Hurrikánok és háborúk: hihetetlen számban kényszerültek elhagyni az otthonaikat az emberek.


Az újabb fegyveres konfliktusok és a természeti katasztrófák miatt ismét rekordmagasságba, 83,4 millióra emelkedett világszerte az úgynevezett belső menekültek száma 2024-ben a genfi székhelyű, a belső migrációt nyomon követő nemzetközi központ (IDMC) kedden nyilvánosságra hozott új jelentése szerint.

Ez 10 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest, és több mint kétszeres emelkedést a hat évvel ezelőtti adatokhoz képest.

A természeti katasztrófák következtében menekülésre kényszerülők száma tavaly az Egyesült Államokban érte el a legmagasabb szintet, ahol a Helene és Milton hurrikánok következtében 11 millió ember hagyta el lakóhelyét. Ekkora mértékű kényszerű elvándorlást az IDMC 2008 óta egyetlen más országban sem tapasztalt.

A több mint 83 millió belső menekült közül a túlnyomó többség, mintegy 90 százalék, erőszakos cselekmények és fegyveres konfliktusok elől kényszerült elhagyni otthonát.

A legsúlyosabb helyzet tavaly az IDMC szerint a Kongói Demokratikus Köztársaságban, a palesztinok lakta területeken és Szudánban volt. A jelentésben felhívták a figyelmet: sokaknak többször is menekülniük kell, és jelentős a száma azoknak is, akik már évek óta nem tudna visszatérni otthonukba.

Az IDMC adatai alapján 2024-ben a frissen regisztrált belső menekültek száma elérte a 65,8 milliót, és ennek körülbelül kétharmada a természeti katasztrófák következményeként alakult ki.

Az IDMC kizárólag azokról a menekültekről gyűjt információkat, akik a saját országuk határain belül keresnek menedéket. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) 2024 közepén bejelentette, hogy a globális szinten, belső és külföldi menedékhelyeken tartózkodó menekültek összlétszáma körülbelül 122 millióra rúgott.

Related posts