Andrzej Duda lengyel elnök levelet intézett Donald Tuskhoz, amelyben Netanjahu helyzetével foglalkozik.


Minden izraeli állampolgár, beleértve a politikai vezetőket is, számára "lehetőséget kellene biztosítani a részvételre az ilyen rendkívüli eseményen" - nyilatkozta Malgorzata Paprocka, a varsói elnöki hivatal vezetője a PAP lengyel hírügynökségnek. Ezzel megerősítette a Bloomberg hírügynökség szerdai híreit, amelyek szerint Andrzej Duda levélben kereste meg Donald Tusk lengyel miniszterelnököt Benjámin Netanjahu ügyével kapcsolatban.

Paprocka kijelentette, hogy jelenleg az elnöki hivatal a kormány válaszára várakozik.

A hágai Nemzetközi Bíróság novemberben elfogatóparancsot adott ki az izraeli kormányfő ellen, emberiesség elleni és háborús bűncselekményekkel vádolva őt. A hágai törvényszék tagállamai elvileg kötelesek letartóztatni Netanjahut, ha a területükre lép.

Duda levelének részleteit csütörtökön a lengyel interia.pl hírportál tette közzé, amely mellett egy részben olvasható fényképes másolatot is bemutatott.

A csütörtöki keltezésű, Tusknak címzett iratban a lengyel elnök az interia.pl értesülései szerint hangsúlyozta: figyelembe véve az auschwitzi évfordulót, a kormány feladata, hogy a rendkívüli körülmények ellenére Netanjahu zavartalan tartózkodását biztosítsa Lengyelországban, még az elfogatóparancs megléte mellett is.

Az izraeli kormányfő esetleges látogatásáról csütörtökön a TVP Info, a lengyel közszolgálati hírtelevízió, Krzysztof Gawkowski kormányfőhelyettest és digitalizációs minisztert faggatta. Gawkowski határozottan kijelentette: "Erről nem beszélhetünk, mivel Netanjahu úr nem tervezi, hogy Európába látogat."

Teofil Bartoszewski külügyminiszter-helyettes decemberben a Rzeczpospolita lengyel napilapnak elmondta: Lengyelország a hágai törvényszék tagállamaként köteles betartani annak rendelkezéseit. A Washington Times amerikai lap egyik cikkére reagáló későbbi nyílt levelében viszont Bartoszewski aláhúzta: sohasem jelentette ki, hogy Netanjahut letartóztatnák, ha az auschwitzi megemlékezésre érkezne. Hozzátette: munkássága során apja, Wladyslaw Bartoszewski néhai lengyel külügyminiszter, volt auschwitzi fogoly nyomában jár, aki haláláig (2015) Netanjahu barátja volt.

Pawel Wronski, a külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a PAP hírügynökségnek nyilatkozva jelezte, hogy eddig nem érkezett információ arról, hogy Netanjahu részt kíván venni a megemlékezésen. Hangsúlyozta, hogy Lengyelország biztonságos ország, és minden politikai vezető, aki ide látogat, a belügyminisztérium által biztosított védelmet élvezi.

Az auschwitzi múzeum sajtóirodája a lengyel onet.pl hírportálon keresztül tájékoztatta a közvéleményt, hogy eddig nem érkezett válasz az izraeli nagykövetségtől arról, hogy ki képviseli Izraelt a közelgő ceremónián. A külföldi delegációk összetételét az érintett országok saját nagykövetségeik útján határozzák meg - áll a közleményben.

Az auschwitzi emlékhelyen január 27-én tartanak évfordulós megemlékezést. Az emlékhely honlapján péntekig tíz magas rangú állami küldöttség - köztük a magyar és a lengyel - részvételét erősítették meg. A megemlékezés főszereplői idén is a túlélők lesznek.

Related posts