Hogyan alakítsuk ki egyedi karrierutunkat a mai dinamikus munkaerőpiacon? A modern munkaerőpiac folyamatosan változik, és ahhoz, hogy sikeresen navigáljunk benne, fontos, hogy tudatosan fejlesszük karrierünket. Íme néhány lépés, amelyek segíthetnek abban
A rohanó világban, ahol a változások szinte naponta új kihívásokat hoznak, különösen nehéz lehet lépést tartani a történésekkel. Munkavállalóként elengedhetetlen, hogy folyamatosan megőrizzük értékünket a munkaerőpiacon. Az utóbbi időszakban pedig a jövő kilátásai egyre inkább kérdéseket vetnek fel, és a bizonytalanság fokozódik.
Pongor Ágnes, pszichológus és HR szakértő, valamint a Megoldásközpont Magazin megálmodója mesélt nekünk a modern munkaerőpiac kihívásairól és lehetőségeiről. Különös figyelmet fordított arra, hogy milyen aktuális tudásra és készségekre van szükségük a női munkavállalóknak a mai versenykörnyezetben.
Az egyetemeken és egyéb oktatási intézményekben folytatott tanulmányok során jellemzően a könnyen számszerűsíthető, jól meghatározható hard skillek fejlesztésére helyezik a hangsúlyt. A tananyag középpontjában gyakran a specifikus tárgyi tudás elsajátítása áll, amely lehetővé teszi a hallgatók számára, hogy szakmai területeiken magabiztosan mozogjanak.
A "puha készségek", mint például a hatékony kommunikáció, a kreatív gondolkodás, vagy a csapatban való zökkenőmentes és rugalmas együttműködés, noha nem tananyag részei, mégis kulcsszerepet játszanak a modern munkaerőpiacon. Pongor Ágnes javasolja, hogy a pályakezdők mindenképpen végezzenek gyakornoki munkát tanulmányaik alatt, hiszen ez a tapasztalat jelentős előnyt biztosíthat számukra a versenyképes tudás megszerzésében és karrierjük elindításában.
"Ezáltal úgy kerülhetünk ki a munkaerőpiacra a diploma megszerzésekor, hogy már fel tudunk mutatni némi szakmai tapasztalatot, és van már képünk egy munkahely működéséről, kereteiről. Szerencsés esetben pedig álláslehetőséget is kaphatunk annál a cégnél, ahol a gyakornoki éveinket töltöttük."
Emellett Ágnes hasonlóan fontosnak tartja az állásinterjúra való tudatos és alapos felkészülést is; az interneten rengeteg helyen fellelhetők tipikus kérdések, amelyeket a munkáltatók tehetnek fel a jelentkezőknek, a szakember szerint érdemes kész válaszokkal érkezni a beszélgetésre, hiszen azalatt a "fél óra alatt kell demonstrálni azokat a képességeinket, amelyeket éveken át csiszolgattunk".
Bár könnyű elveszni a mindennapi rutinfeladatokban, hosszútávon mégis fejlődhetünk a munkahelyünkön formális, szervezett továbbképzések nélkül is. Későbbi munkakeresésnél, pedig egy adott helyen, vagy helyeken elsajátított tapasztalat, Ágnes szerint a lehető "legjobb referencia". Viszont, ha konkrét továbbképzéseken gondolkodnánk, előtte érdemes mérlegelni, hogy a karrierünk építése szempontjából milyen fajta tudásra van éppen szükségünk, hosszútávon mi az, amiből profitálhatunk?