Újra átalakul a pedagógusok továbbképzési rendszere.
Számos képzés elérhető lesz online formában, lehetőséget biztosítva arra, hogy mindenki a saját időbeosztása szerint, rugalmasan végezhesse el őket.
"A továbbképzési rendszer átalakítása elengedhetetlen, mivel a pedagógia területén számos új tartalom bukkant fel, amelyekről elengedhetetlen, hogy a pedagógusok értesüljenek. Ez egy kivételes lehetőség a köznevelés számára, hiszen innovatív és korszerű megoldások, valamint módszertani újítások kerülnek bevezetésre a képzési folyamatba, miközben a hagyományos értékek megőrzésére is hangsúlyt fektetünk" – fogalmazott Balatoni Katalin, a helyettes államtitkár.
A pedagógusoknak eddig hét évente százhúsz órányi továbbképzésen kellett részt venniük, de most ez az időtartam öt évre csökken. Az új rendszerben a képzések felét kötelezőként kell teljesíteniük.
Ez azt jelenti, hogy az igazgatók fognak konzultálni a pedagógusokkal, kijelölik, hogy mire van szüksége az iskolának, a pedagógusoknak és a gyerekeknek.
"A továbbképzés keretében bemutatott módszertanok és tartalmak minden pedagógus számára jelentős előnyöket kínálnak, hiszen ezek révén maguk is tapasztalhatnak sikerélményt. Ráadásul, ha a gyerekek is érzik, hogy a tanulási folyamat hatékony, a tanárok könnyebben rátalálnak az együttműködés lehetőségeire."
Balatoni Katalin rámutatott, hogy a pedagógusképzés iránti érdeklődés 2022-höz képest drámaian megnőtt, hiszen tizenötezer új hallgató vágott bele a tanulmányokba szeptembertől kezdődően, különböző pedagógiai területeken.
Kiemelte: 2025. január 1-jétől újabb 21,2 százalékos béremelést vezetnek be, ami azt jelenti, hogy egy gyakornoki, egy pályakezdő bér 640 ezer 900 forintnál fog kezdődni. Idén 32,2 százalékos átlagemelés valósult meg - közölte. (MTI)