Brüsszel felfedi Trump előtt, ki valójában az európaiak istene.


Fedezd fel a magyar gazdaság jövőbeni lehetőségeit és helyét az átalakuló világgazdasági rendben! Csatlakozz hozzánk a Portfolio gazdasági csúcskonferenciáján, a Budapest Economic Forumon, ahol szakértők és döntéshozók osztják meg véleményüket. Ne hagyd ki ezt a páratlan lehetőséget, jelentkezz most!

Az Európai Unió újabb válaszlépéseket készít elő Donald Trump augusztus 1-jére bejelentett, 30%-os importvámjai ellen: az Európai Bizottság egy részletes intézkedéscsomagon dolgozik, amely amerikai szolgáltatásokat, exportokat és mintegy 72 milliárd euró értékű termékcsoportot érintene. A listán szerepelnek repülőgépek (elsősorban a Boeing), autók, bourbon, mezőgazdasági termékek, valamint vegyipari és elektronikai áruk is.

A javasolt szankciókhoz még szükséges a tagállamok minősített többségének jóváhagyása, de Brüsszel célja világos: készen áll az arányos megtorlásra, ha nem sikerül megállapodásra jutni Washingtonnal.

Viszont nem áll meg a Bizottság ott, hogy a már korábban ismert terméklistára vet ki vámokat: most először készítenek elő konkrét intézkedéseket az amerikai szolgáltatásokkal szemben is - ez éles fordulat a korábbi, inkább tárgyaláspárti megközelítéshez képest.

Bár a végső névsor még nem került nyilvánosságra, az FT uniós forrásai arról számoltak be, hogy a tervezet nem csupán a technológiai iparág szereplőit érintené, hanem szélesebb spektrumot célozna meg, beleértve az amerikai cégeket is.

A dokumentum terjedelme 206 oldal, és a legfrissebb információk alapján úgy tűnik, hogy nem csupán az árukra vonatkozik, hanem egyes exportellenőrzésekre is kiterjedhet, amennyiben Trump tarifapolitikája szigorodik.

A célunk: politikai nyomás kifejtése a Fehér Ház irányába, miközben Brüsszel számára fenntartjuk a tárgyalások lehetőségét.

Donald Trump a hétvégén bejelentette, hogy új vámtarifák bevezetését tervezi, amelyek mértéke 30%-ra rúg. Ezzel párhuzamosan azonban hangsúlyozta, hogy továbbra is nyitott a tárgyalásokra. "Mindig készségesen várjuk az egyeztetéseket, akár Európával is. A tárgyalások már folyamatban vannak" – nyilatkozta a Fehér Házban, újságíróknak. Maros Šefčovič, az uniós kereskedelmi biztos hétfőn este találkozott Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel, ahol közös céljuk egy kölcsönösen előnyös megállapodás elérése volt.

Ahogy arról már írtunk, és itt is említettük, az EU már kidolgozott egy 95 milliárd eurós kezdeti büntetőlista-tervezetet is, amelyet a tagállamokkal folytatott konzultációk után 72 milliárdra szűkítettek még május végén. A mostani szolgáltatási és exportellenőrzési tervek ezt egészítenék ki, ha a vámtárgyalások kudarcba fulladnak. A francia európai ügyekért felelős miniszter, Benjamin Haddad szerint

Az Európai Uniónak most különösen fontos, hogy erőt, egységet és határozottságot tanúsítson, hiszen ezzel megakadályozhatja a transzatlanti kereskedelmi feszültségek újabb fokozódását.

A következő hetek sorsdöntő jelentőséggel bírnak, hiszen eldöntheti, hogy sikerül-e politikai kompromisszumot kialakítani, vagy a világ két legnagyobb gazdasága ismételten vámháborúba bonyolódik. Brüsszel eddig elszántan azon dolgozott, hogy elkerülje ezt a konfliktust, azonban Franciaország élén egyre több ország szorgalmazza, hogy revansot vegyen az Egyesült Államokon.

Related posts