Másfél év alatt rekordmagasságokba szökött a gáz ára, de van egy még aggasztóbb jelenség a piacon, ami figyelmeztet a jövőbeli kockázatokra!
A holland TTF gáztőzsdén új csúcsra ugrott a földgáz ára, amely már másfél éve nem tapasztalt szintet ért el. Különös, hogy a 2025 nyári határidős jegyzések közel 6 eurós prémiumot mutatnak a 2025/26-os téli szállításokkal szemben, holott a szezonális trendek szerint ennek éppen az ellenkezőjének kellene megvalósulnia. Továbbá, az Európai Unió gáztárolói várhatóan március végére a teljes kapacitásuk 36%-ra csökkenhetnek. Az EU kötelező betárolási szabályozása az ellátásbiztonság érdekében készült, viszont a piac éppen ezért kényszervásárlásokra számít a tagállamok részéről, ami spekulatív mozgásokat generál a gázpiacon. A kereskedők, látva a magas árakat, kockázatosnak tartják a beszerzéseket, ami kezelési intézkedések hiányában akár ellátásbiztonsági problémákhoz is vezethet.
A holland TTF gáztőzsdén az európai földgáz határidős ára új rekordot döntött, hiszen jelenleg egy megawattórányi földgáz ára már elérte az 53 eurót. Ilyen magasan legutóbb 2023 októberében jegyezték. De mi áll az áremelkedés mögött?
Az elmúlt időszakban sok olyan gázpiaci esemény történt, ami jelentős felfelé irányuló nyomás alá helyezte a gáz árát:
Ezek a tényezők együtt alakították ki azt a helyzetet, amely alapján John Kemp, az energiapiac szakértője, megalkotta jövőbeli előrejelzését.
Március 31-ig várhatóan 414 TWh-ra csökken az Európai Unió gázkészlete a tárolókban, ami körülbelül a teljes kapacitás 36%-át teszi ki.
Ez azt jelenti, hogy a tárolók üzemeltetőinek nyáron körülbelül 619 TWh energiát kell beszerezniük, ami a teljes kapacitás 54%-ának felel meg. Ezzel a mennyiséggel kívánják elérni az EU által kitűzött 90%-os töltöttségi célkitűzést. Habár ez az érték az elmúlt évtized átlagának megfelelő, mégis 44%-kal meghaladja a 2024 nyarán szükséges 430 TWh-t, és 20%-kal több, mint a 2023 nyári 516 TWh-as szükséglet.
Ráadásul nem mindegy, hogy ezt a megnövekedett mennyiséget milyen áron lehet beszerezni. Ehhez megvizsgáltuk azt, hogy az előző két évben, tehát 2023-as és 2024-es időszakban hogyan alakultak a földgázpiaci árak a feltöltés időszakában (április-október, TTF következő havi árazás):
A grafikonon megfigyelhető árkategóriák szerint a 2023-as feltöltési időszakban az átlagos ár 34,5 EUR/MWh-ra rúgott, míg 2024-re ez az érték 33,66 EUR/MWh-ra csökkent. Ez azt jelzi, hogy az idei betárolási szezonban...
egy sokkal magasabb árszintről indulhat a készletek feltöltése, ha addig nem korrigálnak jelentősen az árak.
Az EU által bevezetett kötelező gáztárolási előírások egyre nagyobb kihívások elé állítják a tagállamokat. Az előírás értelmében minden év november 1-jéig a tagországoknak biztosítaniuk kell, hogy gáztárolóik legalább 90%-os töltöttséggel rendelkezzenek. Ezen felül a rendelet konkrét értékhatárokat is megállapít: 2025. február 1-jéig a tárolók készleteinek nem szabad 50% alá csökkenniük (ideális esetben ez a szint inkább 55% legyen), míg 2025. május 1-jéig a minimális szint 30% (preferáltan 45% felett).
A szabályozás viszont a tárolók üzemeltetőit, vagyis a tagállamokat, kényszerhelyzetbe hozta, mintha kényszervásárlókká váltak volna.
A piaci szereplők jól ismerik az egyes országok gázvásárlási igényeit és időzítését, ami lehetőséget teremt a kereskedők számára, hogy jelentős spekulatív pozíciókat építsenek ki.
Ezt támasztja alá az is, hogy az energiapiaci szakértő elemzése szerint rekord közeli long - tehát az árak emelkedésére fogadó - pozíciókat lehet látni a TTF határidős és opciós piacán. A nagyobb kereskedők - akik a mögöttes áru árának mozgásából nyerészkednek - közel 278 TWh-nak megfelelő nettó vételi pozíciót halmoztak fel. És mit okoz ez a fajta spekuláció a földgázpiacon?
A 2025 nyári földgáz következő havi határidős ára rendkívüli prémiumon mozog a 2025/26-os téli szállításokkal összevetve.
Jelenleg az árkülönbség megközelíti a 6 eurót, míg a tél elején csupán néhány euro centet tett ki.
A nyári határidős gázárak magasabb szintje a téli árakkal összehasonlítva nem szokványos jelenség. Általában inkább az a tendencia figyelhető meg, hogy a nyári hónapokban, amikor a gáz iránti kereslet alacsonyabb, az árak kedvezőbbek, míg télen, a fűtési igények miatt megnövekedett felhasználás következtében azok emelkednek.
Most tehát ez pont a visszájára fordult, ami azt a kockázatot rejti magában, hogy a kereskedők visszatartják a nyári földgázbeszerzéseiket. Ez azért van, mert ha a mostani árakon szereznék be a földgázt - és tárolnák be a következő fűtési szezonra - akkor a jelenlegi állapotok szerint a téli kitárazáskor
nettó veszteséget szenvednének a beszerzéseiken
- azonban ez egyetlen kereskedő számára sem lehet a célja.
Nem meglepő, hogy Németország már aktívan foglalkozik a gázpiaci problémák megoldásával. Az Európai Uniónak sürgős lépéseket kell tennie a gázárak mérséklésére. Ugyanakkor figyelembe kell venni olyan külső tényezőket is, mint az ázsiai kereslet vagy az elérhető erőforrások dinamikája, amelyekre nincs közvetlen befolyása. Ezért elengedhetetlen, hogy alaposan átgondolják azokat a lehetőségeket, ahol van mozgástér. Ilyen lehet a meglévő szabályozások felülvizsgálata, új irányelvek bevezetése, vagy a kereslet és kínálat oldalán rejlő lehetőségek alapos feltérképezése.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. Kép forrása: Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ