Gyarmati Fanni: Három értékes tanács kezdő vállalkozóknak 1. **Merj kísérletezni!** Az üzleti világ tele van kihívásokkal és váratlan helyzetekkel. Ne félj új ötleteket kipróbálni, hiszen sokszor a legjobb megoldások a legnagyobb kockázatokból születnek.


A vállalkozói lét mindenki számára mást jelent, de abban talán egyetértünk, hogy mindannyian valami nagyot szeretnénk alkotni. Így álltam neki a saját vállalkozásom építésének 3 évvel ezelőtt, amikor elkezdtük a Diverzum, diákkedvezményes platform megalkotását.

Személyes tapasztalataim alapján a legtöbb ember számára az egyik legnagyobb kihívás az, hogy bár rengeteg ötlet pörög a fejében, mégsem tudja, merre induljon el. Kezdő vállalkozóként szeretnék megosztani veletek három olyan tanácsot, amelyek segíthetnek abban, hogy biztosabb léptekkel vágj neki a saját utadnak. Ezeket a tanulságokat én is átéltem, és remélem, hogy neked is hasznosak lesznek!

Nagyon sok mentoráltam volt az elmúlt három évben, illetve többekkel beszélgettünk arról, hogy az emberek miért nem mernek belevágni új dolgokba. Az egyik legérdekesebb indok, amivel a legtöbbször találkoztam, hogy el szeretnék kerülni a kudarcot, maguk előtt és mások előtt is. Azt érzem, hogy belénk van ivódva az, hogy a kudarc egy rossz dolog, és sokszor szégyenérzettel társul.

Régen én is hasonlóképpen vélekedtem. Azonban ahogy egyre több hibát vétettem, és minden alkalommal sikerült túllépni rajtuk, egyre világosabbá vált számomra, hogy a kudarc nem ellenség, hanem egy értékes tanító. A fejlődés kulcseleme. Amikor először vágsz bele valamibe, és még nincs tapasztalatod, akkor teljesen természetes, hogy hibázol. Mindenki követ el bakikat, még azok is, akiket csak a sikereik alapján ismerünk. Azonban ezeket a sikereket nem érhették volna el, ha a nehézségek után megálltak volna, és nem mertek volna tovább lépni.

Személy szerint úgy vélem, hogy a legnagyobb tanulságokat mindig a saját hibáimból nyertem. Ebből fakadóan a szakmai fejlődésem az üzleti szférában hihetetlenül gyors ütemben haladt előre.

A suli gyakran arra nevelt, hogy saját erőnkből kell helytállnunk, hiszen nem segíthettük egymást a dolgozatok során, és tilos volt bármilyen külső segítséget igénybe venni. Minden tudást meg kellett tanulnunk, és kizárólag saját memóriánkra támaszkodtunk az anyag elsajátításában. Azonban úgy vélem, hogy a való élet nem így működik, és ezt a hozzáállást érdemes lenne elengednünk.

Nekünk az induláskor a legnagyobb segítséget az jelentette, hogy jelentkeztünk egy startup-inkubációba, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy kaptunk 9 másik csapattal együtt egy közösségi irodát, ahol folyamatosan megoszthattuk egymással a tapasztalatainkat, segítettük egymást a kihívásokban és a nehezebb napokon.

Rengeteg barátság és szakmai kapcsolat is szövődött, ahonnan még egyszerűbb volt még szélesebb kapcsolati hálót kiépíteni. Akiket még az inkubáció alatt megismertünk, későbbi mentoraink és befektetőink lettek. Mára nincs olyan téma, kérdés vagy kihívás, amivel ne tudnánk valakit megkeresni. Ez a legnagyobb érték.

A vállalkozói világban könnyű elveszni mások elvárásai között. A legnagyobb erőd az, ha önazonos maradsz. Amikor megkérdezik, nekem miért sikerült, talán az áll legközelebb a valósághoz, hogy tisztában voltam a képességeimmel, és folyamatosan fejlődni szerettem volna, miközben bíztam az alap víziómban és értékrendemben.

Ahány ember, annyi vélemény, és ha mindig mindenkire hallgattam volna, aki bármilyen építő vagy kevésbé építő kritikát megfogalmazott felém, akkor teljesen szétszakadtam volna. Nem lehet mindenkinek megfelelni, hiszen mindenki mást mond és gondol. Nem szabad, hogy mások elvárásai irányítsák a cselekedeteidet, sokkal inkább a saját belső céljaid és értékeid.

Ehhez pedig el kell fogadnunk azt is, hogy ez nem fog mindig 100%-osan mindenkinek tetszeni, és ez rendben van. Bízom magamban annyira, hogy tudom, ha követem a megérzéseimet és víziómat, akkor a jó úton fogok járni.

A vállalkozói lét egy hosszú, de hihetetlenül izgalmas utazás, amiben nem csak szakmailag, de emberileg is hihetetlenül sokat lehet fejlődni. Akiben egy kicsit is motoszkál ez a kíváncsiság, annak azt javaslom, hogy vágjon bele!

Indulj el apró lépésekkel, ne félj kísérletezni, és bátran kérj segítséget, amikor szükséged van rá. Hibázni természetes, a lényeg, hogy tanulj belőle! Vedd körül magad olyan emberekkel, akik inspirálnak és támogatnak, nem pedig lehúznak. Ha az első próbálkozás nem hozza meg a várt eredményeket, ne csüggedj, keresd az új utakat, és folytasd a kísérletezést. A vállalkozás varázsa éppen abban rejlik, hogy nincs megírva a forgatókönyv, és minden egyes lépés egy új lehetőség. Tehát merj belevágni, mert csak így derülhet ki, mi vár rád!

Related posts