Karácsonyi készülődés cukorbetegen: a dietetikus ajánlásai Ahogy közeledik a karácsony, sokan izgatottan készülődnek az ünnepre, de a cukorbetegségben szenvedőknek különösen fontos, hogy odafigyeljenek az étrendjükre. Íme néhány hasznos tanács, hogy a ka


Nagy odafigyelést igényel a karácsonyi időszak a cukorbetegeknek.

A kiegyensúlyozott táplálkozás elveit követve a cukorbeteg számára is ajánlott napi négy-öt-hatszori étkezés. Ezt a rendszert úgy érdemes kialakítani, hogy a sütemények és édességek a tízórai vagy uzsonna részeként kerüljenek be a napi étrendbe. Ezek a kisebb étkezések remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy a nap folyamán élvezhesse a kedvenc ízeit.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa, valamint Szarka Dorottya, a központ dietetikusa, megosztják velünk a leglényegesebb információkat. Az 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők többsége jelentős súlytöbblettel küzd, ami kulcsszerepet játszik a betegség és annak szövődményeinek kialakulásában. Érdemes hangsúlyozni, hogy a szénhidrátok pontos nyomon követése mellett a túlzott zsiradékbevitelre is figyelmet kell fordítani, hiszen az extra kalóriák szintén hozzájárulhatnak a problémák fokozódásához.

A kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveinek megfelelően a cukorbetegnek is napi négy-öt-hatszori étkezés javasolt. Ebbe a ritmusba a süteményeket, édességeket a tízórai vagy az uzsonna gyanánt iktassa be.

Lehetőleg tartsunk magunkat a szükséges szénhidrát mennyiség elfogyasztáshoz.Tálalásnál szellősen, széthúzottan rendezze el a tányéron. Megengedett az is, hogy valamit csak megkóstol egyetlen falat erejéig.

Az étkezés után a jóllakottság érzetének kialakulása általában 20-25 percet vesz igénybe. Érdemes figyelni arra, hogy az ebédhez ajánlott köret mennyisége – mint például rizs, köles, bulgur, burgonya vagy tészta – a tányérunk körülbelül egyharmadát töltse ki.

Varázsolja különlegessé a gabonás fogásokat zöldségekkel: készítse el a rizibizit barna rizs alapjával, és ne hagyja ki a céklás hajdinarizottót sem! Kóstolja meg a paradicsomos kölest, amely ízletes és tápláló. A lencsés köretek remek rostforrások, és lassan felszívódó szénhidrátokat kínálnak, így tökéletes alapanyagok egy ínycsiklandó rakott ételhez is.

Ha valaki cukorbeteg, nem szükséges lemondania az édes élvezetekről és a nassolnivalókról sem! A sós kekszek, mint például a köményes vagy sajtos rudak, valamint a pogácsák tésztái túróval gazdagítva készüljenek – ezáltal csökkenthetjük a szénhidrát-tartalmukat is. Az ízletes alternatívák felfedezésével élvezheti az édességeket anélkül, hogy kompromisszumot kellene kötnie az egészsége érdekében.

Fontos arra is figyelni, hogy egyes édesítőszerek hőérzékenyek, főzés és sütés hatására veszítenek édesítő erejükből, vagy mellékízük lesz. Javasoljuk a ciklamát, az aceszulfám-K alapú mesterséges édesítőszereket, vagy a természetes édesítőket: erititet, steviát.

Ha piskótát vagy egyéb olyan édességet készítesz, ahol az édesítő mennyisége kulcsfontosságú, akkor a legideálisabb választás a kristályos vagy por állagú eritrit. Ez a természetes édesítőszer nemcsak hogy remekül illeszkedik a recepthez, de a pontos arányok betartásával garantáltan a legfinomabb végeredményt nyújtja.

Mindig étkezés után vagy az étkezésekhez, néhány falathoz kötötten fogyasszon alkoholtartalmú italt! Kerülje a magas cukortartalmú alkoholos italokat (pl. édes pezsgők, desszertborok, likőrök nem ajánlottak)! És még egy jó tanács! Alkoholos ital fogyasztása előtt ellenőrizze vércukorszintjét.

Az ünnepi időszakban különösen lényeges az önellenőrzés és a mértékletesség - hívják fel a figyelmet a Cukorbetegközpont szakértői. Érdemes tudatosan készülni az ünnepekre, hogy megőrizzük egészségünket és élvezhessük a készülődés örömeit.

Related posts