Kapu Tibor valóban a Holdra készül? Fedezd fel az igazságot!


Kapu Tibor júliusban visszatért a Nemzetközi Űrállomásról, és máris lehetősége nyílhat egy újabb űrprogramban való részvételre.

Ahogyan a 168.hu is beszámolt róla, Kapu Tibor sikeres űrmissziót teljesített. A csapat a Nemzetközi Űrállomáson végzett kísérleteket, a program során a második magyar űrhajós többször is bejelentkezett, egyszer még fizikát is tanított a gyerekeknek. Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos most azt is elárulta, hogy még az is lehetséges, hogy magyar űrhajós eljut a Holdra, számolt be róla az atv.hu.

Kapu Tibor, az első HUNOR-programban részt vevő magyar kutatóűrhajós, akár egy Hold körüli misszióban is részt vehet, derült ki Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos nyilatkozatából, melyet a Bálványosi Szabadegyetemen tett. A miniszteri biztos szerint Kapu Tibor nemcsak szakmai, hanem emberi kvalitásai miatt is kiemelkedik. A Nemzetközi Űrállomáson töltött közel három hét alatt hatvan kísérletből huszonötöt ő végzett el, ezzel jelentősen hozzájárulva a tudományos eredményekhez.

Ferencz kiemelte, hogy Kapu Tibor még a NASA szigorú protokolljánál is szigorúbb vizsgálatokon ment keresztül, mielőtt elnyerte az űrhajós pozíciót. A kiválasztási folyamat során nemcsak a tudományos felkészültségét vették figyelembe, hanem a pszichológiai és emberi tényezők is kulcsszerepet játszottak.

Az űrrepülés, amely a SpaceX Falcon 9 rakétájával és a Dragon űrhajóval valósult meg, óriási tapasztalatot adott magyar űrhajós számára, és a magyar űrkutatás jövőjében alapemberré válhat.

Ferencz Orsolya különösen hangsúlyozta:

Sokan támogatták őt, hogy ez a cél valóra válhasson. Tibor megjegyezte, hogy 15 millió magyar segítette elérni ezeket a magasságokat. Mi, magyarok ismét bizonyítottuk, hogy tele vagyunk tehetséggel, és közös szívünk egy ritmusra dobban.

A miniszteri biztos a magyar űrkutatás jövőjéről is beszélt, hogy hamarosan újra ember léphet a Holdra, és ebben Magyarország is szerepet kaphat. Mint fogalmazott, az Egyesült Államok, Kína és Oroszország között kiélezett verseny zajlik, és ha hazánk jól gazdálkodik jelenlegi pozíciójával, magyar űrhajós is részt vehet egy Hold körüli misszióban a közeljövőben.

A 168.hu korábban arról számolt be, hogy a szakértők becslései szerint az űrutazás költségei manapság drámaian csökkentek. Az 1960-as évek szovjet-amerikai űrversenye során felmerült hatalmas kiadásokhoz képest, ma már lényegesen olcsóbb embert és rakományt juttatni a világűrbe. Például az Apollo-program idején egy ülőhely ára 390 millió dollár volt, míg a SpaceX Crew Dragon fedélzetén ez az összeg ma már körülbelül 55 millióra csökkent. A rakományok fellövése is jelentősen olcsóbbá vált, hiszen egy kilogramm rakomány eljuttatása ma már csupán néhány száz dollárba kerül, míg a hetvenes években ennek költsége több tízezer dollárra rúgott.

A modern űrkutatás fő mozgatórugója már nem a hidegháborús presztízs, hanem a technológiai innováció és az adatgyűjtés. Az űripar mára önálló gazdasági ágazattá vált, amelyben Magyarország is igyekszik megerősíteni a pozícióját.

Related posts