Hat és fél év leforgása alatt közel 12 millió forintot csalt el egy békéscsabai tankerületi munkatárs.


A Békéscsabai Járási Ügyészség vádat emelt egy Békéscsabai Tankerületi Központ munkatársa ellen, aki jelentős értékű, üzletszerű és folytatólagos sikkasztást követett el. A vád szerint az elkövető 2017 és 2023 között folyamatosan hozzányúlt a tanárok pénzéhez, ezzel súlyos anyagi kárt okozva. Az eset rávilágít arra is, hogy a belső ellenőrzési rendszer nem működött megfelelően, hiszen a hosszú időn át tartó visszaélések észrevétlenül maradtak.

Az év elején a Narancs.hu volt az első, aki hírt adott arról, hogy a rendőrség nyomozást indított a Békéscsabai Tankerületi Központ ügyében sikkasztás gyanúja miatt. Az érintett iskolák tanárai közül többen nem kapták meg a jogosan járó juttatásaik egy részét. Még az előző év végén, különböző, független forrásokból, köztük az ügyben érintett személyektől szerzett információink alapján értesültünk a nyomozásról, amely a Békéscsabai Tankerületi Központot érintő bűncselekmény gyanújára vonatkozik.

A történtek fényében a rendőrség már több pedagógust tanúként kihallgatott. Az érintett tanárok esetében a meg nem kapott juttatások összege tanáronként 200 ezer és 1 millió forint között mozog. Ezt az információt később Bánki András, a békéscsabai tankerület vezetője is megerősítette portálunk számára, hangsúlyozva, hogy a tankerületi központ már megtette a szükséges feljelentést, és az érintett kormánytisztviselő kormányzati szolgálati jogviszonyát azonnali hatállyal megszüntették.

Korábban jeleztük, hogy a megkárosított tanárok és egyéb személyzet létszáma legalább 15-20 fő lehet. Most azonban, a feltett kérdéseink ellenére, a vádat képviselő ügyészség nem reagált erre a megjegyzésre. A nyomozás a Békéscsabai Rendőrkapitányság részéről idén februárban zárult le, majd az ügyet vádemelési javaslattal továbbították a Békéscsabai Járási Ügyészséghez. Március végén pedig a járási ügyészség vádat emelt a Békéscsabai Járásbíróság előtt egy személlyel szemben, aki jelentős értékben, üzletszerűen és folytatólagosan sikkasztás bűntettét követte el - értesült a Narancs.hu.

A vádindítvány alapján

Az ügy vádlottja 2017. április 11. és 2023. szeptember 21. között a tankerületi központon keresztül összesen 11 millió 684 ezer 427 forintot sikkasztott el az ott dolgozó munkatársaktól.

A Békéscsabai Járási Ügyészség ezért indítványozta, hogy a vádlottal szemben végrehajtandó szabadságvesztést, közügyektől való eltiltást, valamint az elsikkasztott összeg erejéig vagyonelkobzást rendeljenek el. Az ügyben a bíróság még nem tűzte ki az előkészítő ülést.

A Narancs.hu értesülései szerint a békéscsabai tankerület pénzügyi területén dolgozó munkatárs egy bűncselekménysorozat keretein belül, több mint hat és fél év alatt, számos kisebb összegű utalást végzett. Ez idő alatt a munkahelye által használt bankszámláról a saját számlájára irányította a pénzeszközöket. A vádak szerint ez a bűncselekmény évente körülbelül 2 millió forintot jelentett a hosszú időszak alatt.

Korábban beszámoltunk arról, hogy a megkárosított tanárok közül többen jelezték, jogos járandóságuk "eltérítéséről" nem a munkáltatójuktól, Békéscsabai Tankerületi Központtól, hanem a rendőrségtől kaptak értesítést. Tanúkénti kihallgatásuk során vázolták nekik, hogy járandóságuk egy részéhez a feltárt sikkasztás miatt nem jutottak hozzá. Azt viszont januári cikkeink után mindannyian megerősítették, hogy egy összegben - minden magyarázat és bocsánatkérés nélkül - megkapták pénzüket a tankerülettől. Ugyanakkor arra nem tudtak válaszolni, hogy ez a több év alatt felhalmozott összeg a jegybanki alapkamattal megnövelt, vagy csak a nettó összeg volt.

A Békéscsabai Tankerületi Központ vezetője, Bánki András januári nyilatkozatában a portálunk által feltett kérdésekre úgy reagált, hogy a belső ellenőrzés során derültek fény derültek a visszaélésekre, és megjegyezte, hogy a tankerület vezetéséhez nem érkezett panasz egyetlen pedagógustól sem. Ugyanakkor nem tért ki arra, hogy az érvényben lévő pénzügyi protokoll és szabályzat mellett miként lehetséges az, hogy évek óta tartó sikkasztásra került sor. A szabályozás értelmében a pénzeszközök átcsoportosítását nemcsak engedélyezni kell, hanem azt ellenjegyezni és láttamozni is szükséges. Jelenleg még nincs világos válasz arra vonatkozóan, hogy a szigorú szabályok mellett miként tudott egy ügyintéző hat és fél év alatt közel 12 millió forintot eltüntetni, még ha részletekben is.

Related posts