Hogyan alkoss felejthetetlen jéggyertyát: az adventi időszak egyik leglenyűgözőbb kültéri dísze!
Tündérszép angyalt készíthetsz tojástartóból: egyetlen dobozból kijön egy szett karácsonyfadísz
Karácsony közeledtével a tél sötétje elleni harcban a fény egyre inkább teret hódít, mind a valóságban, mind a szimbolikában. Az ünnepi előkészületek során az égősorok, gyertyák és mécsesek nem csupán díszítőelemek, hanem a varázslatos hangulat megteremtésének elengedhetetlen részei is.
A beltéri csillagok, az adventi koszorúk és a varázslatos fényfüzérek mellett napjainkra a házak, ablakok és erkélyek kivilágítása is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Szinte mindenhol megjelennek a kültéri lámpások, amelyek még inkább fokozzák a karácsonyi hangulatot. Ha te is a várakozás különleges és titokzatos fényeinek megszállottja vagy, akkor érdemes felfedezned egy igazán egyedi és különleges dekorációs megoldást, amely még varázslatosabbá teszi az ünnepi készülődést.
Bár a piacon rengeteg különleges, a hideget jól tűrő lámpás és mécses található, létezik egy különleges típus, amelyet kifejezetten a téli hónapokra álmodtak meg. Ez nem más, mint a jéglámpás, vagy más néven jéggyertya, melynek elkészítése rendkívül egyszerű, és kizárólag természetes anyagok felhasználásával történik. Az eredmény pedig egy varázslatos, sejtelmes fényjáték, amely egyedi hangulatot teremt a fagyos estéken.
Az elkészítéshez szükségünk lesz két eltérő méretű edényre – lehet ez akár egy vödör, pohár vagy müzlistál is, attól függően, mekkora mécses készül. A nagyobb edénybe vizet öntünk, majd belehelyezzük a kisebbet, amit kövekkel vagy más súlyokkal rögzítünk, ügyelve arra, hogy ne érjen le az aljára. A két edény pereme közé dekorációt helyezhetünk, például fenyőágakat vagy bogyós gallyakat, de tulajdonképpen bármilyen díszítőelemet felhasználhatunk. Ezek nemcsak esztétikai szempontból fontosak, hanem segítenek a kisebb edény stabilizálásában is. Végül a két tál közötti rést vízzel töltsük fel, de ne teljesen, mivel a víz térfogata fagyáskor megnövekszik.
A feltöltött tálat nyugodtan elhelyezhetjük a fagyasztóban vagy kint a szabadban, ha tartósan hideg időjárásra számítunk. Miután a víz megfagyott, fontos, hogy óvatosan elválasszuk a két edényt. Ehhez hasznos lehet egy kis meleg víz, amit a külső nagyobb, illetve a belső kisebb pereménél alkalmazunk, hogy megkönnyítsük a folyamatot.
A kész mécsestartóba gyertyát kell helyezni, a víz miatt semmiképp se elemes, LED-es fényforrást, hanem hagyományos gyertyát akár fémtartóban, akár önmagában, ha megáll. A mécsestartót érdemes olyankor kitenni, amikor nem várható felmelegedés, 0 Celsius-fok fölötti hőmérsékleten nem tart ki pár óránál tovább, persze attól függően, milyen vastag a fala. Bár fagyasztóban bármeddig tárolható, tény, hogy nem túl tartós megoldás a világításra, ám annál látványosabb, nem beszélve arról, milyen érdekes kísérletet jelenthet gyerekekkel együtt készíteni.