Komárom mára illegális dohánytermékek egyik központjává vált, ahol a dohányosok egyre gyakrabban választják a hamisítványokat.
Szlovákiában 2024-ben az adózatlan dohánytermékek mennyisége soha nem látott szintre emelkedett. A NielsenIQ által készített Empty Pack Survey elemzése alapján az adófizetés nélküli termékek aránya elérte a történelmi csúcsot, 7,6 százalékra nőtt. Ezen belül az elszívott dobozok 4,3 százaléka illegális gyártóktól származik, ami rávilágít a feketepiac növekvő szerepére a dohányiparban.
„Az adózatlan termékek mennyisége soha nem látott magasságokba emelkedett, miután 2024 februárjában életbe léptek a dohánytermékek új jövedékiadó-kulcsai. Ez rávilágít arra, hogy a dohányosok egyre inkább érzékenyek a termékek árára, és hajlandóak hamisítványokat vásárolni, amelyek sokkal nagyobb egészségügyi kockázatot hordoznak, mint a törvényesen előállított termékek” – nyilatkozta Ľubomír Tuchscher, a Szlovák Márkás Termékek Szövetsége (SZZV) ügyvezető igazgatója.
Az elemzés eredményei világosan megmutatták, hogy az adózatlan termékek legnagyobb részesedése nem csupán az Ukrajnával közös schengeni határ menti területekről származik, hanem más városokból is, mint például Ipolyság (25%), Topoľčany (23%) és Komárom (22%). "Topoľčany kiemelkedő növekedést mutatott, hiszen az adózatlan termékek aránya három százalékkal emelkedett az előző évhez képest" - nyilatkozta Tuchscher.
Az Empty Pack Survey kutatást a nyár elején végezték el Szlovákia-szerte eldobott cigarettásdobozok gyűjtésével. Az összegyűjtött dobozokat ezt követően elemezték, hogy kiderítsék, legális termékekről, más piacokra szánt árukról vagy hamisítványokról van-e szó.
Az eredményeket a nyilvánosságra hozatal előtt megosztották a Pénzügyi Hatósággal, ezzel is támogatva az illegális termékekkel szembeni harcot.
Az SZZV a dohánytermékek öt legnagyobb gyártóját és importőrét fogja össze, akik a legális piac 98%-át uralják. Általánosságban elmondható, hogy a cigaretták árának több mint háromnegyede az állami költségvetésbe kerül, a fennmaradó részen pedig a gyártók, importőrök és kereskedők osztoznak. (SITA)