"Amennyiben a párt nem képes önállóan működni Gyurcsány nélkül, akkor talán nem is érdemli meg a létezést."

Csütörtök délelőtt zajlott az az elnökségi ülés, amelyen bejelentették Gyurcsány Ferenc visszavonulását. Egy névtelenséget kérő forrás a Demokratikus Koalícióból elmondta, hogy Gyurcsány az ülés kezdetén jelen volt, majd távozott, és Molnár Csaba alelnök osztotta meg a döntést a többiekkel.
Ami úgy szólt, hogy "lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul."
A döntést sem Gyurcsány Ferenc hozta a szélesebb nyilvánosság tudomására, hanem Dobrev Klára, aki két dolgot jelentett még be: egyrészt, hogy ő indul pártelnöknek, másrészt, hogy elválnak.
A párt hivatalos képviselői névvel nem kívántak nyilatkozni, arra hivatkozva, hogy Molnár Csaba ügyvezető alelnök pénteken sajtótájékoztatót fog tartani. A sajtóosztálytól annyit sikerült megtudnunk, hogy Gyurcsány csütörtökön lemondott mandátumáról, amit az országos listáról fognak pótolni. Az ellenzéki pártok közös listán indultak, és bár mostanra mindegyikük súlyos problémákkal küzd, ilyen helyzetben mindig az érintett párt feladata, hogy pótolja a kieső képviselőt.
A névtelenséget kérő forrásunk már korábban is utalt arra, hogy elkerülhetetlen, hogy ez a pillanat eljöjjön, de a hirtelen és drámai esemény, ami bekövetkezett, mindenkit váratlanul ért.
Azt említette, hogy a párt különböző szintjein már egy ideje folyik a diskurzus arról, vajon a DK jelentős visszaesése csupán a Tisza előretörésének következménye-e, vagy pedig van néhány dolog, amit esetleg nem jól kezelnek.
Emiatt sok politikus nem volt boldog, hiszen nem csak Gyurcsány, de a DK is csak nagyon esetlegesen foglalkozott politikai kérdésekkel, holott szerintük igenis lenne politikai mondanivalója a pártnak. A közlemények küldözgetésének ő semmi értelmét nem látta, érdemi, sikeres projektjük sem igazán volt, miközben nagyon fontos témákban - mint a lakhatási válság, a hiányzó háziorvosok kérdése vagy fontos helyi ügyek - nem szólaltak meg. Lehetett arra gondolni, hogy biztos erőgyűjtés folyik, de ennek sem látta semmi nyomát.
A véleménye szerint nem világos, mi volt az a tényező, ami végül Gyurcsány számára a döntő impulzust adta.
Egy másik forrásunk szerint a DK elnökének visszavonulásában "jelentős szerepet játszott" a válása is. Az illető információi alapján ez egy személyes döntés volt, és nem tapasztaltak belső nyomást Gyurcsányra. Ugyanakkor azt mindenki észlelte, hogy az ellenzéki táj jelentősen átalakult. A visszavonulás kommunikációs aspektusait egy szűk kör valószínűleg előre egyeztette, és úgy tűnik, hogy ez már Dobrev által került a nyilvánosság elé. Forrásunk úgy értesült, hogy Gyurcsány politikai szerepe is megszűnhet, ami az egész kommunikációs stratégiát új irányba terelheti.