Az Európai Unió már elkezdte mérlegelni a B tervet, amennyiben Orbán Viktor ismételten vétóval akadályozná meg az Oroszország ellen irányuló szankciók meghosszabbítását.


Uniós szakértők már gőzerővel próbálnak kidolgozni egy alternatív tervet, amely aktiválódhat, amennyiben Orbán Viktor vétóval élne - számol be róla a Szabad Európa.

Ennek a B tervnek a középpontjában az áll, hogy az uniós szankciók két jogi keretben léteznek: határozatként és rendeletként. E kettő együttesen határozza meg az alkalmazandó intézkedéseket. Ugyanakkor van egy jogi kiskapu: míg a rendelet meghosszabbításához egyhangú támogatás szükséges, a határozat érvényben maradhat, amennyiben egy minősített többség nem dönt a törléséről. Ez azt jelenti, hogy a szankciók formálisan továbbra is érvényesek lehetnek, még akkor is, ha a rendeletet nem hosszabbítják meg. Így elkerülhető, hogy egyetlen EU-tagállam, például Magyarország, megakadályozza az intézkedések fenntartását.

A helyzet meglehetősen egyedülálló, de nem ez az egyetlen alternatíva. Az Európai Unió számára kiemelt fontosságúvá vált az Oroszországgal szembeni szankciók meghosszabbítása. Ezeket az intézkedéseket félévente felülvizsgálják, és két fő kategóriába sorolják: az egyik a szektorális szankciók, amelyek közé tartozik például bizonyos orosz termékek behozatali tilalma, míg a másik a jogi listák, amelyek alapján jelenleg több mint 2500 orosz magánszemélyt és céget érintenek vízumkorlátozások és vagyonzárolások.

Az EU szankciós listájára kívánta felvenni a szerb miniszterelnök-helyettest, azonban Magyarország és Szlovákia megakadályozta ezt a lépést a vétójuk révén.

A gyakorlat szerint a szektorális büntetőintézkedések megújítása januárban és júliusban történik, míg a listákon alapuló szankciók esetében ez márciusban és szeptemberben esedékes. Minden egyes döntéshez az uniós tagállamok egyhangú jóváhagyása szükséges, ami évente négy ilyen határozatot eredményez.

Magyarország az utóbbi időszakban mindkét esetben előhúzta a vétófényegetés eszközét, azonban végül mindkét alkalommal a hosszabbítás mellett döntött, bizonyos brüsszeli engedményekért cserébe. Ennek következtében az EU-ban már most fokozott izgalommal várják a júliusi határidőt, figyelemmel kísérve, hogy Magyarország ezúttal milyen követelésekkel állhat elő.

A helyzetet tovább árnyalja, hogy a szankciós politika jövője is bizonytalan, különösen a Moszkva, Kijev és Washington között zajló tűzszüneti egyeztetések fényében. Bár az Egyesült Államok részéről felmerült a szankciók enyhítésének lehetősége, hogy ez is meggyőzze Oroszországot az együttműködésről, az európai országok jelenleg nem támogatják ezt a megközelítést. Kérdés, hogy ez az álláspont meddig tartható. Egy uniós tisztviselő úgy fogalmazott: "három hónap is hosszú idő a politikában", és elképzelhető, hogy addigra Donald Trump elveszíti érdeklődését Oroszország iránt - sőt, akár keményebb szankciókat is szorgalmazhat. egyre több európai fővárosból hallatszanak enyhítést sürgető hangok.

Az Orbán-kormány végül lemondott vétójáról, miután sikerült elérniük egy kisebb kompromisszumot. Ezzel zöld utat adtak az Oroszország ellen bevezetett szankciók meghosszabbításának.

A transzatlanti gazdasági feszültségek folyamatosan jelenlévő kockázata – amely az Európai Unió gazdaságát is érintheti – újra napirendre hozhatja azokat a javaslatokat, amelyek bizonyos szektorokban, mint például az orosz gáz, acél vagy alumínium kereskedelmében, enyhítéseket szorgalmaznak. Ezek a kérdések újraéleszthetik a párbeszédet a kereskedelmi kapcsolatok jövőjéről és a globális gazdasági együttműködés lehetőségeiről.

Nem ez lenne az első alkalom, hogy az Európai Unió B tervet készít elő arra az esetre, ha Orbán Viktor ismét vétóval élne. Ahogyan arról 2023 végén beszámoltunk, az EU-tagállamok akkor az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatás alternatív megoldásain dolgoztak. Az a javaslat született, hogy a résztvevő országok garanciákat nyújtanának a közös uniós költségvetéshez, lehetővé téve ezzel, hogy az EU kedvező feltételekkel vegyen fel hiteleket a piacon, amelyből Ukrajna működését tudnák finanszírozni.

Kész a B terv, amellyel az EU kihúzná az orbáni vétó méregfogátMély nyomokat hagytak a magyar miniszterelnök vétófenyegetései, megállítanák az EU orbanizációját

Related posts