Sajnos értesítenem kell, hogy Békés Itala elhunyt.


2025. január 13-án elhunyt Békés Itala, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznő. Az érdemes és kiváló művész halálának hírét családja osztotta meg az Örkény Színházzal, ahol Itala hosszú évek óta dolgozott. Az értesülést az Index is közzétette.

Békés Itala 1927. március 23-án született Debrecenben. Művészcsaládban nőtt fel, apja Békés István író, műfordító, művelődéstörténész, publicista, műkritikus, nővére Békés Rita Jászai Mari-díjas színésznő, ikertestvére Békés András Kossuth-díjas rendező.

Rita Furlani, az olasz származású édesanya, Berlin varázslatos városában találkozott édesapjával, Békés Istvánnal, aki a Star Filmgyár tehetséges dramaturgja volt. Elsőszülött fiuk, Putyika, hamar beköszöntött az életükbe, de a boldogságot hamarosan árnyék vetette be. Ikreik, Rita és Öcsi, születése után a család még nagyobb örömöt kapott, ám a sors kegyetlen tréfát űzött velük. Putyi, mindössze kétévesen, tragikus módon elhunyt, amikor egy mosónő által otthagyott lúgkövet megízlelt. Nyolc hónapos kisöccse, Öcsi, szintén nem élhette túl a gyermekkort, tüdőgyulladás következtében távozott az élők sorából. Az élet azonban nem állt meg: 1927-ben újabb ikrek érkeztek a családba, Itala és András, akik reményt és újabb boldogságot hoztak a szülők szívébe.

Békés Itala eredetileg női szabónak készült, és az érettségi mellett mestervizsgát is tett a szakmájában. Főiskolai tanulmányait 1950-ben fejezte be. 1947 és 1956 között több színházban is játszott, beleértve az Úttörő Színházat, az Ifjúsági Színházat, a Magyar Néphadsereg Színházát és a Jókai Színházat. 1957-ben fivérével együtt nagysikerű pantomim előadást mutattak be az Egyetemi Színpadon. Ezt követően "Ujjé mozi" címmel pantomimikus lírai burleszk számukkal vendégszerepeltek Pozsonyban és Karlovy Varyban. Ugyanebben az évben a Vidám Színpadhoz szerződött, majd 1958-tól a Madách Színház tagjaként folytatta pályafutását.

1969-ben megalapította az Egyszemélyes Színházat, ahol kabaréval és monodrámával hódította meg a közönséget, és külföldön is megfordult vendégszereplésekkel. A Nő!? című előadását több mint ezerszer mutatta be, ezzel a produkcióval igazi sikereket aratott. Továbbá, társastáncot tanító lemezei is megjelentek, mint például a "Táncoljunk sirtakit" (1966) és a "Táncoljunk Hoppel-Poppelt" (1967), amelyek népszerűsítették a táncot és szórakozást hoztak a közönség számára.

1992-ben megalapította művészeti tehetségek fejlesztésére specializálódott Gondolatiskoláját, amely 2005-ig sikeresen folytatta működését.

Írással is foglalkozik, önéletrajzi könyve először 1993-ban jelent meg, Hogyan lettem senki címmel. A kötetet harmadszor, már bővített kiadással 2022-ben adták ki.

Csak az érdemelhet meg ilyen rangos címet, aki valóban valaki a szakmájában. És nem akárki – így fogalmazott az Örkény István Színház, amikor Mácsai Pál beszélgetett vele az „Azt meséld el, Itala” című esemény keretein belül.

" Békés Itala mindent látott. És mindenkit. 75 éve van színpadon. Tanú: nem csak a színházé. Rendszereké, izmusoké, kollégáké, felíveléseké és bukásoké. Szeme éles, ítélete tiszta, humora metsző.

Az élete hosszú és makulátlan, egy olyan egyéné, aki a normák határain kívül mozog. Szabálytalan személyisége különleges színezetet ad mindennapjainak. Az ő látásmódja rendkívül éles, az emlékei pedig kristálytiszták, mintha egy szép fényképet néznénk. Tanulságai egyedülállóan szarkasztikusak, tele humorral és bölcsességgel, amelyek mindig szórakoztatják a környezetét.

Related posts