Jogerős döntés született a Deák téri kettős gyilkosság esetében.
A két embert halálra szurkáló fiatal férfi 25 év börtönbüntetést kapott, míg az egyik áldozatot fejen rúgó elkövető büntetése az ítélőtábla döntése alapján súlyosbodott.
A Fővárosi Ítélőtábla szerdai jogerős döntése értelmében a Deák téri kettős gyilkosság másodrendű vádlottjára kiszabott büntetést súlyosbították, míg a harmadrendű vádlott esetében enyhítést alkalmaztak. Az elsőrendű vádlott büntetése viszont változatlan maradt.
Az ítélőtábla döntése alapján a másod- és harmadrendű vádlottak cselekményeit a korábbi elsőfokú ítéletben megfogalmazott testi sértés vádja helyett különös kegyetlenséggel, védekezésre képtelen személy ellen elkövetett emberölés bűntettének kísérleteként értékelte. E szerint a másodrendű vádlott a fő elkövető, míg a harmadrendű vádlott bűnsegédként működött közre a cselekmény végrehajtásában.
A Fővárosi Ítélőtábla határozata szerint a másodrendű vádlott esetében az elsőfokú bíróság által kiszabott 7 év 6 hónapos fegyházbüntetést 10 évre emelte. Ezzel szemben a harmadrendű vádlott, aki passzív pszichikai bűnsegédként szerepelt, büntetését 5 évről 3 évre csökkentette. Az elsőrendű vádlott esetében, akire 25 év fegyházbüntetést szabtak ki, a büntetés változatlan maradt.
A bíróság közleményében kiemelte, hogy a vádlottak a bűncselekményeket a Büntető Törvénykönyv szigorítását megelőzően követték el. Ennek megfelelően a büntetésük kétharmadának letöltését követően lehetőségük nyílik a feltételes szabadságra bocsátásra.
2020 májusában, az Erzsébet tér környékén, két társaság között heves szóváltás és verekedés robbant ki. A résztvevők mindannyian ittas állapotban voltak, és néhányan a későbbi elkövetők közül kábítószert is fogyasztottak. Az összecsapás során az elsőrendű vádlott egy késsel súlyosan megsebesítette az egyik sértettet, aki a földre került. Ekkor a másodrendű vádlott brutálisan bántalmazta a magatehetetlen férfit, akit többször megrúgott a fején, aminek következtében az áldozat a helyszínen életét vesztette. Az elsőrendű vádlott ezután a másik sértett ellen is támadást intézett, aki szintén halálos sebeket szenvedett.
Az ítélőtábla indoklásában hangsúlyozta, hogy az elsőrendű vádlott esetében a 25 évig terjedő szabadságvesztésnél súlyosabb büntetés, az életfogytig tartó szabadságvesztés nem volt alkalmazható. Ennek oka, hogy az elkövetés időpontjában a vádlott alig múlt 18 éves, és a jogszabályok értelmében a legsúlyosabb büntetés csak a 20. életév betöltése után róható ki.
A 19 esztendős, másodrendű vádlott brutális cselekedeteiről számoltak be, miszerint a társának által szúrt sértettet hétszer rúgta meg a fején, miközben a sértett már a földre zuhanva, a szúrások következtében haldoklott. A közlemény hangsúlyozza, hogy a különösen kegyetlen fejrúgások következtében a sértett halála akkor is bekövetkezhetett volna, ha a kapott késszúrások nem bizonyultak volna végzetesnek.
Hozzátették, a másodrendű vádlott büntetése súlyosításra szorult, mivel - a törvényszéki minősítéssel szemben - cselekménye kétszeresen minősülő, tettesként megvalósított emberölés bűntettének kísérlete volt.
A 19 éves, harmadrendű vádlott csupán azzal, hogy jelen volt, hozzájárult a másodrendű vádlott gyilkos szándékának elmélyítéséhez. Ennek következtében a bíróság csupán a legkisebb mértékű bűnsegéd szerepét állapította meg nála, ami passzív pszichikai bűnsegélynek minősül. Ennek alapján a Fővárosi Ítélőtábla úgy döntött, hogy enyhíti az ő büntetését.