Huszadik alkalommal került sor a Hégető Honorka Díjak átadására, ezúttal a női váltók teljesítményére fókuszálva.
Idén ünnepeltük a Hégető Honorka Díjak 20. jubileumát, amely eseményre rekordszámú, összesen 83 videós és fotós pályázat érkezett. A zsűri a legjobbnak ítélt öt videót és egy fotót jutalmazott, emellett a Yettel különdíját is egy videós alkotás nyerte el. Az idei díjazottak között olyan neves újságírók találhatók, mint a Telex, a 24.hu, a Szabad Európa és az RTL munkatársai.
2024-ben összesen 72 videós és 11 fotós pályamű érkezett az RTL korábbi szerkesztő-riportere, a 2001-ben elhunyt Hégető Honorka emlékére kiírt pályázatra. A zsűri hat kiemelkedő alkotást jutalmazott, amelyek különféle fontos társadalmi témákat, például a magyar iskolarendszer állapotát, az önkormányzati korrupció problémáit, valamint a fiatalok kultúráját és identitását vizsgálták. Az idei évben a zsűri négy egyenrangú fődíjat, egy fotós elismerést és a legjobb első pályázónak járó díjat osztott ki. A Yettel Magyarország szintén idén is különdíjat ítélt oda egy különösen figyelemre méltó alkotásnak.
Hégető Honorka Díjat nyert el Szilágyi Máté, a Telex videó rovatának helyettes vezetője, aki egyedülálló riportjában a fiatalságkultusz kulturális hatásait tárta fel.
Zalavári Noémi, az RTL Hírigazgatóságának tehetséges szerkesztő-riportere, elnyerte az elismerést, miután hónapokon át fáradhatatlanul dolgozott Emma, egy 9 éves kislány megdöbbentő történetén. A kislányt egy Fejér megyei iskola alsós tanítója rendszeresen verbálisan bántalmazta, és Noémi kitartó munkája révén sikerült rávilágítania erre a súlyos problémára.
Hégető Honorka Díjat kapott Báthory Róbert, a Szabad Európa tapasztalt oknyomozó újságírója, aki a mórahalmi víztározó építésével kapcsolatos uniós támogatás körüli problémákat hozta napvilágra részletes riportjában.
Bihari Ádám, a Szabad Európa budapesti irodájának szerkesztő-riportere, nemrégiben rangos elismerést kapott, amelyet az iskolarendszer problémáival foglalkozó nyertes munkájáért ítéltek oda neki. Az utóbbi három évben bevezetett hatéves korban kötelező beiskolázás következtében egyre több gyerek érkezik éretlenül az iskolapadba, és a sajátos nevelési igényű diákok száma is folyamatosan növekszik – derül ki a riport tartalmából.
Idén a zsűri egy különleges kategóriával bővítette a díjátadót: a legjobb első pályázó elismerését Krajnyik Cintia, a WMN újságírója érdemelte ki, köszönhetően dr. Karsai Dániel alkotmányjogásszal készült lebilincselő interjújának.
A fotós elismerést Török János fotóriporter érdemelte ki, aki másfél évnyi terepmunkájával egy dél-magyarországi asszony, Káposzta Mária életének történetét örökítette meg.
A Yettel különdíját Nyárai Gerzson, a 24.hu munkatársa, valamint Bicsák Boglárka, a portál korábbi munkatársa vehette át. Riportjukban Ittzés Szilvia pedagógus inspiráló történetét mutatták be, aki egy budapesti elitgimnázium után egy pilisi általános iskolához csatlakozott, hogy ott tanítson. A mobiltársaság nemcsak a nyertes riportfilm alkotóinak munkáját ismeri el, hanem a pályamű által felvetett fontos témát is támogatja, ezzel is hangsúlyozva az újságírók pótolhatatlan szerepét a társadalmi ügyek előmozdításában.
A pályázatok elbírálására egy neves zsűri állt össze, melynek tagjai között találjuk Keleti Évát, a Kossuth- és Balázs Béla-díjas fotográfust, valamint Enyedi Ildikót, a Balázs Béla-díjas filmrendezőt és forgatókönyvírót, aki érdemes művész címmel is büszkélkedhet. Mellettük Mészáros Antónia, az UNICEF magyarországi ügyvezető igazgatója, és Weyer Balázs, a világzenei rendezvények szervezésében jártas újságíró is részt vett a bírálati folyamatban. Az esemény helyszíne az RTL Liget volt, ahol a zsűri átadta a pályázatok díjait.
A díj támogatói az RTL Magyarország, a Yettel Magyarország Zrt. és a Hégető-család.
A díjat Szilágyi Erzsébet, a neves iparművész, egyedi és különleges stílusával tervezte.
Az RTL 2003-ban indította el azt a díjat, amely Hégető Honorka emlékére jött létre, aki fiatalon vesztette életét egy autóbaleset következtében. A díj célja, hogy elismerje azon újságírók, riporterek és fotóriporterek munkáját, akik az adott év legfontosabb társadalmi kérdéseit dolgozzák fel videó- vagy fotósorozatok formájában, és akik keresik a lehetséges megoldásokat ezekre a kihívásokra. Az RTL ezzel a kezdeményezéssel kívánja megemlékezni kollégája értékes munkásságáról, aki különösen a hátrányos helyzetű emberek életével és problémáival foglalkozott riportjaiban.