Kaiser Ferenc megjegyzése szerint az amerikaiak lassan felismerhetik, hogy az oroszok manipulálták őket.


A nagy hatótávolságú rakéták német szállításának engedélyezésével is az Egyesült Államok katonai jellegű nyomást gyakorol Oroszországra - mondta az InfoRádióban Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Az Egyesült Államok kormánya a hírek szerint zöld utat adott Németországnak, hogy HIMARS és M270/MARS rakétaindítókhoz szánt nagy hatótávolságú rakétákat, valamint Patriot-ütegekkel összhangban lévő légvédelmi rakétákat juttasson el Ukrajnának. A The New York Times tudósítása alapján Berlin 125 darab nagy hatótávolságú rakéta és 100 Patriot légvédelmi rakéta szállítását tervezi. Ehhez azonban szükséges az amerikai kormány hivatalos engedélye, amelyet a Trump-adminisztráció állítólag már megadott.

Két hónapnyi elteltével az amerikaiak egyre inkább ráébredtek arra, hogy az oroszok - hogy finoman fogalmazzunk - megtévesztették őket. Az orosz fél úgy tűnt, mintha komolyan mérlegelné az amerikai közvetítési próbálkozásokat, ám a valóságban cseppet sem szándékoztak megegyezni Ukrajnával - nyilatkozta Kaiser Ferenc az InfoRádióban. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint az 500 százalékos büntetővám kilátásba helyezése is alátámaszthatja ezt a megállapítást, amelyet Washington azokra az országokra tervez alkalmazni, amelyek orosz kőolajat és földgázt vásárolnak. Kaiser úgy véli, hogy e lépés komoly gazdasági nyomást gyakorolna nemcsak Oroszországra, hanem minden olyan államra is, amely kereskedik Moszkvával, így támogatva a háborús erőfeszítéseit. Hozzátette ugyanakkor, hogy az érintett országok elsődleges célja valójában nem ez, hanem hogy kedvező áron jussanak hozzá az energiahordozókhoz.

"A rakéták engedélyezésével is az Egyesült Államok katonai jellegű nyomást gyakorol Oroszországra. A Trump-kormányzat már korábban is belengette, hogy amennyiben Oroszország nem akar megegyezni, tovább folytatja a háborút, akkor nemhogy csökkenteni nem fogják az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányokat, hanem egyenesen növelni fogják" - mondta Kaiser Ferenc, megjegyezve: ez most német döntés volt, de kellett hozzá az amerikaiak engedélye.

A hét második felében Törökországban esedékes találkozóra gyűlik össze az orosz és az ukrán vezetés, ám a helyzet továbbra is tele van kérdőjelekkel. A harcok folytatódnak a kelet-ukrán fronton, ami tovább fokozza a feszültséget.

Related posts