Litvánia: A Baltikum Fintech Központja - Világgazdaság A litván főváros, Vilnius, a fintech szektor virágzásának színhelyévé vált, amely új lehetőségeket kínál a pénzügyi innovációk számára. Az ország kedvező szabályozási környezete, a magasan képzett mu
Európa legkisebb országai között is kiemelkedő vonzerővel bír a startupok számára, számos innovatív vállalkozás tűnik fel itt.
A 2,8 millió fős, aprócska ország úgy vonzza a technológiai vállalatokat, mint a mágnes a fémforgácsot. Ismerős nevek bukkannak fel a színen: például a Nord Security vagy a Vinted. Az egy közös bennük, hogy központjuk Litvániában található.
Az unikornisok számára első osztályú telephelyeket és létesítményeket kínál, nem is csoda, hogy az európai startupok előszeretettel választják.
Litvánia, bár méreteiben elmarad nyugat-európai nagyhatalmaitól, rendkívül tudatosan értékeli a fintechszektorban rejlő lehetőségeket. Az ország ráébredt, hogy a pénzügyi technológiai vállalatok támogatása kulcsfontosságú lehet a gazdasági fejlődéshez. Ennek eredményeként a Balti régióban Litvánia a legdinamikusabban fejlődő fintechközponttá vált, ahol a helyi innovatív cégek folyamatosan növekednek és új lehetőségeket teremtve formálják a jövőt.
A Baltikumban ebben az időszakban a szám 2,7-szeresére emelkedett, míg Közép- és Kelet-Európában még ennél is magasabb, 3,6-szoros értéket mutatott.
Nincs megállás
A már meglévő unikornisok mellett számos új vállalat is fontolóra veszi, hogy Litvániába költözzön. Az Argyle, a CityBee és a Pvcase csupán néhány a figyelemre méltó nevekből, amelyek a térség lehetőségeit kihasználva szeretnék bővíteni tevékenységüket.
Összesen körülbelül 1,8 milliárd euró értékben valósultak meg befektetések. A vállalatok legfőképpen a pénzügyi szektorban mutatnak élénk érdeklődést. Különösen kiemelkednek azok a cégek, amelyek a kriptovaluták világával foglalkoznak, valamint azok, akik a közösségi finanszírozás terén tevékenykednek.
Az egyik fő ok, amiért Litvániát választják a cégek, az a magasan képzett, sokféle tudással rendelkező munkavállalók megléte. Az ország és a cégek a munkavállalók érdekeit is nézik: nagy hangsúlyt fektetnek a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtésébe. Ez a megközelítés különösen jól hangzik a fiatalabb munkavállalók körében, akik Litvániában a fintechvállalatok munkaerő-állományának nagy részét alkotják. A munkatársak általában elégedettek, és elkötelezettek munkaadójuk iránt, ami az eredmény növekedéséhez is hozzájárul.
Az ügynökségek támogatást nyújtanak.
A litván kormány nagyon tudatosan próbálja vonzani a cégeket. Ügynökségeket működtetnek, amelyek segítik a társaságokat, illetve támogatásokkal is igyekeznek elősegíteni az üzleti sikert. Ezek a szervezetek
Úgy fest, hogy elértük a célunkat.
Az adórendszer nyilvánvalón versenyképes: a Nemzetközi Adó-versenyképességi Index (ITCI) Litvániát az ötödik helyre helyezi az adórendszer egyszerűségének tekintetében. Azt már talán mondani sem kell, hogy Vilnius Európa leginkább vállalkozásbarát városa, és az európai startupok favoritja sok kimutatás szerint.