Felfedezték a boldogság titkos képletét: mindössze napi 10 percet kell szentelni rá, és bárki számára hatékony lehet – Pénzcentrum.


A boldogság mindannyiunk számára fontos célkitűzés, de vajon mi az, ami igazán elégedetté tesz minket? Egy terapeuta szerint már egy csupán 10 perces, apró feladat is képes jelentősen javítani a kedvünket és növelni a jólétünket. Ebben a cikkben felfedezzük, hogyan segíthetnek a mindennapi kis dolgok a boldogságunk elérésében. Ne feledd, a cikk végén te is részt vehetsz a Pénzcentrum nagyszabású boldogságfelmérésében – töltsd ki, hogy együtt megtudjuk, mennyire boldogok vagyunk mi, magyarok!

Az emberi boldogság mindannyiunk közös aspirációja, függetlenül attól, hogy hatalmas álmokról vagy a mindennapi kis örömökről van szó. Bár hajlamosak vagyunk a nagyobb sikerekre fókuszálni, nem szabad figyelmen kívül hagyni az apró, de jelentős pillanatokat sem. Például, ha sikerül elvégezni egy régóta halogatott feladatot, az nem csupán a lelki harmóniánkat erősíti, hanem hozzájárul a jólétünkhöz is. Egy egyszerű, csupán néhány percet igénylő teendő elvégzése nemcsak a kötelezettségeink listáját rövidíti le, hanem azonnali érzést ad a sikerélményről, és feltölthet minket energiával. Ez rávilágít arra, hogy a boldogság gyakran a legapróbb lépésekben rejlik.

Amikor egy feladat nem annyira sürgős, gíakran görgetjük magunk előtt, halogatjuk napokig vagy akár hetekig is. Egy orvosi időpont egyeztetése vagy a könyvespolc leporolása akár napokig, sőt hetekig is a teendők listáján maradhat, annak ellenére, hogy elvégzésük csak néhány percet venne igénybe.

Az ilyen jellegű feladatok elvégzése nem csupán a befejezés örömét nyújtja számunkra. A halogatott teendők teljesítése szinte azonnal képes feldobni a hangulatunkat és fokozni a boldogságérzetünket - osztotta meg Vienna Pharaon terapeuta a CNBC-nek.

Egy elhanyagolt feladat befejezése könnyebbséget hoz a léleknek, lehetőséget teremt arra, hogy megszabaduljunk attól a terhet jelentő problémától, ami eddig folyamatosan nyomasztott minket.

Magyarázza el. Ennek ellenére gyakran nehézséget okoz, hogy motiváljuk magunkat az apró feladatok elvégzésére.

Az apróbb felelősségek halogatása nem azt jelenti, hogy lusták vagyunk - állítja Joseph Ferrari, a chicagói DePaul Egyetem pszichológia professzora. Az emberek természetüknél fogva kerülik a kellemetlen élményeket.

Nagyon jók vagyunk abban, hogy halogassunk olyan dolgokat, amikről azt gondoljuk, hogy kellemetlenek lehetnek

"Feladatok halasztásának számos indokja lehet" - mondja Ferrari. "Azonban, amikor egy indok rendszeressé válik, az már kifogásnak számít" - emeli ki Ferrari. "Ha folyamatosan találunk valami ürügyet arra, hogy ne végezzük el a teendőinket, akkor azt már kifogásnak hívjuk."

Ha például az elmúlt hónapban mindig találtunk indokot arra, hogy ne porszívózzunk ki, valószínűleg az okaink inkább kifogások, ami azt is jelenti, hogy a halogatás ördögi körébe ragadtunk.

A befejezetlen vagy félbehagyott feladatok mentális terheket róhatnak ránk. Érdekes módon hajlamosak vagyunk jobban emlékezni azokra a dolgokra, amelyeket nem fejeztünk be, mint azokra, amiket sikerült teljesítenünk. Ezt a jelenséget Zeigarnik-hatásnak hívják, és komoly hatással lehet a mentális állapotunkra. A kognitív disszonancia, amit ez a helyzet előidéz, elvonhatja a figyelmünket, ezáltal pedig csökkentheti a hatékonyságunkat.

A mentális terhelés csökkentése érdekében érdemes ma elvégezni egy feladatot a teendők listájáról. Ha nem tudjuk, mivel érdemes kezdeni, kövessük az alábbi egyszerű irányelveket:

Még a legegyszerűbb feladatok teljesítése is azonnali produktivitást hozhat, és kedvünket is feldobhatja.

Related posts