Zalában az utóbbi három hónapban aggasztóan megemelkedett a lakástüzek száma, összesen 66 esetet regisztráltak. Ez a jelenség komoly figyelmet érdemel, hiszen nem csupán anyagi károkat okoz, hanem emberek életét és biztonságát is veszélyezteti. A szakértő

Egyre gyakoribbak az otthoni tűzesetek, miközben a legtöbb megelőzhető lenne. A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság első negyedévre vonatkozó adatai is ezt támasztják alá: összesen 66 lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat, három alkalommal többször, mint 2024 első negyedévében. A lakástűz egy áldozatot is követelt.
Február 17-én Letenyén, egy körülbelül 100 négyzetméteres családi házban keletkezett tűz, amely tragikus következményekkel járt: az idős lakója életét vesztette. Az eset szomorúságát fokozza, hogy egy másik ember is sérüléseket szenvedett el a tüzet követően, ami hárommal kevesebb, mint a 2024-es év hasonló időszakában tapasztaltak. A zalai tűzoltó egységek 133 tűzoltójárművel vonultak a helyszínre, és több mint 50 órás megfeszített munkával sikerült megfékezniük a lángokat. Az első negyedév során a vármegyei katasztrófavédelem három tűzvizsgálati eljárást indított, hogy feltárja a tűzesetek pontos keletkezési helyét, idejét és okát. A lángok összesen 806 négyzetméternyi területet pusztítottak el, erről Kósi Zsolt tűzoltó hadnagy, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője számolt be.
Felsőpáhokon egy lakástűz riasztotta az ottani lakosokat, amikor a sűrű füst és a lángok hirtelen felcsaptak egy társasházban. Az esemény gyorsan elterjedt a településen, és a tűzoltóság azonnal a helyszínre sietett. Az érintett lakók pánikba estek, de szerencsére senki sem sérült meg súlyosan. A tűzoltók szakszerűen és gyorsan kezdték meg a tűzoltási munkálatokat, míg a rendőrség biztosította a területet. A lakásban keletkezett károk jelentősek voltak, de a hatóságok azonnal megkezdték a vizsgálatot, hogy kiderítsék az eset hátterét és okát. Az eset emlékeztetett mindenkit a tűzbiztonság fontosságára, és arra, hogy soha ne becsüljük alá a tűz veszélyeit.
A leghosszabb ideig tartó tűzoltói beavatkozás február 11-én zajlott Felsőpáhokon, ahol egy Deák Ferenc utcai lakóház lángra kapott és teljesen égni kezdett. A tűz nemcsak az érintett ingatlanra terjedt át, hanem a hozzáépített másik házra is, továbbá több közeli melléképületre, amelyek hulladék és faanyagok tárolására szolgáltak. A keszthelyi és pacsai tűzoltók gyorsan reagáltak: az áramtalanítás után három vízsugárral kezdték meg a lángok megfékezését. Az oltási munkálatok során négy gázpalackot sikerült kihozniuk az épületből, és egy felrobbant palack maradványait is eltávolították. Szerencsére a tűzeset nem eredményezett személyi sérüléseket.
Kémény, padlás, konyha és nappali – mindezek olyan helyszínek, amelyek egy otthon szívét alkotják. A kémény füstje mesél a meleg téli estékről, amikor a család együtt üldögél a tűz mellett. A padlás titkokat rejteget, ahol rég elfeledett emlékek és poros dobozok várják, hogy újra felfedezzék őket. A konyha illatai a finom ételek készítésének varázsát hozzák el, míg a nappali a közös pillanatok színtere, ahol a nevetés és a beszélgetések hangja tölti be a teret. Mindezek a helyek összefonódnak, és egyedi karaktert adnak az otthonunknak.
Zalában a lakástüzek jelentős része a kéményben keletkezett, amit
A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ezúton is szeretné felhívni a lakosság figyelmét a megelőzés fontosságára. Kérjük, éljenek az ingyenes kéményseprés lehetőségével, és ne feledkezzenek meg arról sem, hogy évente legalább egyszer ellenőriztessék fűtőberendezéseiket. A régebbi építésű otthonok esetében különösen fontos, hogy az elektromos rendszert is rendszeresen szakértői szemmel vizsgáltassák meg a lakók. Az ilyen intézkedések hozzájárulnak a biztonságos és hatékony fűtés fenntartásához.
Nem volt füstérzékelő
A lakástüzek kialakulásának hátterében leggyakrabban a nyílt láng használata, valamint az elektromos vagy fűtési rendszerek meghibásodása áll. Emellett a főzés és a dohányzás is gyakori kiváltó okok közé tartozik. A lakástüzek megelőzése érdekében erősen ajánlott, hogy a konyhában, a hálószobában és a nappaliban füstérzékelőt helyezzenek el. Manapság már olyan fejlett eszközök is elérhetők, amelyek nemcsak hangos riasztást adnak, hanem azonnali értesítést is küldenek az okostelefonokra. Ez különösen hasznos lehet idősebb, egyedül élő családtagok védelme szempontjából, amint azt a szóvivő hangsúlyozta. Érdekes megjegyezni, hogy a tűzesetekkel érintett ingatlanok közül egyikben sem volt füstérzékelő, pedig ezek az eszközök időben figyelmeztetnek a veszélyre – tette hozzá.