KRIK: Siniša Mali közel negyedmillió eurót fordított gyermekeinek oktatására, de vajon honnan származik ez a pénz?

A pénzügyminiszter és Belgrád volt polgármestere, Siniša Mali több mint 235.000 eurót költött gyermekeinek taníttatására egy rangos magániskolában Belgrádban - ez több mint kétszerese annak az összegnek, amit a fizetéséből megkereshetett volna. Az iskoláztatás költségeit kétes eredetű pénzből fizették, amely több rejtélyes offshore cégtől származott - derítették ki a KRIK és az OCCRP újságírói.
A KRIK és az OCCRP nyomozása során kiderült, hogy egy offshore vállalat mögött Mali áll, míg egy másik esetében egy ismeretlen hazai üzletember húzódik meg. A harmadik cég pedig szoros kapcsolatban áll a moszkvai központú "Comita" nemzetközi csoporttal. Szerbiában a "Comita" együttműködik Ivan Bošnjak és Stojan Vujko cégeivel, utóbbi a Milenijum tim tulajdonosa, akik szoros viszonyban állnak a kormányzó SNS párttal.
"A gyermekeink magániskolába járnak, és mindhárom gyermek éves 60.000 eurós tandíját a barátaim fedezik. Ezek a barátok, akik fizetik gyermekeim iskoláztatását, külföldön megismert ismerősök, akiknek semmi közük Szerbiához" - mondta 2016-ban Siniša Mali, akkor még Belgrád polgármestereként a bíróságon.
Mali, aki nem sokkal a válása után tett nyilatkozatot, a KRIK értesülései szerint a válóperes eljárás során osztotta meg gondolatait. Akkor havi jövedelme körülbelül 1.000 euróra rúgott, ami alapján nem tudta volna finanszírozni a költséges magániskolát. Felesége ügyvédje próbálta feltárni, kik azok a barátok, akik támogatják a gyerekek oktatását, de a bíró nem engedélyezte a kérdés felvetését. Így a válasz évekig homályban maradt – egészen mostanáig.
A KRIK és az OCCRP most részletesen feltárja, hogyan finanszírozta Siniša Mali három gyermeke tanulmányait a belgrádi International School of Belgrade nevű elit iskolában. A tandíjak évről évre változtak - az óvoda és az alsóbb osztályok olcsóbbak, mint a felsőbb osztályok -, ráadásul Mali gyermekei különböző években kezdték meg tanulmányaikat. A KRIK számítása szerint a hét év alatt az iskoláztatásuk összesen mintegy 235.000 euróba került.
Az elit iskolák tandíjai Szerbiában megdöbbentő mértékben emelkedtek, hiszen egyetlen diák éves költsége majdnem kétszerese a belgrádi polgármester éves bérének. Ennek ellenére Siniša Mali, aki jelenleg Szerbia pénzügyminisztere és Aleksandar Vučić elnök közeli szövetségese, nem habozott, hogy gyermekeit ebbe az exkluzív intézménybe íratja be.
A KRIK jelentése szerint Mali számára a megvalósítás kulcsa az volt, hogy otthoni költségvetését gyanús és átláthatatlan pénzmozgásokkal toldotta meg, amelyek hírhedt offshore helyszínekről származtak. A gyermekeinek tandíját pedig három olyan offshore vállalat állta, amelyek mögött könnyen elrejthető tulajdonosi struktúrák húzódtak meg.
A KRIK és az OCCRP újságírói olyan titkos dokumentumok birtokába jutottak, amelyeket a Korrupcióellenes Ügynökség és offshore források szolgáltattak. Ezek a nyomozati anyagok részletesen bemutatják, hogyan bontakozott ki ez a bonyolult művelet.
A KRIK legfrissebb jelentése szerint az egyik cég mögött Mali személyesen áll, nem pedig a "barátai", ahogyan azt a bíróságon próbálta állítani. Az "Alessio Investment" névre hallgató vállalat, amely a Brit Virgin-szigetekről működik, több mint 130.000 eurót utalt át az iskolának. Érdekesség, hogy ez a cég egy korábbi, vitatható ügylethez is kapcsolódik: körülbelül húsz évvel ezelőtt a Mali család ezen a csatornán keresztül jogtalanul sajátított el tíz hektár állami földet Versec közelében, amiről a KRIK már korábban beszámolt.
Körülbelül 50.000 eurót a ciprusi "Avant Trade Technical Limited" nevű offshore cég fizetett, amely szoros kapcsolatban áll a moszkvai székhelyű "Comita" csoporttal. Ez a csoport Európa-szerte gázvezeték-építéssel foglalkozik, míg Szerbiában a "Milenijum tim" testvércégével működött együtt - ez a cég már ismert Malihoz fűződő kapcsolatairól.
Valaki a munkahelyünkre hozott egy összeget, és azt állították, hogy az az iskola támogatására szolgál.
Az "Evon Invest & Trade Corp." nevű vállalat újabb 50.000 eurót utalt át a Brit Virgin-szigetekről, amely a szerb üzletember, Branko Jovanović tulajdonában áll. A pénz eredetének nyomon követése rendkívül bonyolult feladat. Jovanović a KRIK újságíróinak megerősítette, hogy cége végezte az utalást, azonban hozzátette, hogy csupán közvetítőként működtek közre, hogy az igazi adományozók névtelensége megmaradhasson.
"Valaki a pénzt az irodába hozta, és azt mondták, hogy az az iskolai programokra és a gyerekek oktatására szánják. Mivel nem esett szó semmiféle illegális tevékenységről, mint például fegyverekről vagy drogokról, azt mondtam: 'Rendben, adjunk hozzá egy százalékot, és ennyi.' - mesélte Jovanović, aki elmondása szerint maga sem tudja, valójában ki áll a pénz mögött."
Az újságírók megkeresték Siniša Malit kérdéseikkel, ám ő nem reagált. A tandíjak kifizetésével kapcsolatos részvételt sem az "Avant" vállalat, sem a "Comita" csoport nem kívánta kommentálni.
Csak a "Milenijum tim" és testvérvállalata, a "KBV Datacom" válaszolt az újságíróknak, akik hangsúlyozták, hogy "nincs közük Siniša Mali gyermekeinek iskoláztatásának finanszírozásához", és "tisztességesen, a törvényeknek megfelelően működnek".
A Korrupcióellenes Ügynökség korábban megpróbálta felderíteni Mali vagyonának forrásait, beleértve a magániskolának utalt pénzek eredetét is. Azonban a tandíjakkal kapcsolatos nyomozás gyorsan zsákutcába jutott, mivel az Ügynökség nem tudta azonosítani az offshore cégek mögött álló személyeket. Az Ügynökség megállapításait továbbította a Felsőbb Ügyészségnek, amely a gyanú szerint Mali pénzmosásra adhatott okot. Az ügyészség azonban végül megszüntette az eljárást - tájékoztat a KRIK.
Fedezd fel az év legizgalmasabb ajánlatát: te válj nyugodtabbá, mi pedig még jobbaká!
A visszajelzések tükrében három fő tényező okoz bosszúságot a honlap használói számára:
A mi problémánk pedig az, hogy nem tudunk még több saját anyagot előállítani, mert a mintegy húsz önkormányzat nulla dinárt hagyott jóvá a beadványainkra, és a Magyar Nemzeti Tanács - a pártházból érkező, mondvacsinált okokra hivatkozva - évek óta nem javasolja támogatásra a pályázatainkat.
Támogassuk közösen egymást! Mindössze napi húsz dinárért (0,17 euró) válhatsz a Szabad Magyar Szó előfizetőjévé. Ezzel nemcsak hogy megúszod a zavaró felugró hirdetéseket, hanem hozzáférhetsz a Plusz rovatban megjelenő exkluzív cikkekhez is. Ráadásul ezzel hozzájárulsz ahhoz, hogy a Szabad Magyar Szó továbbra is a legnépszerűbb vajdasági magyar online platform maradjon, és még több helyi témát tudjunk feldolgozni!
U.i. Amennyiben a létszámunk túllépi a kétszáz előfizetőt, esküszöm, hogy fontolóra vesszük egy olvasószerkesztő alkalmazás bevezetését is!