A gyergyószentmiklósi és a sepsiszentgyörgyi színház közösen lép színpadra, hogy egy különleges előadást hozzanak létre. A Vajdaság MA híre szerint ez az együttműködés nemcsak a két társulat közötti kapcsolatot erősíti, hanem gazdagítja a helyi kulturális


Eugene Ionesco klasszikus művét, a "Rinocéroszokat" közösen állítják színpadra, ahol a nézők egy különleges és elgondolkodtató élmény részeseivé válhatnak. A darab mély társadalmi és filozófiai kérdéseket vet fel, miközben a rinocéroszok szimbolikáján keresztül a konformizmus és az egyéni identitás témáit vizsgálja. Az előadás során a színészek tehetsége és a rendezés kreativitása garantálja, hogy a közönség számára felejthetetlen élményt nyújtanak.

Bocsárdi László rendezésében különleges közös előadást készít a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, hogy megünnepeljék a gyergyói teátrum 40. évfordulóját. Erről a háromszéki színház tájékoztatott hétfőn az MTI-nek.

Eugene Ionesco Rinocéroszok című darabjának próbái már elkezdődtek a Tamási Áron Színház kamaratermében - írták.

A közlemény idézi Bocsárdi László rendezőt, a gyergyószentmiklósi színházi műhely egykori alapítóját-vezetőjét, aki elmondta: öröm volt számára a felkérés, hisz "a két színház egy tőről fakad". Emlékeztetett: a Figura Stúdió a nyolcvanas években kísérleti színházi műhelyként indult és vált ismertté, és később, a Sepsiszentgyörgyre érkezett figurás színészek közreműködésével a háromszéki teátrum is "ugyanezen az úton indult el".

Bocsárdi László felidézte: a Figuránál kezdett el színházzal foglalkozni, míg a Tamási Áron Színháznál rendezőként és társulatvezetőként is kiteljesedett a pályája, és a "kísérletező kedve" azóta is megmaradt.

A darabválasztás kapcsán hangsúlyozta: Eugene Ionesco kiemelkedő személyisége a huszadik századi színházi világban, akinek gondolatai játszották a főszerepet az 1950-es évek román színjátszásának re-teatralizálási folyamatában. Munkássága hozzájárult ahhoz, hogy a színház egyre inkább eltávolodjon az irodalmi alapú megközelítésektől.

"Ionesco azt vallotta, hogy az irodalom, a szavak előre csomagolt fogalmak, amelyek nem igazán tudják közvetíteni azt az élményt, amit a színház kínál. A színház olyan formában tudja átadni az érzelmeket, átélhetővé tenni az érzéseket a néző számára, amire a nyelv önmagában nem képes... Ugyanezt gondolom én is, és ezt a fajta színjátszást képviseltem már a Figura alapításakor, de nem foglalkoztam behatóbban Ionesco-val, ezért nem voltam ennek tudatában" - idézte a közlemény a rendezőt, aki hangsúlyozta: "nem az irodalom felől, hanem az emberi testből, érzelmekből, gesztusokból" szerette volna "felépíteni" színházát.

Rámutatott, hogy a Rinocéroszok Ionesco egyik legbonyolultabb műve, amelyben már egyértelműen felfedezhetők az emberi karakterek árnyalt megjelenítései is.

Az előadás során hat tehetséges gyergyószentmiklósi és nyolc sepsiszentgyörgyi színész lép színpadra, köztük olyanok is, akik egykor a figurások társulatának tagjai voltak. A kistermi produkció gyergyószentmiklósi premierjét augusztus végére, míg a sepsiszentgyörgyi előadást szeptemberre időzítik.

Related posts