Sokkoló információk kerültek napvilágra a Fenyő-gyilkosság kapcsán.
"Engem őszintén meglepett a hír, mert azt hittem, hogy a hungáriás Fenyő Miki vált áldozattá. Első pillanatban nem tudtam, ki az a Fenyő János. Akkor ismertem meg, amikor megtörtént ez a bűncselekmény" - mondta Kovács a beszélgetés elején, utalva arra, mennyire megrázó volt a gyilkosság még a rendőrség számára is.
Hajdú Péter a beszélgetés elején felvetette, hogy vajon miért csupán hét évre ítélték Gyárfást, míg Portik Tamás és Rohács József életfogytiglani börtönt kaptak.
"Ez a helyzet nem áll olyan szilárd alapokon, mint a gyilkossági ügyek többsége. Itt egyfajta kétely merül fel, és léteznek közvetett bizonyítékok, amelyeket a bíróságnak alaposan meg kell vizsgálnia" - fejtette ki Kovács.
A korábbi rendőr megosztotta véleményét a "meggyőződés" kifejezésről, és elárulta, hogy nem kifejezetten kedveli ezt a szót. Ahogy fogalmazott: "Öreg nyomozóként megtanultam, hogy sosem szabad túlzottan meggyőződni valamiről, mert ha így teszünk, sokkal nehezebb lesz felülvizsgálni a saját nézeteinket."
Meggyőződésem nem alakult ki ebben az ügyben, én inkább bűnösnek hiszem Gyárfás Tamást, mint ártatlannak. Ezt viszont merem állítani
- fűzte hozzá.
Az ügy középpontjában álló Tasnádi Péternek tulajdonított megbízás képezi a viták gerincét, és Kovács véleménye szerint ez a legmeggyőzőbb bizonyíték arra vonatkozóan, hogy Gyárfás gyilkos szándékkal viseltetett Fenyő János iránt. "Úgy vélem, ez egy rendkívül súlyos érv arra, hogy Gyárfás Tamás komolyan gondolta Fenyő János eltüntetését" – fogalmazott Kovács.
Az ügy szempontjából kiemelkedő figyelmet kapott a Portik és Gyárfás közötti beszélgetésről készült hangfelvétel. Kovács Lajos hangsúlyozza, hogy a felvételen Portik világosan kifejezi: "Neked volt egy problémád, amit én megoldottam." Ugyanakkor megjegyzi, hogy Gyárfás Tamás sosem erősíti meg ezt a kijelentést a beszélgetések során.
Hajdú Péter kérdésére, hogy miért nem említi Gyárfás a beszélgetés során, hogy korábban ilyesmi szóba sem került, Kovács Lajos kifejtette, hogy valószínűleg elkerülni próbálta a konfliktust Portik Tamással. "Gyárfás gyakran hangsúlyozza, hogy ő egy félénk ember... nem szeretne összetűzéseket, és elkerüli a konfrontációt. Így aztán lényegében csak sodródik az eseményekkel a beszélgetés folyamán."
Kovács Lajos szavai szerint már korábban is akadtak próbálkozások Gyárfás meggyanúsítására, de ezeket elutasították: "A felügyeletet ellátó ügyészünk kifejtette, hogy szakmai szempontból nem látja indokoltnak Gyárfás Tamás gyanúsítását." A volt nyomozó hozzátette:
Nem igazán érzem szükségét, hogy utána járjak, és őszintén szólva, nem is vonz. Kaptam egy utasítást, amit igyekszem teljesíteni. Ezt a feladatot a Fenyő-ügy kapcsán bízták ránk.
A nyomozás egy kritikus szakaszában Kovácsék nyomára bukkantak Rohács Józsefre, akit a DNS-elemzés révén sikerült beazonosítani: "...és lám, a valóság nem hazudik, kiderült, hogy ő az egyik bűnöző. Az egyik DNS-minta az ő vére, ami a helyszínen maradt." Ez a felfedezés tovább erősítette a Portik-vonal kapcsolatát, hiszen Kovács megjegyezte, "az a tény, hogy Rohács a Portikék megbízott embere, egyértelmű és vitathatatlan."
Kovács Lajos nem titkolta, hogy a Fenyő-gyilkosság az egyik legkomplexebb és legnehezebben bizonyítható ügy, amivel pályafutása során valaha találkozott. "Ebben az esetben szinte mindenki hazugságokkal állt elő. Olyan ember talán nem is létezik, aki őszintén beszélt volna. Vagy ha mégis, az biztosan nem azonnal tette."
Miért nem hallhattunk soha konkrét pénzösszegről a Portik-Gyárfás viszony kapcsán? Kovács véleménye szerint lehetséges, hogy nem is pénz volt a téma, hanem inkább "kapcsolati tőke", mivel Gyárfásnak politikai kapcsolatokra volt szüksége a céljai eléréséhez.