Ünnepi hangulat a 150 éve újjászületett városban a hétfői vihar után – képek és videók tanúskodnak a különleges pillanatokról.

Hétfőn még egy hatalmas vihar tombolt a településen, ám a hétvége már a közösségi összefogás szellemében telt, ünnepléssel teli pillanatokkal. Szombaton a városháza előtti téren emlékoszlopot avattak, hogy méltó módon emlékezzenek meg arról, hogy 150 éve indult újra a város élete. Az ünnepi felvonulás után az érdeklődőknek pusztai csikós levest kínáltak, igazi ínycsiklandó fogásként. A Kondorosi Betyárnapok 2025-ben is gazdag programkínálattal várta a kicsiket és nagyokat egyaránt, a festői kondorosi csárda környékén.
A hétfői vihar súlyos nyomokat hagyott a városban, hiszen nemcsak az evangélikus templomot tépázta meg, hanem az óvoda és bölcsőde nyitására is képtelenné tette őket kedden. Ennek ellenére a Kondorosi Betyárnapok 2025-ös megrendezése nem került veszélybe, hiszen ez Békés vármegye egyik legjelentősebb eseménye. A szervezők rengeteg izgalmas programmal készültek, és a szombati ünnepi menet során például kétezer tányér pusztai csikós levest kínáltak a résztvevőknek.
Emlékoszlopot avattak a Kondorosi Betyárnapok 2025-ös rendezvényének keretében.
A Kondorosi Betyárnapok keretében, a városháza előtt egy emlékoszlopot avattak, tisztelegve a város újratelepítésének 150. évfordulója előtt. Ribárszki Péter polgármester hangsúlyozta, hogy ez az esemény a közösség történetének egyik legmeghatározóbb pillanata. A másfél évszázad nem csupán az idő múlását jelzi, hanem azt is, hogy Kondoros egy élő, dinamikus közösség, amely büszkén őrzi múltját és határozottan néz a jövő felé.
Az 1870-es évek elején csak pár tanya és néhány család volt a térségben. A birtokosok azonban felismerték, hogy megbízható, helyben élő munkaerőre van szükségük, és ehhez rendezett település kell. 1874 végén meg is jött az engedély, 1875-ben pedig megtörténtek az első választások és megtartották az alakuló ülést. Kezdetben a működés nem volt zavartalan, a községházának egy ideig a kondorosi csárda adott helyet, 1892-ben vették meg azt a telket, ahol most áll a városháza.
Ribárszki Péter polgármester véleménye szerint napjainkban is ugyanazok a kérdések fogalmazódnak meg, mint másfél évszázaddal ezelőtt: miként tudják biztosítani a következő generációk számára a megfelelő otthont, és hogyan alakíthatják Kondorost olyan településsé, amelyre valóban büszkék lehetnek. Az emlékoszlop szimbolikus válasz ezekre a kihívásokra, jelezve a közösség felelősségét, és egyben figyelmeztetve arra, hogy örökségünket meg kell óvnunk és ápolnunk kell.
Az államtitkár véleménye szerint mindenkinek abban a közegben van a helye, ahova a sorsa vezette őt.
Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, Kondoros díszpolgára azt hangsúlyozta, hogy egy város történelme egyben egy nemzet történelme is. A tatárjárás és a törökdúlás elpusztította ezt a vidéket is, ezért kellett újratelepíteni. Sok vérzivataros időszak jött ezt követően is - utalt az első és második világháborúra, a téeszesítésre és az iparosításra -, és kiemelte, hogy a földből most is megélnek itt a családok. Aláhúzta: mindenkinek dolga van ott, ahova született.