Úgy tűnik, hogy végre rátaláltak Mátyás király legendás csontvázára: a hírek szerint Székesfehérváron bukkantak rá a régészek a történelmi jelentőségű maradványokra.


Vége! A magyarok legkedveltebb színészének vagyona elszállt, most már a házára is jelzálogot kellett bejegyeztetnie.

A Mandiner szerkesztőségéhez eljutott egy rendkívül fontos történelmi felfedezésről szóló dokumentum: a benne foglaltak alapján úgy tűnik, hogy a szakértők nagy valószínűséggel rábukkantak Hunyadi Mátyás csontvázára a székesfehérvári nemzeti emlékhely osszáriumában.

A középkori magyar uralkodók végső nyughelye hagyományosan a székesfehérvári Szűz Mária Bazilika volt, ahol a királyok méltósággal pihentek. Azonban a török hódoltság sötét időszaka alatt a sírok súlyosan megrongálódtak, és a koronázó templom a 19. század elejére sajnálatos módon végleg elenyészett. A 19. és 20. század során számos emberi maradványra bukkantak a környéken, és ezek közül több értékes lelet a fehérvári Szent István Király Múzeum nemzeti emlékhelyének osszáriumába került, őrizve ezzel a múlt emlékét.

A Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpontja és Archívuma az utóbbi években 11 arcrekonstrukciót valósított meg, amelyek az emlékhelyen fellelt koponyák alapján készültek, és tudományos publikációkban is bemutatásra kerültek. 2024-re Gábor Emese kutató különös figyelmet fordított az I/10-es leletre, amelynek koponyája figyelemre méltó hasonlóságot mutatott Corvin János, Hunyadi Mátyás illegitim fiának Lepoglaván felfedezett koponyájával.

A hasonlóság érzékelése már nem csupán intuitív benyomás kérdése: elkészült egy háromdimenziós modell és egy plasztikus arcrekonstrukció is, majd az eredményeket Martin Trautmann, a neves igazságügyi antropológus, azonosító információk nélkül megkapta. Trautmann véleménye világos volt: a két koponya egykori gazdái között szoros rokoni kapcsolat állt fenn.

Az ikertestvérség lehetősége kizárható, hiszen Corvin Jánosnak nem volt ikertestvére. Hunyadi János, Mátyás apja pedig bizonyítottan a gyulafehérvári székesegyházban nyugszik. Az egyetlen logikus következtetés tehát az, hogy az I/10-es lelet Hunyadi Mátyás földi maradványa lehet, mely egykori sírjából - akárcsak sok más uralkodóé - az osszáriumba került át.

A dokumentum, amely e felfedezésről részletesen beszámol, egyelőre névtelenül jutott el a szerkesztőséghez, de amennyiben a tudományos világ is megerősíti az azonosítást, az évszázad egyik legnagyobb magyar történelmi szenzációjáról beszélhetünk.

Related posts