől az Európai Bizottság által előterjesztett költségvetési tervezetről. Kiemelte, hogy a kormány nem vár jelentős változásokat a hétéves uniós költségvetés kapcsán, amelyet a szakértők ukránbarát jelleggel illettek, és amelyet Magyarország szempontjából elfogadhatatlannak tart. Gulyás hozzátette, hogy a költségvetésről folytatott tárgyalások hosszadalmasak lesznek.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy a költségvetés-tervezet értelmében Ukrajna számára 88 milliárd euró, míg az uniós csatlakozásra 190 milliárd euró áll rendelkezésre. Mivel az Európai Bizottság a következő hét évben kizárólag Ukrajna csatlakozását tervezi, a tervezet összesen 278 milliárd eurót irányoz elő Ukrajna számára, ami a költségvetés egynegyedét teszi ki. A miniszter megjegyezte, hogy ezt az összeget a kohéziós alapokból és a Közép- és Dél-Európa legfontosabb agrártámogatásaiból vonják el, ezért a kormány támogatja a magyar és európai gazdák fellépését. Továbbá, elhangzott, hogy Brüsszel tervezi a létszámának 2500 fővel való növelését, és a bérek emelése is szóba került.
Gulyás Gergely felhívta minden magyar politikai erőt, hogy határozottan utasítsák el az Európai Bizottság által benyújtott költségvetés-tervezetet. Kijelentette, hogy aki ezt a javaslatot ebben a formájában támogatja, az nyilvánvalóan Ukrajna érdekeit helyezi előtérbe Magyarországéval szemben. A Miniszterelnökséget irányító miniszter hangsúlyozta, hogy a tervezet jelenlegi állapotában teljes mértékben elfogadhatatlan, így Magyarország nem tudja azt komolyabb módosítások nélkül támogatni. Továbbá kiemelte, hogy a költségvetési javaslat elfogadása csak egyhangú döntéssel lehetséges.
Gulyás Gergely bejelentette, hogy a legutóbbi kormányülésen napirendre került az Otthon Start program, melynek visszhangja a tárcavezető szerint kedvező volt. A kabinet ez alkalommal a bankszövetséggel is egyeztetett a program részleteiről.
Egyúttal bejelentette, hogy a 3%-os kedvezményes hitel lehetősége szeptember 1-jétől lesz elérhető, míg a végleges szabályozás augusztus 1-jére várhatóan elkészül.
Gulyás Gergely elmondta, a kormány úgy gondolja, hogy mindenkinek jár az első otthon, így véleménye szerint a program valódi segítséget nyújthat az érintetteknek, mert a hitel 3 százalékos kamattal érhető el. A konstrukcióhoz 10 százalékos önerő szükséges, és ha a támogatott fél tulajdonrésze nem haladta meg az 50 százalékot más ingatlan esetében, akkor az illető nem esik ki a programból. Az is elhangzott, hogy a kormány időkorlát nélkül hirdeti meg az Otthon Start programot, megjegyezte, hogy lakások esetében 100 millió, míg családi házaknál 150 millió forintos értékhatárig lehetséges a vásárlás.
A kormány meghallgatott egy tájékoztatást az ukrajnai helyzetről is. Mint mondta, a kormány véleménye az, hogy a kényszersorozás, emberek erőszakkal a frontra kényszerítése elfogadhatatlan, így egy olyan ország, ahol kényszersorozás keretében valakit halálra vernek, biztos, hogy nem érett arra, hogy az Európai Unió tagja legyen.
Gulyás Gergely kifejtette, hogy a kormány határozottan elítéli a kényszersorozást, hangsúlyozva, hogy Magyarország álláspontjára eddig senki nem állt sorba. "Felfoghatatlan számunkra, hogy az az ember, akinek élete veszett oda, nemcsak ukrán, hanem magyar állampolgár is volt, tehát egy uniós polgárról van szó" - mondta a miniszter. Ezzel kapcsolatban arról is beszélt, hogy Magyarország javasolta, hogy azokat, akik részt vettek Sebestyén József gyilkosságában, vagy felelősséggel tartoznak érte, helyezzék uniós szankciós listára. Gulyás Gergely kiemelte, hogy ez nem egy elszigetelt eset; az Európa Tanács emberi jogi biztosának korábbi jelentése is tükrözi az ukrán kényszersorozási gyakorlat elítélését. Azt várjuk, hogy az EU hivatalos állásfoglalást tegyen, ezt írásban is kezdeményeztük. Ha az EU nem lép, Magyarország saját hatáskörében fog intézkedni.