Haragszik amiatt, hogy a napelemeivel kapcsolatban bevezették a bruttó elszámolást? Pedig ez akár előnyös is lehet!


A napelemekkel termelt áram bruttó elszámolásának nem csupán hátrányai vannak; számos előny is emelhető a napenergia hasznosítása mellett. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy egy jól kidolgozott ösztönzőrendszer révén a napenergia befektetése továbbra is vonzó lehetőség maradhat. A nap erejének kihasználása tehát nemcsak fenntartható, hanem gazdaságilag is kifizetődő döntés lehet.

2023-ban jelentős átalakulás ment végbe a magyar háztartási napelemes rendszerek elszámolási gyakorlatában. Az új bruttó elszámolási rendszer különösen érinti azokat, akik új napelemeket telepítenek, valamint a 10 évesnél idősebb napelemek tulajdonosait is. E változások következtében az idősebb rendszerek üzemeltetői kikerülnek az éves szaldóelszámolás kereteiből, így a jövőben nem lesz lehetőségük arra, hogy a napközben megtermelt villamosenergia-mennyiséget beszámítsák az éjszakai fogyasztásukba. Emellett a nyáron megtermelt felesleges energia téli felhasználásuk csökkentésére sem használható fel, ami új kihívások elé állítja a napelem-tulajdonosokat.

A bruttó elszámolás lényege, hogy az éves időtáv helyett minden egyes pillanatban számít, hogy a napelem által termelt energia éppen alulmúlja vagy meghaladja a fogyasztó aktuális villamosenergia-igényét. Amikor a saját termelés nem elegendő, akkor kiskereskedelmi áron meg kell vásárolni a hálózatról vett áramot, amikor pedig meghaladja az azonnali igényeket, a szolgáltató átveszi a fölösleget, és a napelem-tulajdonos kérheti az ellenértékének a kifizetését.

A hazai jogszabályok értelmében a szolgáltatók által fizetett energiadíj a feleslegért átlagosan 5 forint kilowattóránként, míg a vételezett áram ára, beleértve az adókat és egyéb díjakat, körülbelül 40 forint/kWh-ra tehető. Ez a különbség világosan mutatja, hogy a szaldóelszámolás keretein belül a megtermelt felesleg akár hosszabb távon, napokon vagy évszakokon át is felhasználható, hiszen legfeljebb egy évre tárolhatjuk el. Ezzel szemben a bruttó elszámolás nem nyújt hasonló lehetőségeket, ami hátrányosan érinti a napelem-tulajdonosokat. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy a bruttó elszámolásnak is vannak érvei, amelyek mellett érdemes elgondolkodni.

A háztartások által termelt elektromos energia mennyisége folyamatosan emelkedik, és mára olyan jelentőséggel bír, hogy ezt a szegmenst is figyelembe kell venni a villamosenergia-piaci folyamatok során. Magyarországon az 50 kilowatt alatti napelemes rendszerek összesített teljesítménye tavaly már elérte a 2300 megawattot, ami arra utal, hogy nem mindegy, mekkora hányadát használjuk fel helyben a megtermelt napenergiának, és mekkora mennyiség terheli a villamos hálózatot. Fontos, hogy a háztartásokat ösztönözzük arra, hogy a napenergia-termelés időszakában használják fel az általuk előállított áramot (célszerű elkerülni az energiaigényes új berendezések beszerzését, inkább a fogyasztás időzítését érdemes átgondolni, például elektromos autók nappali töltésével), vagy a felesleges energiát akkumulátorokban tárolják (ez jelenleg csak a napi igények részleges fedezésére alkalmas). Minél nagyobb mértékben használják fel a megtermelt áramot, annál inkább csökkenthető a villamosenergia-piacok túltermelése, a hálózatok terhelése, és rendszerszinten jelentős költségmegtakarítás érhető el.

Related posts