Megkezdődött a szükségtározó megnyitása a vízkár megelőzése érdekében: több száz ember dolgozik a gátakon - képgaléria is készült!

A Gyula közelében található Kisdelta árvízi szükségtározó komplex vízkárelhárítási gyakorlatát tartották szerdán. A feltételezett helyzet szerint a valaha mért legnagyobb vízállás közeli árhullámok miatt szükségessé vált a a Kisdelta- és a Mályvádi árvízi szükségtározók megnyitása, ezt modellezték a vízkárelhárítás során.
Az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára, V. Németh Zsolt kifejtette, hogy a vízkárelhárítási gyakorlat többek között azt a célt szolgálta, hogy a résztvevők fejlesszék készségeiket, így tapasztaltabbá és magabiztosabbá váljanak a vízgazdálkodás terén.
Vízkárelhárítási gyakorlat: számos célt szolgált, amelyek közé tartozik a megelőzés, a tudatosság növelése és a hatékony reagálás fejlesztése.
Célunk, hogy a társadalom különböző rétegei szélesebb körű ismeretekhez jussanak, így helyesebb képet alkothassanak a víz fontosságáról és a vízügyi szakemberek szerepéről. Ezek a szakértők nemcsak az árvízkockázatok elleni védekezésben játszanak kulcsszerepet, hanem a klímaváltozás által támasztott kihívásokkal is hatékonyan tudnak szembenézni. Képesek arra, hogy a víz visszatartásával támogassák az agráriumot, a természetvédelmet és a közösségi érdekeket, ezzel fenntartható jövőt teremtve számunkra.
A vízmenedzsment kihívásaival, mint a víztöbblet és a vízhiány, aktívan foglalkozni szükséges.
Az államtitkár kiemelte, ezen a vidéken mind a víztöbblet, mind a vízhiány megjelenik, nem ismeretlen, hogy mindkettő ellen küzdeni kell.
Kiemelte, hogy a térségi vízszétosztás hiányában a nyári hónapokban száraz lábbal sétálhatnánk át a Fekete- és a Fehér-Körös folyókon. A Kisdelta tározó pedig 29 település összesen 170 ezer lakójának biztonságát hivatott biztosítani.
Sokan úgy vélik, hogy az árvízvédelem időszaka már a múlté, és a vízvisszatartás kerül a figyelem középpontjába. Azonban a veszélyérzetnek továbbra is élénknek kell maradnia - emelte ki. Ezzel összefüggésben felidézte, hogy tavaly egy időben tapasztalhattuk a Dunán végigsöprő árvíz és az évtized legnagyobb árvize mellett a Tisza vízgyűjtőjén kialakuló aszályos helyzetet is.
Az árvízvédelem kiemelten fontos feladat, amelyre mindannyiunknak figyelmet kell fordítania.
Az árvízvédelem kiemelt fontossággal bír Magyarország területén, hiszen az ország több mint felét ár- és belvíz fenyegeti. V. Németh Zsolt hangsúlyozta, hogy örvendetes, hogy a veszélyeztetett zónák 97%-a már töltésekkel van biztosítva. Az árterületeken 700 település található, ahol körülbelül 2,5 millió ember él. Ezen a területen fut a vasúthálózat 32%-a és a közutak 15%-a, továbbá a megművelt földek egyharmada is itt helyezkedik el, nem beszélve a közel 2000 ipari létesítményről, amelyek ezen a vidéken működnek. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy az árvízvédelem folyamatosan a megszokott, magas színvonalon valósuljon meg, hiszen ez a felelős vízgazdálkodás szerves része.